BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 19 kwietnia 2024, 13:30

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 28 grudnia 2015, 22:18 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 1329
Dla przykładu: znajdź pokaż mi na wykresie w którym momencie widzisz zmianę biegu?
(auto to 300+ konne 330d E92 w automacie - ktore w czasie pomiaru cos nie domagało :) )
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lukasz_S -->> E92 335xi Alpinweiss str.16 pomiar RL
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 14:56 
Offline
Uzależniony od forum :)

Wiek: 35
Posty: 3719
Lokalizacja: Wrocław
Moje BMW: E46 330Ci
Kod silnika: M54B30
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 92&start=0
wujekwaldus, nie chce mi się wdawac w dyskusje jakich pełno na tym forum.
Miałem już kilka aut serii E9X w tym 335i w manual a teraz mam 335d w automacie i manualna szybciej się zmienia biegi niż automatem.
To jeszcze niestety nie są te automaty co w serii F.

_________________
Zapraszam do komentowania
Moje E46 330Ci
viewtopic.php?f=6&t=160792&start=0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lukasz_S -->> E92 335xi Alpinweiss str.16 pomiar RL
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 15:02 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 1329
:o :przestraszony:
racja. dyskusja nie ma sensu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lukasz_S -->> E92 335xi Alpinweiss str.16 pomiar RL
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 15:14 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 7115
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: M3
To że nie widać zmiany biegu na wykresie nie znaczy że zmiana nie zabiera osiągów bo liczy się też sposób zmiany biegu i strata na wysprzęgleniu.
W e9X dobry kierowca wykręci lepszy czas manualem ale będzie to minimalna różnica i ciężko o taką powtarzalność jak w automacie w serii F już automat wymiata głównie przez ilość przełożeń ale i szybkość zmiany.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lukasz_S -->> E92 335xi Alpinweiss str.16 pomiar RL
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 15:22 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 1329
nie ma bata aby manualem szybciej wykrecic czas zmiany biegu niz ZF 6HP.
przecietnie szybko czlowiek w manualu zmienia bieg w 0.5s lub 0.75s w zaleznosci od tego czy to np 2->3 czy 3->4. pro zawodowiec moze zrobi to w 250ms.
testowalem to u siebie w ex m3. tam najlepszy czas zmiany biegu to wlasnie mialem 0.2-0.3s. gdzie kazdej zmianie biegu towarzyszyła wyrazna utrata przyspieszenia czasem nawet ze spadkiem predkosci. cos czego kompletnie nie ma na wykresach aut z automatem. on poprostu jedzie. wrazenie powolnosci moze wynikać z tzw przeciagania biegu. ale sama zmiana jest błyskawiczna a co najwazniejsze bez utraty przyspieszenia czy predkosci.
ale to dluga teoria :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 16:29 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 1329
Jakby co dla kogoś kto nie w temacie, temat został wydzielony z: viewtopic.php?f=6&t=142594&start=340
a konkretnie:
Lukasz_S napisał(a):
lukasbmw napisał(a):
wujekwaldus napisał(a):
Warto wspomnieć że tu jest ===MANUAL=== a co za tym idzie KAŻDA zmiana biegu to strata najmniej 0.5s.



O to mi chodziło.

W aucie jest manualna skrzynia biegów a nie automat.
Ręczne przełożenie biegu przecież ileś tam musi trwać.


:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 17:50 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 7115
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: M3
Wujek i właśnie o to przeciągnięcie chodzi. W manualu zmieniasz bez odpuszczania gazu przez co po każdej zmianie masz kopa a automat przy każdej zmianie przez chwile jedzie gorzej jak by na półsprzęgle to czuć że przyspieszenie spada ale zmiana jest płynna dlatego nie widać tak tego na wykresie. Nie mówię że manualem zmienisz szybciej ale że e9X w manualu z dobrym kierowcą zrobi lepszy czas ale mniej powtarzalnie.
0.75s to zmiania średnio rozgarnięta baba. B. dobry kierowca schodzi do 0.2s ale nie zawsze da się to powtórzyć jednak np pomiar 100-200 to zazwyczaj tylko jedna zmiana biegu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 18:03 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 39
Posty: 7017
Lokalizacja: Poznań
Moje BMW: E92
Kod silnika: 335d
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=56077
zalezy jeszcze z ktorego roku ta skrzynia podobno w 2008 poprawili soft i skrzynia jest szybsza. Mi sie wydaje ze automat w e92 przynajmniej lci nie wiem jak w przedliftach jest szybszy niz manual i to calkiem sporo
Bylo to dobrze widac jak kiedys sie scigalem ze Zdziry 740i - auta szly rowno ale na zmianie biegu widac bylo jak zyskuje przewage

_________________
Zapraszam do galerii mojej 335d


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 18:14 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 1329
maly. to co mowisz to literacka fikcja nie poparta dowodami :) gdyby tak bylo ze automat zmienia bieg z odpuszczeniem gazu to na wykresie zielona linia szla by ostro w dol a tego nie widac. nawet w starym e65 730d.
zielona linia idzie caly czas rowno. jej delikatny opad spowodowany jest jedynie coraz to wiekszymi oporami powietrza i tyle. przyspieszenie idzie baaardo gladko.
to smiesze ze 0.75 chyba baba podczas gdy Lukasz-S jak widać na wykresie zmienil w ponad 0.6s a cytujac go "jechal na 100%":)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 18:56 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 9899
Moje BMW: E46Coupe
Garaż: /E46Turbo
320Cd @ 2.5 M50Turbo.
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=94261
wujekwaldus, no ale widziałeś ostatnio jak Ci podesłałem pomiar e34 540i turbo w automacie? jaka różnica była na zmianie biegu ? :rotfl: Tam z dobrą sekundę przerzuca bieg. Aż szkoda, że nie mam w G-techu rozszerzenia o kartę pamięci (jest slot, ale brak "czytnika" ) chyba będę musiał się tym zainteresować bo fajna opcja mieć taki wykres jak Wy macie.

Automat ma wiele zalet na prostej już pomijając to o czym pisze Waldek - zauważcie, że przy odpuszczaniu gazu niestety takie 335i na chwilę zejdzie z boostu - bo przepustnica się zamknie na ułamek sekundy ale to zawsze strata - w automacie to zjawisko nie wystąpi.

Znów nie wyobrażam sobie takiego Lesia w jego e36 jak by przepiął bieg z flat shiftem zwłaszcza na pierwszych 4 biegach... :D :rotfl: :rotfl:


wujekwaldus, a masz jakiś wykres SMG dla porównania ? To przecież manual z normalnym sprzegłem tylko sterowany hydraulicznie - widać jego przepięcia ?

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 29 grudnia 2015, 19:12 przez deejeys, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 19:08 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 1329
w smg tez nie widac. albo bardzo minimalnie. bede w domu to wrzuce pare wykresow z roznymi skrzyniami i opisami co i jak. 540i ma stary automat 5b. tam chyba z racji przelozen juz jest sie w ciornej zopie :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 20:01 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 7115
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: M3
Wujek z całym szacunkiem dla Łukasza S ale u niego zmiana biegów jest słaba co słychać na filmach trwa to bardzo długo nie masz wykresów z pomiaru mojej 650i? Bardzo ciekawy jestem ile tam wyszła zmiana.
Kiedyś mierzyłem swoje zmiany na RL w M3 e46 manual to wychodziły powtarzalnie 0,2X czasami rzadko 0,3X 0,17-0,19x ale to sporadycznie co któraś zmiana a m3 e46 nie ma najlepszej skrzyni.

Co do manual VS automat brat ma 550i które jedzie na każdym biegu równo z moim 650i ale przy mega dobrej zmianie bez odpuszczenia gazu z kangurkiem można zyskać 0,5-1m na każdej zmianie biegu i auta dalej jadą równo normalnie zmieniając biegi z odpuszczeniem itd auta jadą równiutko.
Mimo wszystko do jazdy na wprost wolał bym dobry automat a najlepiej SMG/DKG/DSG itd choć akurat w przypadku BMW SMG/DKG= słaby start ciężko tym ruszyć dobrze automat ZF wali jak z procy.

Co do SMG mierzyliśmy kiedyś z Mforum moje E46 M3 i z tego co pamiętam było widać zmiany ale ich czas był bdb bardzo krótki tak jak najlepsze zmiany manuala z bb kierowcą tyle że w manualu nie było takiej powtarzalności.

Edit:
Maros napisał(a):
Generalnie jestem pozytywnie zaskoczony SMG. Wiedziałem, ze to szybka skrzynia, ale i tak mnie zaskoczyła. Wychodzi na to, że czasy zmiany biegu w przybliżeniu wahają się od 0,17 do 0,28.

Jeśli chodzi o zmianę biegów to u Os_a waha się to pomiędzy 0,25 a 0,3s, także tutaj SMG mimo wszystko szybsze. Ale są to różnice pomijalne co można będzie zobaczyć na filmiku Krystian vs Mały.


Ostatnio edytowano 29 grudnia 2015, 20:14 przez --==Mały==--, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 20:11 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 38
Posty: 7011
Lokalizacja: Rawicz Wlkp
Moje BMW: 740i 6gang
Kod silnika: M60B40
Automat robi to szybciej jakbym w trakcie wyścigu z Forest miał taki automat jak On w swoim 330d to wybrałbym mało ale jednak a tak było że jak pisze Forest traciłem na każdej zmianie a też robię to szybko. Najbardziej jest strata z 4 na 5


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 20:20 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 1199
Lokalizacja: Szczecin
Moje BMW: X6
A są jakieś softy do skrzyń z 335d? Coś ala soft Alpiny do 335i?

Co do tego co jest szybsze automat czy manual to jeżeli automat robi to szybciej to dlaczego 335i w manualu katalogowo ma lepszy czas do 100 niż 335i w automacie? To samo się tyczy innych modeli z serii E60, E90, E63. Oczywiście mówię o normalnym automacie, a nie SMG/DKG ;)

_________________
Otwarcie Sezonu Makowice 2k18
1 runda Pucharu BKS - 1/4 mili
Drift - Drift Taxi - Show&Shine - Car Audio

Facebook: https://www.facebook.com/events/1631229490297519/
Forum: viewtopic.php?f=13&t=166017

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 20:30 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 1329
parę wykresów z roznymi skrzyniami: (pomiary wybierałem losowe, nie besty - wiec niech sie ludzie nie obrażają że wklejam jakies dziwne czasy 100-200:P)
745i (klasyczny hydrokinetyk:P)
Obrazek
A45 7Gtronic (dwusprzeglowa)
Obrazek
SK2 MT
Obrazek
2JZ 570ps MT
Obrazek
M5 E39 MT
Obrazek
M5 E60 SMG
Obrazek

pamietaj Mały że 650i i 550i to troche rozne auta z roznym wyposażeniem, masą, oporami, kształtami itp... wiec osiągi mogą się różnić :)
Chyba jak mierzyłeś swoją 650i to akurat bez karty wtedy RL był więc wykresu nie ma, ale obstawiam wynik miedzy 0.2 a 0.4s.

Mam nadzieje że wykresy trochę wyjaśnią.

Do 335d z tego co mi wiadomo nie ma żadnego softu skrzyni


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 20:56 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 7115
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: M3
Wujek na wykresie M5 e39 widać chyba właśnie to o czym mówiłem czyli strzał po zmianie biegu którym można odzyskać to co tracimy na zmianie o ile zrobimy to bez odpuszczania gazu.
Generalnie fajny temat wyszedł :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 21:14 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 39
Posty: 7017
Lokalizacja: Poznań
Moje BMW: E92
Kod silnika: 335d
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=56077
strzalu bez odpuszczania gazu i niszczeniu sprzegla i skrzyni

_________________
Zapraszam do galerii mojej 335d


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 21:18 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3058
Lokalizacja: Herzberg/Tiegenhof
Moje BMW: Z3
Adrianno_e90 napisał(a):
Co do tego co jest szybsze automat czy manual to jeżeli automat robi to szybciej to dlaczego 335i w manualu katalogowo ma lepszy czas do 100 niż 335i w automacie? To samo się tyczy innych modeli z serii E60, E90, E63. Oczywiście mówię o normalnym automacie, a nie SMG/DKG ;)

Jasne że 335i z manualem będzie szybsze od 335iA z automatem, ale nie będzie powtarzalności którą automat gwarantuje, a człowiek nie jest w stanie zawsze idealnie i szybko zmieniać biegów.

_________________
"Jeszcze dziś, nawet po tym, co się wydarzyło w Ronde di Andora bardziej boję się, kiedy wychodzę na spacer, niż kiedy prowadzę auto." RK


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 22:05 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 1329
manualem latwiej ruszyć niz automatem dlatego moze miec lepsze 0-100.
ja tam po paru latach pomiarow dalej twierdze ze automat nawet ten w 335i zmienia biegi o wiele szybciej niz manual. (teza poparta wykresami :p)jesli chodzi o powtarzalnosc czasow to cos takiego nie istnieje w praktyce. za duzo czynnikow zewnętrznych wplywa na pomiar. a temat fajny dawno sensownie nie bylo z kim pogadac :ok: ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: przyspieszenia, zmiany biegów, prędkości
PostNapisane: 29 grudnia 2015, 22:18 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 39
Posty: 7017
Lokalizacja: Poznań
Moje BMW: E92
Kod silnika: 335d
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=86&t=56077
dokladnie tak jak waldek napisal. Manualem mozna ruszyc z obrotow dlatego czas do 100 bedzie o 0,1 lepszy :) automat startuje z zera tryb ds i jazda dlatego niby idzie lepiej. Do 200 sytuacja sie odwracai automat jest gora

_________________
Zapraszam do galerii mojej 335d


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL