BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 24 maja 2024, 15:07

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 21 marca 2014, 10:57 
Offline
Uzależniony od forum :)

Wiek: 34
Posty: 3255
Lokalizacja: ZIELONKA
Moje BMW: E92 M3
Kod silnika: S65
Garaż: e92 M3 DKG Schwarz 2 | BMW e36 318IS Alpinweiss | Porsche Macan S | Mini Countryman | Mazda MX-5 NB | Opel vivaro XD | Ford Connect XD
Szczurek1986 napisał(a):
Nie wygląda to chyba za dobrze... ale niech się wypowiedzą lepiej znający temat e60-ątki :)



Nie pisz k.. głupot bo uszy więdną...

Bo co 280 to już BETON twoim zdaniem? Chciałbym zobaczyć normalnie eksploatowane auta, które nigdy nie miały żadnych poprawek, czy coś wycieniowane. Kolejną sprawą jest, że pokaż mi ile to 280mikronów tak na przykładzie... to jest 0,28mm!! Czy jak tu niektórzy już weszli w centymetry: 0,028cm :luka:
Skreślisz auto po poprawkach lakierniczych, które nie wymagały ingerencji blacharza na szerszą skalę, tylko dlatego, że ma odczyty 0,28mm grubości lakieru? NO TO POWODZENIA :rotfl:

No i to 1000mikronów to że niby to 1cm -padłem na twarz ze śmiechu i nie mogę wstać :rotfl:

Na innym forum jest kolega co zmieniał kolor swojego Cabrio i na słupkach dał duuużo klaru i teraz pokazuje 400mikro...No a auto bez przygód w tym miejscu i co? Obleciałby jakiś baran z mierniczkiem, który skończył zaocznie podstawówkę i gotów powiedzieć, że BETON i szpachla :rotfl:

_________________

E46 M3 Alpinweiss III viewtopic.php?f=89&t=171180
BYŁO:
E92 335i Schwarz 2 IC turboworks + Charge Pipe Turboworks
367KM/541NM http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=167595

e39 540iA SEDAN CANYONROT ->> http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=147863

e36 318is Coupe HELLROT MOTORSPORT INTERNATIONAL LIMITED EDITION ->> http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=145412

e36 328i Coupe ALPINWEISS III
->> http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=141651[/color]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 21 marca 2014, 21:16 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 50
Posty: 106
Lokalizacja: Chotomów
Moje BMW: E60 530i
Kod silnika: N52
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=127331
Może ja się wypowiem, może nie zabrzmi to skromnie, ale trochę się na tym znam
Fabryczna grubość lakieru na E60 jeśli w fabryce nie przeszedł ponownej ścieżki lakierniczej(czasami się tak zdarza, nawet do 2 razy, ale bardzo rzadko) waha się w przedziale 120-170 mikronów, powłoka powinna być rozłożona równomiernie, nie powinno być dużych różnic w pomiarze, elementy poziome czyli dach, maska, klapa tył mogą mieć trochę grubszą powłokę +10-20 mikronów , słupki wewn, felce powinny mieć ok 80-100mikronów, elementy komory silnika to średnio 50-60 mikronów

Przed przystąpieniem do pomiarów powinno się skalibrować miernik, najczęściej są wyposażone w płytki do kalibracji, oczywiście do E60 powinien być miernik który mierzy także aluminium (maska, błotniki, komora silnika wykonane są z Alu)
Każda kolejna warstwa lakieru nakładana poza fabryką to 60-140 mikronów (zależy od lakiernika i lakieru jakiego używał, ), miejsca w których było szpachlowane, lub grubo filerowanie miernik wskaże już grubo ponad 300,
Należy zwrócić też uwagę na zbyt niskie pomiary w granicach 60-100 prawdopodobnie ten element był wymieniany na nowy.
Pomiaru należy dokonywać w kilku-kilkunastu miejscach na elemencie, a w miejscach podejrzanych całą okolicę da nam to obraz rozmiaru naprawionego miejsca, przy podejrzanych wskazaniach upewnić się czy powłoka nie jest zabrudzona, kurz i brud mogą przekłamywać, należy zwrócić też uwagę na elementy stałe karoserii błotniki tylne przy wymianie łączone są na słupkach C lub ramie dachu miernik na pewno pokaże w takim przypadku ok 400 mikronów dlatego te elementy powinno si mierzyć co kilka centymetrów.
Miernik to nie wszystko, nie raz się spotkałem z tym że pomimo wskazań wartości fabrycznych, po analizie struktury lakieru widać było że auto było lakierowane poza fabryką, należy zwrócić uwagę na wtrącenia w lakierze (rzadko zdarzają się w BMW wtrącenia fabryczne), rysy po szlifowaniu pod lakierem bezbarwnym, dziwne przebarwienia, brak tzw mory itd.
To tak z grubsza, mam nadzieję że pomogłem
.

_________________
Była: E46 320ci. . . .Jest: E60 530i

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 21 marca 2014, 21:17 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 123
Lokalizacja: KT 34343 Tarnów
Moje BMW: E46 330ci
Kod silnika: M54B30
Cieszę się że ktoś pisze sensownie.

Jak ktoś chce ori lakier to do salonu, albo teraz kumpel blacharz ma Tiguana z wstawioną ćwiarą i możecie sobie jeździć czujnikiem cały dzień i tak wyjdzie że ori lakier (ćwiara w kolor)

A z tą grubością lakieru to u mnie np. w Outlanderze który ma bardzo cienką warstwę lakieru to 110-130um (kupiłem nówkę w salonie) a w E60 miałem od 110-160um i też był ori lakier.
Dobrze że coupe zostawiam na wieki bo zmieniam teraz kolor ( w sumie stary lakier zdarty do zera) ale strach pomyśleć gdybym sprzedawał i zjawił się specjalista z czujnikiem i wiedzą internetową.

Szczerze to jak czytam niektóre posty to piszą to ludzie którzy nie mają żadnego pojęcia o lakierowaniu i przygotowaniu pod lakier.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 21 marca 2014, 21:29 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 50
Posty: 106
Lokalizacja: Chotomów
Moje BMW: E60 530i
Kod silnika: N52
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=127331
Należy też pamiętać o tym że grubość powłoki z upływem lat zmniejsza się nieznacznie, ma na to wpływ mycie, polerowanie a także warunki atmosferyczne, warstwa wierzchnia po prostu z upływem czasu ściera się - nic nie jest wieczne.

_________________
Była: E46 320ci. . . .Jest: E60 530i

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 21 marca 2014, 21:48 
Szczurek1986 napisał(a):
Może ten miernik lakieru to jakiś wynalazek skoro pojawiają się tak przeróżne wartości ? :P

Tu było polerowane, tam malowane/cieniowane... i tak wychodzi. Tylko nie mów, że to niepokojące :D


..., a grunt do tego wszystkiego, to potrafić własnie też wizualnie ocenić lakier i znać różnorodne wady lakiernicze, no ale nie każdy jest fachowcem ;)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 21 marca 2014, 21:58 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 50
Posty: 106
Lokalizacja: Chotomów
Moje BMW: E60 530i
Kod silnika: N52
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=127331
Wypych napisał(a):
Szczurek1986 napisał(a):
Może ten miernik lakieru to jakiś wynalazek skoro pojawiają się tak przeróżne wartości ? :P

Tu było polerowane, tam malowane/cieniowane... i tak wychodzi. Tylko nie mów, że to niepokojące :D


..., a grunt do tego wszystkiego, to potrafić też wizualnie ocenić lakier i znać różnorodne wady lakiernicze, no ale nie każdy jest fachowcem ;)


Zgadzam się w 100%, żeby stwierdzić czy samochód był lakierowany poza fabryką, nie potrzeba miernika, to widać gołym okiem a także to jak ta naprawa została wykonana.
Nie należy się bać lakierowanych samochodów jeśli było to zrobione porządnie, ale na pewno wystrzegać się tych gdzie zostało to spieprzone a tego nie da się nie zauważyć i na pewno nie jest do tego potrzebny miernik.

_________________
Była: E46 320ci. . . .Jest: E60 530i

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 21 marca 2014, 22:04 
Dokładnie, na "oko" widać wszystko jeśli ma się jakieś pojęcie. Ważna sprawa jest też taka, że "nowsze" auta (bo się zwyczajnie opłaca) można robić też tak, żeby Pan Kowalski wierzący w czujnik łyknął...


Góra
  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 21 marca 2014, 22:14 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 50
Posty: 106
Lokalizacja: Chotomów
Moje BMW: E60 530i
Kod silnika: N52
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=127331
Wypych napisał(a):
Dokładnie, na "oko" widać wszystko jeśli ma się jakieś pojęcie. Ważna sprawa jest też taka, że "nowsze" auta (bo się zwyczajnie opłaca) można robić też tak, żeby Pan Kowalski wierzący w czujnik łyknął...


Ot, cała prawda :ok:
Kupi taki sobie miernik za 300zł i uważa się za fachowca, a potem się okazuje że ten "nielakierowany" samochód składa się z 3 innych, a na szpachlówkę naklejona folia alu lub stalowa i polakierowana, bo i takie patenty już widziałem

_________________
Była: E46 320ci. . . .Jest: E60 530i

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 15 maja 2014, 19:43 
Offline
Forumowicz

Wiek: 33
Posty: 302
Moje BMW: E60
Kod silnika: M57
Garaż: E60 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 00&start=0


Była: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=128537
Z tego waszego tematu i ja dzisiaj przeleciałem czujnikiem cale auto wartosci to przewaznie 180-220 na calym aucie gdzies tam znalazlem tez 400+. I co mam plakac sprzedawać auto ??

_________________
Nowy projekt E60 530D
viewtopic.php?f=6&t=138900&start=0


E60 530D 218KM @ 281KM/597Nm modified by TC-Performance.eu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 16 maja 2014, 07:36 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23127
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Dudi328 napisał(a):
Z tego waszego tematu i ja dzisiaj przeleciałem czujnikiem cale auto wartosci to przewaznie 180-220 na calym aucie gdzies tam znalazlem tez 400+. I co mam plakac sprzedawać auto ??




No a nie ? :rotfl:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 16 maja 2014, 08:53 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 26
Moje BMW: E39
Kod silnika: M52B25
beciak napisał(a):
do 100 mikronów ori lakier.
130 - 180 mikronów lakierowany lekko
200 - 1000 mikronów szpachla i takich wartości się wystrzegaj. Im więcej tym grubiej szpachlowano



Gdzieś tam dzwoni, ale nie wiesz do końca, w którym kościele ;)

Generalnie nie ma czegoś takiego jak jedna wartość. Nie możęmy powiedzieć, że E60 ma 100 mikronów i basta. A jak jest inaczej to auto po dzwonie :]

Oryginalny lakier w E60 może mieć właśnie nawet do 150-180 mikronów (może mieć też 200...). Zdarza się, że auto w fabryce miało jakieś delikatne uszkodzenia lub wadę lakierniczą i przechodziło ponowne lakierowanie, więc w salonie dwa różne - nowe - auta mogą mieć różną grubość lakieru.

Co to znaczy lakierowany lekko? ;)

150-250 mikronów (czasem nawet więcej) - to może być powtórne malowanie, zależy też o jakich lakierach mówimy, o jakim lakierniku.
około 300 i powyżej - element szpachlowany - ale nie trzeba od razu uciekać :)

Nie fiksujmy się na grubości lakieru, sprawdźmy symetrycznie np. dwa elementy po przeciwnych stronach - na przyklad próg wewnętrzny prawy i lewy, tak samo słupki. Dach zazwyczaj - jeśli auto nie miało poważnego wypadku - jest w stanie wskazać nam grubość nominalną.

Płaskie i poziome części mają grubszy lakier. Pionowe zazwyczaj trochę cieńszy. Pod maską grubość lakieru jest nawet 60-70 % cieńsza, na wewnętrznych elementach też (np. słupki po otwarciu drzwi)

Pamiętajcie, że miernik podaje wartość grubości wszystkich warstw np. przy metalicznych lakierach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 18 maja 2014, 11:46 
Offline
Specjalista

Posty: 4441
Moje BMW: Infiniti
Kod silnika: VQ37VHR
Hahaha niezłe jaja :D
Wala napisał(a):
beciak napisał(a):
do 100 mikronów ori lakier.
130 - 180 mikronów lakierowany lekko
200 - 1000 mikronów szpachla i takich wartości się wystrzegaj. Im więcej tym grubiej szpachlowano


Obrazek

Norma oryginalnej powłoki lakierniczej w przypadku aut marki bmw wynosi nawet do 200 um. Kiedyś widziałem jakiś papierek u chłopaków z prestige sopot przy modelu f10 550d.

Swoje e46 też ostatnio pomierzyłem i miałem różne wartości np maska 110 , dach 130 , nadkola 90 .... I co mam płakać że klar mi degraduje pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak np promieniowanie UV , deszcze itp ? O myciu już nie wspominam ..

Chyba już wszystko zostalo powiedziane w temacie...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: grubosc lakieru bmw e60
PostNapisane: 18 maja 2014, 17:13 
Miłosz napisał(a):
Chyba już wszystko zostalo powiedziane w temacie...

i już wystarczy.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL