BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 15:07

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e36] rozrząd m52 i jego tajemnice
PostNapisane: 8 stycznia 2018, 21:47 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 5
Moje BMW: e36
Kod silnika: m52b28
Witam Panowie.

Od dawna szukam jakiś informacji o rozrządzie w m52b28 lecz nic na ten temat nie ma. Głownie ciekawi mnie rozrząd, bo mój silnik nadal chodzi głośno, coś w nim dzwoni na wyższych obrotach i oczywiście na jałowych klekocze jak diesel.

Wymieniłem:
- Wszystkie szklanki
- Napinacz górny krótkiego łańcucha i boczny głownego
- zregenerowany vanos od a do z
- olej, teraz jeźdze na 0w40
Poza tym wałki w idealnym stanie, pod jedną stopką wyraźne 2 ryski na brzegu gładzi wałka. a poza tym no lux :hyhy:

Mam pare pytań bo nie wiem od czego zacząć zeby na ślepo nie wymieniać a mianowicie:
- zauważyłem że główny łańcuch ma luz boczny na ogniwach, czyli ogniwo w ogniwie rusza sie na boki, ( w rowerze tak nie ma :zawstydzony: )
- podczas składania zębatek wydaje mi się że na wałku wydechowym nie został odpowiednio naciągniety łańcuch, czyli ta strona tam gdzie nie ma napinacza łancuch luźno chodzi po ślizgu ( w dodatku podczas sprawdzania oleju na bagnecie mam jakby małe wiórki własnie koloru ślizgów, ledwo co widoczne ale czasem się trafią )
- Czy może wystarczy naciągnać ten łańcuch bez zdejmowania vanosa i zębatek odkrecając te 4 sruby torx 10 na wałku wydechowym i naciągnać go ?
- Czy wymieniać ślizgi i łańcuch ? tylko jak to się ma do uszczelki pod głowicą ???

Ogólnie silnik ma moc chodzi równo tylko jakby głosno i twardo .

https://www.youtube.com/watch?v=dzIrC2tRsHk


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] rozrząd m52 i jego tajemnice
PostNapisane: 8 stycznia 2018, 22:24 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Łańcuch główny ma napinacz od strony wałka wydechowego. Może już sprężyna słaba.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] rozrząd m52 i jego tajemnice
PostNapisane: 8 stycznia 2018, 22:32 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 5
Moje BMW: e36
Kod silnika: m52b28
Napisałem że napinacz jest w całości nowy i on naciąga jedną strone łańcucha a chodzi mi o tą drugą, czy jeśli ten luz jest minimalny wiekszy to rozrząd automatycznie chodzi głosniej ? Zdejmowalem pasek z osprzetów i ewidentnie dzwoni w obudowie rozrządu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] rozrząd m52 i jego tajemnice
PostNapisane: 9 stycznia 2018, 08:26 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Przeoczyłem ten nowy główny napinacz co nie nie zmienia faktu że kasuje on luz całego łańcucha a nie tylko z jednej strony. Możliwe że masz już na tyle wyciągnięty łańcuch że nowy napinacz nic tu nie pomógł. Nie trzeba ściągać głowicy żeby wymienić kompletny rozrząd.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] rozrząd m52 i jego tajemnice
PostNapisane: 9 stycznia 2018, 10:18 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 5
Moje BMW: e36
Kod silnika: m52b28
Jesteś pewny że on naciąga cały łańcuch z obu stron ? Przecież jeśli napinacz główny nawet wykręcisz, to łańcuch na ślizgu prowadzącym będzie nadal napięty.

Aby to zobrazować dam link do filmiku : https://www.youtube.com/watch?v=IjMJAp2b3B4

Chodzi mi dokładnie o czynność z 10 sek filmiku, widać że zębatka na wałku wydechowym obraca się napinając stronę właśnie tą, gdzie nie ma napinacza. Bo przecież wał jest zablokowany. Gdyby skręcić od razu tą zębatkę i wykręcić napinacz to luz łańcucha powstał by jedynie własnie od strony napinacza, a druga strona była by nadal tak samo napięta własnie przez skręcenie zębatki na wałku wydechowym, dobrze ja myśle ? silnik ma udokumentowany przebieg 220 tys więc na wyciągniecie łańcucha to tak trochę za szybo chyba.

A co do ściągnięcia pokrywy rozrządu to pytam o uszczelkę pod głowicą bo jest własnie obudowa połączona z głowicą.

Czyli aby się dostać do rozrządu wystarczy zdjąć miskę olejową oraz pokrywę zaworów ? ( czy może jedynie wystarczy poluzować miskę ? no bo dekiel obowiązkowo )


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] rozrząd m52 i jego tajemnice
PostNapisane: 9 stycznia 2018, 17:53 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Wytłumaczę Ci to najprościej na rowerze. Naciąg łańcuch z jednej strony i sprawdź czy naciągnął się też z drugiej. Inaczej się nie da.
Co do rozrządu to musisz ściągnąć miskę, pokrywę zaworów i pokrywę rozrządu. Co już zauważyłeś pokrywa rozrządu przysparza najwięcej problemów. Trzeba uważać na uszczelkę głowicy ale robiąc to ostrożnie można to wymienić i nie byłbyś pierwszym który robi to w ten sposób. Pokrywę rozrządu zaczynamy ściągać odchylając ją delikatnie od dołu a jak wyskoczy z kołków ustalających to wtedy ostrą szpachelką delikatnie oddzielasz uszczelkę głowicy od pokrywy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e36] rozrząd m52 i jego tajemnice
PostNapisane: 14 stycznia 2018, 13:41 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 5
Moje BMW: e36
Kod silnika: m52b28
a czy łańcuch może mieć luz boczny na ogniwach ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL