BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 czerwca 2024, 00:10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dane o silnikach
PostNapisane: 11 września 2010, 22:37 
Już jakiś czas temu wpadłem na pomysł stworzenia takiego tematu, ale z regóły jestem dość powściągliwy z zakładaniem nowych tematów. Nie wiem czy już był taki temat, bynajmniej takiego nie znalazłem. Nie wiem, czy w ogóle taki temat ma sens, ale najwyżej jak się nie spodoba, to w kosz. Otóż chciałem uporządkować informacje o silnikach, żeby nie trzeba było wertować całego forum w poszukiwaniu jednej odpowiedzi. Jest już podobny temat, dotyczący masy pojazdów i wg. mnie jest pożyteczny. Co prawda zawsze można użyć Google, ale poco, gdy wszystko jest pod ręką, a Google i tak nie "wie" wszystkiego. Ale żeby nie zanudzać - po prostu informacje o danym modelu jednostki napędowej, wedle schematu. Jak ktoś nie wie, zostawić puste pole. To może ja zacznę. Wszelkie sugestie mile widziane. Jak się gdzieś mylę, to mnie poprawcie. :)

Mój silnik: M52TUB28 (Benzynowy)

1. Układ/liczba cylindrów - R6

2. Pojemność skokowa - 2793 cm³

3. Maksymalne obroty (RPM) - 6500

4. Moc (km)/przy RPM - 193/5300

5. Moment obrotowy (NM)/przy RPM - 280/3500

6. Stopień sprężania - 10,2:1

7. Głowica(e) (ilość głowic, ilość zaworów, materiał wykonania) - Pojedyncza, 24 zawory, aluminium.

8. Rozrząd (ilość wałków, napęd rozrządu) - DOHC, łańcuch

9. VANOS - Podwójny

10. VALVETRONIC - Brak

11. Zasilanie - Elektroniczny, wielopunktowy wtrysk paliwa

12. Blok cylindrów (materiał wykonania, średnica cylindrów, skok tłoka) - Aluminium. 84 mm. 84 mm

13. Ilość oleju - 6.5L

14. Miska olejowa (materiał wykonania, sportowa (sucha), lub standardowa) - Aluminiowa, standardowa

15. Masa jednostki - ???

16. Silnik zastąpił jednostkę - M50B25 (???)

17. Różnice względem poprzednika (również w osprzęcie) - Aluminiowy blok, podwójny VANOS... Jakie jeszcze?


Ostatnio edytowano 11 września 2010, 23:03 przez Zakov, łącznie edytowano 4 razy

Góra
  
 
 Tytuł: Re: Dane o silnikach
PostNapisane: 11 września 2010, 22:41 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 6907
Lokalizacja: JP
Spojrz tutaj http://ns1.coel-network.net/bimmers/engine_numbers.html i tutaj http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_BMW_engines , masz wiekszosc informacji na temat wszystkich silnikow i jakies ciekawostki z nimi zwiazane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dane o silnikach
PostNapisane: 11 września 2010, 22:47 
Dzięki Vermilion! Ciekawa ta pierwsza stronka. Tak jak wcześniej napisałem - nie wiem czy się to przyjmie, bo stronek jest wiele, ale zobaczmy. Ja osobiście wole zajrzeć na forum, jak przeglądać strony i tabelki, ale co kto lubi... ;)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Dane o silnikach
PostNapisane: 12 września 2010, 16:56 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Tam są błędy. Co prawda pobieżnie rzuciłem okiem, ale np. pojawiły się jakieś dziwne silniki (np. m50b30 - niby z M3 USA, m50b28), s52b32 to wg nich M3 w specyfikacji EURO, m20b20 ma 1976 ccm, nie 1990. Pewnie coś by się tam jeszcze znalazło.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dane o silnikach
PostNapisane: 12 września 2010, 18:23 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 4977
Lokalizacja: SKL/Cz-wa
Moje BMW: e91
Kod silnika: N52B25
wg mnie pomysł fajny ale po co powielać coś co jest już spisane. raczej nie zrobi się tego lepiej niż tutaj http://www.bmwheaven.com/database/engine.php
jasno i przejrzyście
co do wiki jest tam masa błędów

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dane o silnikach
PostNapisane: 12 września 2010, 20:02 
Bardzo fajna stronka, choć zbyt wielu szczegółowych danych, to ja tam nie widzę. Tak czy inaczej temat pozostawiam inwencji (bądź jej brakowi) ze strony forumowiczów. :)


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL