BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 14:12

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 2 stycznia 2017, 20:17 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 42
Lokalizacja: Jawiszowice
Moje BMW: e90 '11 320xd
cursor napisał(a):
Nie mylmy rodzaju radia z rodzajem systemu audio.

ap2 napisał(a):
1. Radio Business i Prof to jest to samo radio inaczej zakodowane.

Bzdura. Business i professional to zupełnie inne radia. Sprzętowo. Nawet na pierwszy rzut oka to widać, bo Prof ma większy wyświetlacz

Business to najuboższe radio. Chyba nawet logic7 nie był dostępny w parze.
Nie mylić z nawigacją Business, przy której możliwy był nawet Logic7(nawet w serii 1)
Professional umożliwiał także Logic7, co nie znaczy, że każde radio pochodzi z takiego systemu.


Mój błąd bo pisałem o systemach z nawigacją.
Same radia na pewno są różne.

cursor napisał(a):
Na pewno każde radio należy dokodować.
Jeśli w Twoim radiu jest światłowód, a nie posiadasz dodatkowych urządzeń, to powinien on być zapętlony(światełko musi być zamknięta pętlą).

Jeśli nie jest używane to nie musi być pętli.

cursor napisał(a):
Możliwe, że radio Professional pochodzi z Logic7, w tym momencie wbudowane końcówki są nieaktywne, a dźwięk transmitowany jest światłowodem do wzmacniacza.

Odnośnie systemu audio to w E90 były 4 systemy:
- Stereo - najuboższy - szerokopasmowe głośniki w drzwiach + 16cm bass w podłodze
- Hifi - Pojawiły się tweetery w przednich trójkątach lusterek, Subwoofery mają 20cm średnicy. Głośniki w drzwiach nadal napędzane są z radia(niezależnie jakie ono jest), a jedynie subwoofery mają dodatkowy wzmacniacz(2x40W przy 2ohm)

Przy nawigacji Premium wszystkie kanały są ze wzmacniacza. Na pewno jak jest samo radio to tylko suby są ze wzmacniacza?
Na zagranicznych forach w dowolnym systemie HiFi zawsze opisywane jest że wszystkie głośniki są zasilane wzmacniaczem.

cursor napisał(a):
- Logic7 - końcówki mocy w radiu są nieaktywne. Najwięcej głośników z pośród wymienionych systemów(włącznie z centralnym na desce). Dźwięk transmitowany jest światłowodem do wzmacniacza, tam poddany obróbce przez procesor
- M Individual audio - zasada działania i ilość oraz układ głośników jak w Logic7, ale głośniki lepszej jakości.
Przykładowo Logic7 ma membrany aluminiowe dla średniotonowych i wysokotonowych. Individual audio ma membrany z kevlaru dla średniotonowych i chyba ceramiczne dla wysokotonowych. Głośniki wyglądają tak samo jak Bang&Olufsen w F01


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 3 stycznia 2017, 08:39 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
ap2 napisał(a):
Przy nawigacji Premium wszystkie kanały są ze wzmacniacza. Na pewno jak jest samo radio to tylko suby są ze wzmacniacza?

To nie było zależne od radia czy nawigacji.
Mogłeś mieć system Hifi przy radiu professional, a zwykłe stereo przy nawigacji professional.
Jedynie w logic7 i individual audio końcówki w radiu są nieaktywne.
W systemie hifi, mimo, że głośniki napędza zewnętrzny wzmacniacz(pomyliło mi sie z E60/E65 gdzie w hifi tylko do subów jest osobny wzmacniacz) to końcówki mocy w radiu dalej są aktywne, bo są źródłem sygnału do wzmacniacza Hifi.
Działa to na zasadzie "konwertera sygnału".

Każda jednostka jest inna. Radio business różni się od radia professional. Nawigacja Business(MASK) też jest inna niż nawigacja Professional(CCC).
To, że masz nawigację professional, nie definiuje jaki masz system audio, bo możesz mieć zwykłe stereo, a możesz mieć logic7

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 3 stycznia 2017, 19:57 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 42
Lokalizacja: Jawiszowice
Moje BMW: e90 '11 320xd
cursor napisał(a):
(...)
W systemie hifi, mimo, że głośniki napędza zewnętrzny wzmacniacz(pomyliło mi sie z E60/E65 gdzie w hifi tylko do subów jest osobny wzmacniacz) to końcówki mocy w radiu dalej są aktywne, bo są źródłem sygnału do wzmacniacza Hifi.
Działa to na zasadzie "konwertera sygnału".
(...)


To nie jest prawdą - w systemie HiFi w e90 każdy kanał wyjściowy z radia jest zwykłym (niewzmocnionym) sygnałem audio i jest to 'prawie' standardowy sygnał, prawie bo jest to sygnał zbalansowany, co wymaga wzmacniacza z takimi wejściami. Sygnał zbalansowany ma np. mniej zakłóceń, eliminuje problem różnych mas i pozwala przesyłać sygnał bez zakłóceń na większe odległości.
Piszę to, bo tak mam u siebie ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 3 stycznia 2017, 23:21 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
ap2 napisał(a):
cursor napisał(a):
(...)
W systemie hifi, mimo, że głośniki napędza zewnętrzny wzmacniacz(pomyliło mi sie z E60/E65 gdzie w hifi tylko do subów jest osobny wzmacniacz) to końcówki mocy w radiu dalej są aktywne, bo są źródłem sygnału do wzmacniacza Hifi.
Działa to na zasadzie "konwertera sygnału".
(...)


To nie jest prawdą - w systemie HiFi w e90 każdy kanał wyjściowy z radia jest zwykłym (niewzmocnionym) sygnałem audio i jest to 'prawie' standardowy sygnał, prawie bo jest to sygnał zbalansowany, co wymaga wzmacniacza z takimi wejściami. Sygnał zbalansowany ma np. mniej zakłóceń, eliminuje problem różnych mas i pozwala przesyłać sygnał bez zakłóceń na większe odległości.
Piszę to, bo tak mam u siebie ;)

Tylko, że radio do sytemu Hifi i do systemu stereo, to te samo radio.
Wg schematów te same piny są wykorzystane w stereo do napędzania głośników i w hifi jako sygnał do wzmacniacza, więc te same końcówki mocy generują sygnał, zależnie od kodowanie jest to o różnym poziomie.
Sygnał jest zbalansowany, bo to po prostu wyjście w trybie mostka(układ scalony to 4 kanały pracujące w mostku jako 2 kanały)

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 4 stycznia 2017, 17:23 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: e90
Kod silnika: N46
Czyli co to dla mnie oznacza? Próbować zapętlać ten światłowód, czyli połączyć światłowód wchodzący i wychodzący? Może to moje radio rzeczywiście jest z Logica, bo w odróżnieniu do innych typów moja kosteczka światłowodu jest pomarańczowa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 4 stycznia 2017, 19:20 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 42
Lokalizacja: Jawiszowice
Moje BMW: e90 '11 320xd
cursor napisał(a):
ap2 napisał(a):
cursor napisał(a):
(...)
W systemie hifi, mimo, że głośniki napędza zewnętrzny wzmacniacz(pomyliło mi sie z E60/E65 gdzie w hifi tylko do subów jest osobny wzmacniacz) to końcówki mocy w radiu dalej są aktywne, bo są źródłem sygnału do wzmacniacza Hifi.
Działa to na zasadzie "konwertera sygnału".
(...)


To nie jest prawdą - w systemie HiFi w e90 każdy kanał wyjściowy z radia jest zwykłym (niewzmocnionym) sygnałem audio i jest to 'prawie' standardowy sygnał, prawie bo jest to sygnał zbalansowany, co wymaga wzmacniacza z takimi wejściami. Sygnał zbalansowany ma np. mniej zakłóceń, eliminuje problem różnych mas i pozwala przesyłać sygnał bez zakłóceń na większe odległości.
Piszę to, bo tak mam u siebie ;)

Tylko, że radio do sytemu Hifi i do systemu stereo, to te samo radio.
Wg schematów te same piny są wykorzystane w stereo do napędzania głośników i w hifi jako sygnał do wzmacniacza, więc te same końcówki mocy generują sygnał, zależnie od kodowanie jest to o różnym poziomie.
Sygnał jest zbalansowany, bo to po prostu wyjście w trybie mostka(układ scalony to 4 kanały pracujące w mostku jako 2 kanały)


Nie no, tak nie jest.
Każdy kanał ma swoje wyjście do wzmacniacza - zbalansowane. Kanałów w HiFi jest 6 - LF,RF,LR,RR i 2xsub. Żeby to zrobić zbalansowane jako mostek, to by musiało być tych kanałów 12 - no bo łączysz 2 w jeden.
Do tego możesz podłączyć zwykły wzmacniacz - bez wejść zbalansowanych i tzw. Low Input czyli standard do 4V i będzie grało ale zdecydowanie ciszej a gdyby to był sygnał wzmocniony High Input do tego w mostku to na pewno na standardowych wejściach wzmacniacza byłby od razu przesterowanie.

Może i układ wtyczek jest ten sam w radiach ale sygnały są inne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] jakie radio
PostNapisane: 5 stycznia 2017, 10:03 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Znajdź jakąkolwiek notę aplikacyjną wzmacniacza audio jako układ scalony, przeanalizuj ją, a później odpowiedz na pytanie:
- co dostajesz na wyjściu wzmacniacza mostkowego?

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL