BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 17:13

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 27 maja 2018, 11:14 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Tak też niby jest, wzmacniacz ma niby 280 RMS a głośnik 150.. Głośnik zamówiony więc trudno, wymienię go, sprzedam tego hertza za 100 żeby cokolwiek się zwróciło i tyle, zaś najwyżej wymienię wzmacniacz na coś konkretnego :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 27 maja 2018, 17:33 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Rafixxxx napisał(a):
Tak też niby jest, wzmacniacz ma niby 280 RMS a głośnik 150.. Głośnik zamówiony więc trudno, wymienię go, sprzedam tego hertza za 100 żeby cokolwiek się zwróciło i tyle, zaś najwyżej wymienię wzmacniacz na coś konkretnego :)

Wzmacniacz jest 4-ro kanałowy, a więc generuje 2x140W RMS w mostkach. Głośnik jest jednocewkowy, więc możesz go podłączyć tylko pod jeden mostek, więc nie osiągniesz więcej niż 140W RMS dla tego głośnika, a pozostałe dwa kanały i tak będą luźne

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 27 maja 2018, 17:53 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Jeżeli nie masz w planach nic więcej podłączać pod wzmacniacz to najlepszym rozwiązaniem będzie kupno monoblocka :)

Tak jak mówi z kolegą to lepiej było zacząć od zmiany pieca bo ten sub który masz pewnie ciekawie zagra jak by dostał odpowiednio dużo wacików a Hertze lubią mieć dużo prądu by pokazać na co je stać :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 27 maja 2018, 20:37 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
:zdziwko: :zdziwko: Kurcze, czyli te oznaczenia 2x80W RMS / 2x 190W RMS itd to już wartość zmostkowana, czyli więcej nie osiągnę :zdziwko: Ja myślałem, że to się sumuje, stąd byłem przekonany że zasilam go mocą 280W RMS.. Okazuje się, że ma jeszcze 10W za mało :rotfl: No nieźle..
W jakich cenach zaczynają się jakieś rozsądne mono? Zaznaczam że budżet raczej skromny i nie jestem audiofilem, znajdę coś godnego uwagi pod tego JL'a do 300zł ?

Edit: https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-sa ... 1e33b1b98d

Godne to uwagi? Wykorzysta potencjał JL'a?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 27 maja 2018, 20:58 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Tańszy może okazać mocniejszy dwukanałowy wzmacniacz, który podłączysz w mostek


Rafixxxx napisał(a):
Edit: https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-sa ... 1e33b1b98d

Godne to uwagi? Wykorzysta potencjał JL'a?


A znasz jakieś normalne marki czy tylko badziewie typu Magnat, Blaupunkt itp.? ;)


Przykładowo taki Kenwood KAC-921:
https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-ke ... c1ac2399a3
Mający 200W RMS w mostku przy 4ohm zachowa się na pewno lepiej od tego blaupunkta, który posiadasz


Inna opcja to taki chińczyk monoblock:
https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-mo ... fcf117a99e
Jest to mono od firmy Peying. Totalny chińczyk, ale te rejony 400W przy 4ohm może faktycznie mieć, a więc jakiś zapas mocy może dać

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 27 maja 2018, 21:41 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Heh, znajomy ma tego magnata z podwójnym JBL'em w e46 touring i ciężko się oddycha jak porządnie rozkręci, stąd taki pomysł szurnął przez głowę, ale już zapominam w takim razie :) Jutro przedzwonię podpytać o tego peyinga, wielkie podziękowania za zainteresowanie Panowie :piwo: :piwo: :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 27 maja 2018, 22:19 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Z nowym piecem w kosztach 3 stówek może być ciężko ale używka powinna się trafić :) Ogólnie wybór jest dość spory ale pamiętaj by kupić coś markowego a nie marketowego magnata, peyinga itd...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 29 maja 2018, 12:31 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Padło na Crunch GPX600.2, zobaczymy czy faktycznie będzie coś lepiej, jeśli nie, to Hertz również wyleci i wleci jakiś inny głośniczek, prawdopodobnie JL :)
Przy okazji - dobrze myślę że aby wymienić tweetery jestem zmuszony calutkie drzwi rozbierać? :zalamany:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 29 maja 2018, 13:31 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Padło na Crunch GPX600.2, zobaczymy czy faktycznie będzie coś lepiej, jeśli nie, to Hertz również wyleci i wleci jakiś inny głośniczek, prawdopodobnie JL :)

Już w miarę lepszy wybór jeśli chodzi o piec...

Prawdopodobnie JL a stronę wcześbniej pisałeś :P

Rafixxxx napisał(a):
Heh, już mądrze z głową zamówiłem JL Audio 10W0v3, mam nadzieję że będzie różnica :)



Rafixxxx napisał(a):
Przy okazji - dobrze myślę że aby wymienić tweetery jestem zmuszony calutkie drzwi rozbierać? :zalamany:



Czym tu się łamać ? :D Same plusy bo przy tej wielkiej okazji poprawisz sobie przód w sposób następujący: wygłuszenie drzwi i montaż głośników na dystansie i do tego zrobisz co tam potrzebujesz z gwizdkami :hyhy: :hyhy:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 29 maja 2018, 14:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Bo zamówiłem, ale bardzo uprzejmy Pan z olxa :rotfl: po dłuższej chwili mojego oczekiwania na jakiś mail/sms z informacjami o wysyłce, stwierdził że sprzedał go tamtego dnia lokalnie :mur:
Więc chwilowo się wstrzymałem i stwierdziłem, że dam jeszcze szansę temu hertzowi na innym piecyku który zamówiłem tym razem normalnie - z allegro a nie na dobre słówko od Pana z olx :rotfl:

Edit: Wiem, że robię to wszystko partacko, ale wygłuszanie drzwi i cały zestaw odseparowany który jeszcze zapewne najlepiej byłoby czymś zasilić, niestety nie wchodzi w grę.
Na jakieś wakacje trzeba pojechać, liznąć jeszcze mechaniki a i nie ukrywam że mimo wielkiej przyjaźni z moją e46, wielkimi krokami zbliża się moment kiedy zostanie podmieniona na młodszą siostrę, także aż takie mody nie wchodzą za bardzo w gre, nikt mi za to nie zapłaci a demontować po roku i sprzedawać graty pojedynczo to nie byłoby zbyt ciekawe rozwiązanie.. Aa, no i głośniki i tak odcinam aby grały od 100/125hz, nie odczuwalna jest dla mnie ta mała dziurka w paśmie :luka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 30 maja 2018, 07:02 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Oszczędności oszczędnościami ale odpowiedni montaż i wygłuszenie również sporo poprawiają jakość dźwięku nawet jak byś miał grać na samym radyjku ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 2 czerwca 2018, 21:30 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Panowie, gniecie mnie jedno pytanie - jeśli głośnik powinien pracować w skrzyni zamkniętej o pojemności powiedzmy 30L a ja wsadzę go do 25L to w jaki sposób zmieni się jego charakterystyka? Straci dynamikę, punktowość, zejście czy co? Nigdzie nie mogłem znaleźć takiej informacji :zdegustowany:

Może można to jakoś uratować grubszym wygłuszeniem? Wtedy ponoć pozornie głośnik 'widzi' większą przestrzeń :looka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 3 czerwca 2018, 00:53 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Skrzynię wylicza się pod parametry głośnika np programem WinISD wprowadź sobie dane i zobacz jakie wymiary w jakiej obudowie są dla Twojego głośnika najlepsze ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 3 czerwca 2018, 12:26 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Szczurek1986 napisał(a):
Skrzynię wylicza się pod parametry głośnika np programem WinISD wprowadź sobie dane i zobacz jakie wymiary w jakiej obudowie są dla Twojego głośnika najlepsze ;)

Programy tego typu służą do symulacji jak zachowa się głośnik w danej obudowie, ale to nie oznacza, że program podaje optymalną obudowę po wklepaniu parametrów głośnika.
Inna sprawa, że programy jak WinISD są ułomne dla niskich wartości Qts(typu 0,35 i mniejsze).


Rafixxxx napisał(a):
Panowie, gniecie mnie jedno pytanie - jeśli głośnik powinien pracować w skrzyni zamkniętej o pojemności powiedzmy 30L a ja wsadzę go do 25L to w jaki sposób zmieni się jego charakterystyka? Straci dynamikę, punktowość, zejście czy co? Nigdzie nie mogłem znaleźć takiej informacji

Może można to jakoś uratować grubszym wygłuszeniem? Wtedy ponoć pozornie głośnik 'widzi' większą przestrzeń

Między skrzynią 30l a 25l może być różnica w zejściu na poziomie kilku Hz co możesz praktycznie nie odczuć.
Wygłuszenie spowalnia powietrze wewnątrz skrzyni co potrafi "pozornie" zwiększyć jej objętość widzianą przez głośnik

Wygłuszenie najlepiej dobierać samodzielnie na słuch. Przy zbyt gęstym wygłuszeniu możesz nawet zmienić brzmienie głośnika z twardego szybkiego na "misiowate". Warto potestować samodzielnie

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 3 czerwca 2018, 13:18 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
cursor zgadza sia ale dość dużo ułatwiają i na czymś trzeba bazować mieć punkt zaczepienia a dla zwykłego lajka nie siedzącego w temacie wbrew pozorom nie jest to takie proste :]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 3 czerwca 2018, 13:41 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Szczurek1986 napisał(a):
cursor zgadza sia ale dość dużo ułatwiają i na czymś trzeba bazować mieć punkt zaczepienia a dla zwykłego lajka nie siedzącego w temacie wbrew pozorom nie jest to takie proste :]

Twój post mógł zostać odebrany tak jakby wystarczyło wklepać parametry głośnika do programu, a program poda nam właściwą objętość obudowy, a przypadku WinISD to bardzo błędne myślenie

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 4 czerwca 2018, 16:24 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
Jednak będzie JL 10W0v3-4, obudowę mam 20l a producent zaleca 18,4l więc 20l - objętość głośnika = powinno być idealnie :)
Teraz kolejna zagwostka z nieco innej beczki.. Oryginalne tweetery już są przy końcówce życia, nie wiem jak to opisać ale słyszę to wyraźnie, że nie grają czysto, przesykują za bardzo i że ogólnie są już zmęczone.. Co wybrać w jakiejś logicznej kwocie aby to grało? Piezo odpadają, męczą cholernie.. Co moglibyście polecić? Znalazłem oryginalne HK za 79zł nówki sztuki, ale w sumie niemal 200zł z wysyłką za same wysokotonowe to troszkę dużo.. Chyba że to według Was dobra opcja? Coś w podobnej cenie, lub niższej zagra lepiej? Często za samą naklejkę BMW się sporo dopłaca więc.. :chytry:

Edit: Temat ogarnięty, znalazłem w głębi internetu nowe oryginalne HK za 80zł komplet :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 5 czerwca 2018, 09:11 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Rafixxxx napisał(a):
Edit: Temat ogarnięty, znalazłem w głębi internetu nowe oryginalne HK za 80zł komplet

Masz na myśli oryginalne HK z E46 czy z nowszych modeli?
Z E60 i nowszych modeli, tweetery HK wg mnie są wyraźnie lepsze. Te z E46 są tylko głośniejsze

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E46] Subwoofer pod siedzenie z E60 - czy to wykonalne?
PostNapisane: 5 czerwca 2018, 12:45 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 61
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47N
To dobrze trafiłem, bo są właśnie od nowszych modeli - Fxx, wtyczka o dziwo jest taka sama :) Tylko zastanawiam się jeszcze czy podejdą w oryginalne miejsce bez problemu, czy lepiej zaopatrzyć się w jakąś mocną taśmę dwustronną.. Bo z tego co widziałem na filmach, tweeter wisi na jednej śrubie, a ta śruba wkręcona jest w taki języczek którego zamówione przezemnie tweetery na pewno nie mają. Ale w sumie oryginalne, standardowe tweetery [ stricte od e46 ] które gdzieś znalazłem, też nie miały tego mocowania więc pewnie jakoś to obejdę :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL