BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 kwietnia 2024, 16:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Zasady organizacyjne które ułatwią korzystanie z działu.
Gdy w nim zakładasz temat, staraj się ich przestrzegać.

1. Podajemy miejsce - najlepiej dołączyć mapkę z lokalizacją np. z zumi. Proszę napisać też województwo, w którym się dana lokalizacja znajduje.

2. Opisujemy co warto zwiedzić i co omijać.

3. Piszemy miejsca, w których warto zjeść lub zostać na nocleg.

4. Koniecznie proszę o zamieszczenie chociaż kilku zdjęć - głównych zabytków itp.

5. Warto napisać również coś o drogach dojazdowych - o ich stanie, czy warto jechać tą trasą czy wybrać inną.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Trasa Warszawa - Budapeszt, Budapeszt - Szczecin
PostNapisane: 6 maja 2012, 23:02 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 731
Lokalizacja: Warszawa/Tarchomin
Moje BMW: e36 316i Compact
Kod silnika: M43TUB19
Witam.
Na początku lipca wybieram się z rodziną autem do znajomych w Budapeszcie.
Może ktoś z Was jechał już tą trasą. Znajoma mówiła mi żebym leciał przez Katowice a później na Cieszyn.
Wasze uwagi mile widziane, zwłaszcza jak lecieć po przekroczeniu granicy polskiej.
Pozdrawiam.


Ostatnio edytowano 26 maja 2012, 16:53 przez KowalGR, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Trasa Warszawa - Budapeszt
PostNapisane: 7 maja 2012, 09:15 
ja w zeszłym roku w drodze do Chorwacji jakoś tak jechałem: http://g.co/maps/v2vpu
Wyjazd był bardzo rano w poniedziałek, więc korków na gierkówce nie uświadczyłem. Dokładnie nie pamiętam ile jechałem, ale chyba coś koło tego co google pokazuje, może nawet krócej, bez pośpiechu. Potrzebna winieta na Słowacji (za granicą można kupić) i na Węgrzech, najlepiej przez internet przed wyjazdem.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Trasa Warszawa - Budapeszt
PostNapisane: 7 maja 2012, 09:50 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 1008
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Moje BMW: E39 525i
Kod silnika: M54B25
Też tą trasą jechałem do Chorwacji i mogę ją polecić :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Trasa Warszawa - Budapeszt
PostNapisane: 26 maja 2012, 16:13 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 731
Lokalizacja: Warszawa/Tarchomin
Moje BMW: e36 316i Compact
Kod silnika: M43TUB19
Dzięki za podpowiedzi. Właśnie tą trasą będziemy jechać :)

Co do powrotu nastąpiły pewne zmiany, jako że dzieciaki do teściów, do Szczecina wiozę.
Trasa: przez Bratysławę, Brno, Pragę i Drezno.
Obowiązkowo po drodze postój w Pradze :super: (dla mnie po raz kolejny :rotfl: a dla mojej rodzinki pierwszy więc będę pełnił rolę przewodnika :rotfl: ).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Trasa Warszawa - Budapeszt, Budapeszt - Szczecin
PostNapisane: 1 czerwca 2012, 19:25 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2740
Lokalizacja: Oświęcim
Moje BMW: F10 550i
JA jeździlem w ubiegłe lato tą trasą. Byłem na delegacji w Węgierskiej miejscowośći Gyor. To po drodze :)

Najlepiej kierować się na Cieszyn, a następnie na Trencin Trnava i Bratyslawe.

Ogólnie przez Słowacje jest lajtowo przejechać, tylko trzeba uważać na kontrole= ostre kary nawet za brak zapasowych żarowek.
A drogi na Węgrzech bajka. Zdecydowanie lepsze niż w PL i lepiej przejezdne. Nawet w godzinach szczytu 12-18 miasto jest bez problemu przejezdne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Trasa Warszawa - Budapeszt, Budapeszt - Szczecin
PostNapisane: 25 czerwca 2012, 20:12 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 731
Lokalizacja: Warszawa/Tarchomin
Moje BMW: e36 316i Compact
Kod silnika: M43TUB19
Witajcie. Nie chcę rozpoczynać nowego tematu.
Niedługo wyjazd ale nurtuje mnie pytanie odnośnie wyposażenia obowiązkowego pojazdu w krajach: Niemcy ,Węgry, Czechy i Słowacja (tu najbardziej posiadanie linki do holowania). Zawsze mam uzupełnioną apteczkę, dodatkowe żarówki tak na wszelki wypadek, kamizelki komplet ale ta linka skoro mam assistance.
Moje pytanie do Kolegów prawników jak to wszystko ma się do Konwencji wiedeńskiej i karania kierowców?
Wyposażenie powinno się odnosić do kraju macierzystego? I jak się czech lub słowak zaczną mądrzyć to torpedować rozmowę prawami i ewentualnie konsulatem? Czy dać sobie spokój i zrobić wydatki, załadować dodatki na i tak zapakowany samochód?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Trasa Warszawa - Budapeszt, Budapeszt - Szczecin
PostNapisane: 15 sierpnia 2012, 18:25 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 731
Lokalizacja: Warszawa/Tarchomin
Moje BMW: e36 316i Compact
Kod silnika: M43TUB19
W końcu udało mi się opisać całą trasę dla zainteresowanych. :)



Zaczynamy od prostego przelicznika forintów na złotówki:
- przesuwamy przecinek o dwa miejsca i dodajemy 50% np. 1000HUF to 10,00+50%=15pln

WARSZAWA - BUDAPESZT (wyjazd nocą)

I. Generalnie to trzeba się jakoś dostać z Warszawy do Cieszyna:

1. "Gierkówką" - rozkopaną od Mszczonowa do Piotrkowa.
2. "Krakowską" na Radom, Kielce, nawet do Krakowa i dalej autostrada do Katowic i dalej na Cieszyn - trasa dużo dłuższa pod względem kilometrów, ale czasem krótsza godzinowo.


Ja wybrałem opcję pierwszą, jadąc w nocy, odcinek w przebudowie i ogólnie "kibel".


II. Teraz w zależności jaką trasę dalej wybierzemy:


Z Cieszyna są dwie trasy:

1. na Ziline, Bratysławę i Budapeszt - tutaj do Ziliny jest gorsza droga, bez autostrady ok 100km, ale w lato dobra (trzeba kupić vinietkę tylko na Słowację (przez Czechy jedzie się po normalnej drodze) - można kupić przez internet chyba, na stacji benzynowej już na Słowacji (w EUR), lub na granicy polskiej.

2. na Brno, Bratysławę i Budapeszt - tutaj się jedzie po autostradzie w zasadzie od Cieszyna, trzeba kupić viniety i na Czechy i na Słowację.


Przy opcji pierwszej nie kupujemy viniety (chyba, że chcemy już wykupić na Słowację. Ale tu uwaga punkt na stacji Orlen/przy Hotelu 500 otwarty tylko do 22.00. Później już tylko przejście graniczne, a tu raz, że drożej, dwa pani nie zawsze ma viniety słowackie).
Ja wybrałem tą właśnie trasę na Frydek-Mistek. Ogólnie przyjemna, jazda w górach, najpierw podjazdy a później zjazdy, "trochę" zakrętów (super jezioro - Ostravice).
Przekraczamy granicę słowacką i w miejscowości Bytca kupujemy viniete na stacji benzynowej (10 Euro). Następnie dojeżdżamy do autostrady.
Dalej bajka = autostrada. Kierujemy się Bratysławę a następnie na Budapeszt.

Na granicy słowacko-wegierskiej zwalniamy. Często stoją ale trzepią cyganów. Nie kupujemy viniety u Słowaków za ojro. Tylko jedziemy dalej.
WAŻNE!!!Jak już wjedziecie na Węgry to dojeżdża się do autostrady(Wiedeń-Budapeszt) ok. 20km, trzeba kupić viniete na pierwszej stacji benzynowej MOL - po wjeździe na autostradę jakieś 3-5km. Wchodzicie jest oddzielna kasa (Ticket Highway), dajemy dowód rej. i płacimy.
Autostrada:
-Pomarańczowe wozy jadące poboczem skanują tablice i sprawdzają czy jesteśmy w systemie.
-Można więcej niż 130 km/h ale bez przeginania, radzę zwalniać tak jak znaki nakazują lub na wysokości stacji benzynowych bo tu często stoją Rendorseg (policja węgierska) i wtedy można się przeżegnać lewą nogą.

Na wjeździe do Budapesztu macie fotoradar. Nie jeździmy bus pasem bo zawsze stoją i łapią.
W samym mieście bardzo dużo uliczek jednokierunkowych. Po stronie Buda dużo podjazdów i zjazdów (teren górzysty).
Jak stawiamy na płatnym parkowaniu to radzę zapłacić inaczej spory mandat a w najgorszym przypadku będziemy szukać samochodu.

Ogólnie jest co zwiedzać( tu proszę się oprzeć przewodnikami, ja nie lubię chodzić zwłaszcza jak jest 40 w cieniu.)
U bardzo upalne dni polecam: baseny na Wyspie Św. Małgorzaty oraz Aquarena (koło Hungaroring).
Zakupy w Tesco lub Auchan na przedmieściach (zobaczycie różnicę z naszymi :) ).
Piwo: polecam niskobudżetowego zielonego Drehera a dla bardziej wymagających (alejka z piwami w Tesco).
Wino: bez komentarza :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Dla dzieci: Traubisoda (niebieska i zielona).

Nad Balaton autostradą ok. godzina jazdy. :)

Trochę zdjęć: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=78&t=76862&start=280


BUDAPESZT - SZCZECIN (wyjazd nocą)

Ogólnie autostrada przez: Bratysławę, Brno, Pragę, Drezno, koło Berlina. (jeżeli jedziecie z nawigacją to przed granicą niemiecką odcinek górski - normalna droga).
Najgorszy odcinek Brno - Praga (radzę jechać cały czas lewym pasem bo Was nieźle wytrzęsie).
W Pradze uwaga na fotoradary/skanery viniet. Jest odcinek kilku kilometrowy 3 pasmowy(czasem z górki) i 50 km/h - kilkanaście urządzeń.
Na Węgrzech, Słowacji i w Czechach radzę przestrzegać przepisów na autostradzie. W nocy stoją na wysokości prawie każdej stacji benzynowej.
W Niemczech praktycznie but w podłodze.

Obie trasy czas po około 12 godzin każda!!!


Informacje

Viniety:
- Czechy - najkrótsza to 10 dni i 310 CZK, trzeba kleić naklejkę,
http://www.motorway.cz/stickers
- Słowacja - najkrótsza to 10 dni i 10 EUR, trzeba kleić naklejkę,
http://www.dalnicni-znamky.com/en/vignette-highway-toll-slovakia.html
- Węgry - nie ma naklejek, podaje się rejestracje, którą wpisują do systemu i trzeba zachować paragon na 3 m-ce, http://www.motorway.hu/Root/Autopalya-HU/Letoltheto_Doksik/Nyelvek/aak_szorolap_2012_LENGYEL.pdf
Tygodniowa za 2975 forintów, jeżeli będziecie dłużej niż tydzień to opłaca się kupić od razu miesięczną.


Ostatnio edytowano 17 sierpnia 2012, 19:38 przez KowalGR, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Trasa Warszawa - Budapeszt, Budapeszt - Szczecin
PostNapisane: 15 sierpnia 2012, 20:10 
http://www.tolltickets.com/default.aspx?lang=pl-PL na tej stronie można kupić on-line winietę na Węgry, na inne kraje też, ale tylko to testowałem.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL