BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 20:27

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E90] jakie radio
PostNapisane: 30 kwietnia 2014, 12:20 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 17
Lokalizacja: Lubin
Moje BMW: E90, E46
Kod silnika: N46
Witam,
jakis czas temu zakupiłem bmw e90 przed lift i chciałbym cos zrobić z audio.

oryginalnie wyglada to tak:
-radio mam bmw business (jedno pokrętło z lewej strony) nie odtwarza mp3
-aux w podłokietniku
-6 głosników (2x drzwi, 2x sub pod fotelem, 2x półka) głośniki w drzwiach i w półce po 10cm :przestraszony:


-zmiana głośników drzwi na zestaw ze zwrotnicą 13cm jbl GTO, w półke 13 cm dwudrożne (z głośnikami nie ma akurat problemu gdyż 13 cm jeszcze wejdzie)

gorzej jest z:

1) słyszałem że mozna zakodować mp3 w fabrycznym radiu ( czy w każdym?)
2) transmiter <<<<<odpada gdyż jakościa dzwieku nie powala i za bardzo nie ma go jak ukryć
3) jak wyglada wyprowadzenie sygnału na wzmacniacz z radia? (nikt nie chce w obrębie LUBINA zająć się tym)
4) najchętniej wymieniłbym to oryginalne radio na SONY MEX-BT4100U mam takie w E46 i kolor wyswietlacza mozna dopasowac sobie idealnie pod kolor podswietlenia w aucie, posiada USB, MP3, zestaw głośnomówiący i możliwość sterowania za pomocą smartphona bezprzewodowo) najwięcej możliwości daje to rozwiązanie tylko wiadomo że zawsze lepiej będzie wyglądać radio oryginalne. Ma ktoś nieoryginalne radio w BMW E90 ?
5) mam AUX w podłokietniku i mógłbym podłączyć odtwarzacz do niego i odtwarzałby mp3 ale nie wiem dlaczego nie mam opcji w radiu aux-in. Pamietam ze jakis czas temu jeszcze miałem do wyboru tuner, cd i aux-in teraz juz nie i nie wiem z czym to jest związane) wszystkie przewody są w tunelu podłączone. Może to być spowodowane tym ze próbuje kodować światła ?

_________________
<Mati> mam 4 samochdy marki BmW 10 tirów wille z basenem i 10 psów
<maro> a ja 5 dinozaurow 10 archaniolow i 30 zielonych smokow


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 30 kwietnia 2014, 15:05 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
adi0802 powiedz przede wszystkim czego Ci brakuje w dźwięku Twojego systemu ? Bo pchając jbl-e 13-nasto centymetrowe szału nie będzie. Co do samej jednostki sterującej na pewno nie bawił bym się w montaż takiego soniacza jaki zaprezentowałeś.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 30 kwietnia 2014, 18:07 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 17
Lokalizacja: Lubin
Moje BMW: E90, E46
Kod silnika: N46
Szczurek1986 napisał(a):
adi0802 powiedz przede wszystkim czego Ci brakuje w dźwięku Twojego systemu ? Bo pchając jbl-e 13-nasto centymetrowe szału nie będzie. Co do samej jednostki sterującej na pewno nie bawił bym się w montaż takiego soniacza jaki zaprezentowałeś.


co proponujesz? (chodzi mi o radio a nie głośniki)

najbardziej byłbym zadowolony gdybym miał oryginalne radio z mozliwoscia mp3 z wejsciem RCA
+ wzmacniacz do tego
+ skrzynia lub jakies subwoofery pod siedzeniami zeby miejsca za duzo nie zajmowały
+ inne głośniki w drzwi i półkę, najlepiej 13 cm gdyż nie chce bawić się z tym za dużo i nie chce też robić rzeźby.

nie wiem czy moje radio mozna zakodować na mp3 i jaki jest koszt wyciągniecia RCA.

_________________
<Mati> mam 4 samochdy marki BmW 10 tirów wille z basenem i 10 psów
<maro> a ja 5 dinozaurow 10 archaniolow i 30 zielonych smokow


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 30 kwietnia 2014, 18:32 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Miałem okazję kiedyś słuchać ciekawej E91.
Radio to było BMW Professional.
Na słupkach wylądowały Morel Integra Ovation 4(dwudrożne 10cm głośniki).
Subwoofery pod fotelami zostały oryginalne.

Suby oraz głośniki na słupkach podłączone były do zewnętrznego wzmacniacza.
Robiło to bardzo dobre wrażenie.
Niejeden był zaskoczony, że pod fotelami było ori suby i nic więcej.

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 1 maja 2014, 06:27 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 3649
Lokalizacja: Pyskowice
Moje BMW: F34 / CLA
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=143460
Kup głośniki Gladen dedykowane do e90 i na fabrycznym radiu będzie to ładnie grało
jak jesteś ze Śląska to zapraszam do mnie posłuchasz jak to gra na nawigacji CCC, a podobno radiu Business jest mocniejsza końcówka mocy :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 1 maja 2014, 09:02 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 17
Lokalizacja: Lubin
Moje BMW: E90, E46
Kod silnika: N46
jestem z dolnego śląska, głównie chodzi mi o to co zrobić aby mieć mp3 w takim radiu. :zdziwko:

_________________
<Mati> mam 4 samochdy marki BmW 10 tirów wille z basenem i 10 psów
<maro> a ja 5 dinozaurow 10 archaniolow i 30 zielonych smokow


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 1 maja 2014, 09:12 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 3649
Lokalizacja: Pyskowice
Moje BMW: F34 / CLA
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=143460
proponuję kupić Radio BMW Professional, obsługuje mp3 i wygląda dobrze :ok:
można już kupić za ok 300 zł
wyciągasz stare, wkładasz nowe i nie trzeba kombinować z ramkami i kostkami ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 1 maja 2014, 19:22 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 17
Lokalizacja: Lubin
Moje BMW: E90, E46
Kod silnika: N46
ppatryk napisał(a):
proponuję kupić Radio BMW Professional, obsługuje mp3 i wygląda dobrze :ok:
można już kupić za ok 300 zł
wyciągasz stare, wkładasz nowe i nie trzeba kombinować z ramkami i kostkami ;)


a nie będzie problemu? tzn czy soft od auta będzie oki? czy trzeba dokodować coś, czy po prostu plug&play

_________________
<Mati> mam 4 samochdy marki BmW 10 tirów wille z basenem i 10 psów
<maro> a ja 5 dinozaurow 10 archaniolow i 30 zielonych smokow


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 1 maja 2014, 19:45 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 17
Lokalizacja: Lubin
Moje BMW: E90, E46
Kod silnika: N46
a co soądzicie o takim konwerterze do oryginalnego radia?
http://allegro.pl/podlacz-wzmacniacz-po ... 42307.html
Łatwiej jest pewnie to założyć niz znaleźc kogos kto wyprowadzi RCA z radia. Czy mozna zaakceptować taki konwerter ? czy nie ma jakis wielkich zakłóceń ?

czy każde takie radio bmw professional będzie odtwarzać mp3 ?
http://allegro.pl/radio-cd-professional ... 07041.html

to jest wersja przed liftem gdyż mozna poznac ją po nie chromowanych pokrętłach. Czy wszystkie radia professional przed liftem czytają mp3 cd ?? prosiłbym o odp gdyż chciałbym wymienić swojego buisnesa na takiego professionala.

_________________
<Mati> mam 4 samochdy marki BmW 10 tirów wille z basenem i 10 psów
<maro> a ja 5 dinozaurow 10 archaniolow i 30 zielonych smokow


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 2 maja 2014, 21:22 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 3649
Lokalizacja: Pyskowice
Moje BMW: F34 / CLA
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=143460
działa bez kodowania, ale zawsze możesz sobie przy okazji dokodować :) np numer vin

zobacz jaką masz wtyczkę z tyłu radia wtedy będzie wiadomo czy pasuje

to radio będzie pasować :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 5 lipca 2015, 09:18 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 9
Moje BMW: e90
Kod silnika: N46
Koledzy potrzebuję pomocy, mam bmw e91 z 2006 roku i wymieniłem radio z business cd na professional LCI. Aby podłączyć radio professional musiałem przekręcić o 180 stopni kostkę zasilającą ale mniejsza z tym. Otóż radio po podłączeniu działa, stacje odbierają itp. ale w głośnikach słychać ciągle takie trzaski w odstępach 2-sekundowych. Dodatkowo nawet jak wyłączę radio to te trzaski w głośnikach występuje nadal. Oprócz tego jak podłączyłem radio i miałem je trochę wysunięte to zauważyłem że czerwona dioda która jest w środku obudowy miga razem z tymi odgłosami z głośników. Czy to radio LCI jest uszkodzone czy coś trzeba przekodować? Dodam że to moje radio jest made in Czech Rep. i nie jest sygnowane logiem Alpine i ma z tyłu niebieskie gniazdo.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 5 lipca 2015, 10:25 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Na pewno należy radio dokodować
Czy masz światłowody we wtyczce do radia?

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 5 lipca 2015, 11:03 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 9
Moje BMW: e90
Kod silnika: N46
Jeśli światłowody to takie 2 wystające bolce to tak mam. Ale czytałem że te światłowody odpowiadają za takie funkcje jak PDC itp. a ja tego na wyposażeniu wogóle nie mam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 5 lipca 2015, 21:40 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Informacje z PDC idą po CAN.

Światłowód jest używany do obwodu audio. Zmieniarka, Bluetooth, moduł tv, wzmacniacz itd. Zależnie od wyposażenia

Nie nazwałbym ich bolcami.
To takie 2 zielone przewody

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 7 lipca 2015, 20:29 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 9
Moje BMW: e90
Kod silnika: N46
W instalacji auta nie mam światłowodów, w radiu prawdopodobnie tak bo to jest radio z niebieskim wtykiem.
Podrzuciłby ktoś mniej więcej jak krok po kroku NCS-em dokodować radio professional?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 28 grudnia 2016, 23:04 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: e90
Kod silnika: N46
Witam, chciałbym się podpiąć pod temat. Posiadam e90 ze standardowym audio (4głośniki, 2 woofery pod siedzeniem) plus oryginalne radio business. Ze względów estetycznych postanowiłem wymienić radio na professional. Po zakupie i podłączeniu, radio niby odbiera fale itp., jednak nie ma żadnego dźwięku (obojętnie czy radio, CD, czy Aux). Zauważyłem, że w kostce od auta brakuje tych 2 przewodów (puste miejsce). Czy to jest przyczyna, że audio nie gra? Czy oznacza to, że radio nie jest przystosowane do mojego auta? Czy w ogóle mogę u siebie założyć radio professional? A może wystarczy owe radio po prostu zakodować?
Proszę o pomoc


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 28 grudnia 2016, 23:27 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 42
Lokalizacja: Jawiszowice
Moje BMW: e90 '11 320xd
Piszę z pamięci ale to jest tak:
1. Radio Business i Prof to jest to samo radio inaczej zakodowane.
Jeśli Business to ma 'wgraną' fabryczną korektę dźwięku (żeby nie było aż takie dno) i wtedy działają końcówki mocy w radiu. Business nie ma głośników wysoko-tonowych - aby dołożyć trzeba ramki drzwi zmienić.
Jeśli Porfessional to nie ma żadnej korekcji ale końcówka mocy z radia nie działa i trzeba podłączyć zewnętrzny wzmacniacz. Jak wiadomo wiąże się to z położeniem kabli. Dodam, że nie każdy wzmacniacz 'podejdzie' bo wyjścia z radia są symetryczne. Tego nie będę tłumaczył - trzeba poszukać.
2. Logic 7 - nie wiem czy to nie jest to samo radio ale sygnał jest transmitowany cyfrowo, stąd wzmacniacz musi obsługiwać taką transmisję.
ZTCW to Logic 7 zakłada się w całości bo tam niewiele w normalnej cenie można zdziałać.
W opcji 1 można zakupić retrofit Alpine - szału nie ma ale tam są chyba wszystkie kable.
Kodowanie jest wymagane zawsze.
Głośniki - wiadomo, że można podmieniać.
Suby pod siedzeniami z wersji Logic7 są na prawdę niezłe i pod dobrym wzmacniaczem dają radę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 29 grudnia 2016, 10:57 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: e90
Kod silnika: N46
Dzięki za szybką odpowiedź. Dziwi mnie jednak to, że na realoem.com pokazuje jakie radia są przystosowane do mojego modelu i jest tam radio professional. Podana jest lista modeli i jest między innymi 65126975013. Znalazłem identyczny model na alledrogo, jednak na fotce widać, że ma te światłowody. Teraz już sam nie wiem co mogę włożyć, a co nie. :mur: Obrazek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 30 grudnia 2016, 20:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 42
Lokalizacja: Jawiszowice
Moje BMW: e90 '11 320xd
Tak jak napisałem - może to być jedno i to samo radio pracujące w różnych konfiguracjach. Jak jest Prof to nie działa końcówka mocy a sygnał przesyłany jest analogowo, jak Logic7 to cyfrowo światłowodem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 2 stycznia 2017, 10:19 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Nie mylmy rodzaju radia z rodzajem systemu audio.

ap2 napisał(a):
1. Radio Business i Prof to jest to samo radio inaczej zakodowane.

Bzdura. Business i professional to zupełnie inne radia. Sprzętowo. Nawet na pierwszy rzut oka to widać, bo Prof ma większy wyświetlacz

Business to najuboższe radio. Chyba nawet logic7 nie był dostępny w parze.
Nie mylić z nawigacją Business, przy której możliwy był nawet Logic7(nawet w serii 1)
Professional umożliwiał także Logic7, co nie znaczy, że każde radio pochodzi z takiego systemu.

Na pewno każde radio należy dokodować.
Jeśli w Twoim radiu jest światłowód, a nie posiadasz dodatkowych urządzeń, to powinien on być zapętlony(światełko musi być zamknięta pętlą).
Możliwe, że radio Professional pochodzi z Logic7, w tym momencie wbudowane końcówki są nieaktywne, a dźwięk transmitowany jest światłowodem do wzmacniacza.



Odnośnie systemu audio to w E90 były 4 systemy:
- Stereo - najuboższy - szerokopasmowe głośniki w drzwiach + 16cm bass w podłodze
- Hifi - Pojawiły się tweetery w przednich trójkątach lusterek, Subwoofery mają 20cm średnicy. Głośniki w drzwiach nadal napędzane są z radia(niezależnie jakie ono jest), a jedynie subwoofery mają dodatkowy wzmacniacz(2x40W przy 2ohm)
- Logic7 - końcówki mocy w radiu są nieaktywne. Najwięcej głośników z pośród wymienionych systemów(włącznie z centralnym na desce). Dźwięk transmitowany jest światłowodem do wzmacniacza, tam poddany obróbce przez procesor
- M Individual audio - zasada działania i ilość oraz układ głośników jak w Logic7, ale głośniki lepszej jakości.
Przykładowo Logic7 ma membrany aluminiowe dla średniotonowych i wysokotonowych. Individual audio ma membrany z kevlaru dla średniotonowych i chyba ceramiczne dla wysokotonowych. Głośniki wyglądają tak samo jak Bang&Olufsen w F01

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL