BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 10:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 7 czerwca 2018, 04:47 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E61
Witam. Czy taki kabel jak na zdjęciu wyciagnie sygnal RCAz oryginalnego radia CCC do wzmacniacza, czy trzeba by bylo ingerowac w elektronike w radiu?

Obrazek

Drugie pytanie. Jaki wzmacniacz kupic do auta(podstawowe nagłośnienie)? 2 czy 4 kanalowy? Rozbudowywal bede naglosnienie stopniowo. Najpierw woofery pod fotelami, a z czasem w drzwiach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 7 czerwca 2018, 06:39 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Skoro plan masz na dalszą rozbudowę to musisz się na spokojnie zastanowić ponieważ chcesz zasilić 2 suby a do tego zestaw na przód ? Mocna 4 kanałówka (musi dać radę z subami) albo dwa piece czyli 2 kanały z przeciętną mocą a drugi piec nieco mocniejszy ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 7 czerwca 2018, 06:59 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Ten kabelek to raczej do AUX można wykorzystać.

CCC można przekodować na pracę w trybie Hifi, wtedy mamy wyjście dla subwooferów w jednej z tych małych kostek(chyba w białej)
Wyjście to jest symetryczne, ale da się ten problem rozwiązać stosując konwerter sygnału hi-low, ale musi to być konwerter z transformatorkami w środku, żeby działał poprawnie.

Takie spokojnie dają radę:
Obrazek

Nie pamiętam czy w E60 i E65 sygnał na tym wyjściu był także dla zwykłego stereo, a wtedy mieliśmy pełne pasmo.

Warto wykorzystać wspomniany sygnał do zasilenia subwooferów, ponieważ jest on niezależny od fadera(nie reaguje na przód i tył).

Dodatkowo dla głośników z przodu można użyć kolejnego takiego konwertera i pobrać sygnał z przednich głośników.

Ważna zasada to kable RCA możliwie jak najkrótsze, a więc lepiej przedłużać kable głośnikowe oraz wspomniany sygnał do subwooferów, a konwerter mieć w bagażniku blisko wzmacniacza. Dzięki temu nie ma problemu z zakłóceniami.



Co do wzmacniacza to zależy jakie głośniki chcesz użyć.
Jeśli subwoofery z logic7(a czasem da się tanio kupić, niedawno koledze kupiłem po 50zł/szt. ) to musisz uwzględnić, że mają one impedancję 2ohm. Może zadziałać to na korzyć, bo używając dobrego wzmacniacza, który generuje 50-60W RMS przy 4ohm, to taki wzmacniacz przy 2ohm wygeneruje ok. 100W RMS(zależnie od jakości sprzętu, niektóre mają problem wygenerować 70-80W)
Jeśli jednak chcesz użyć dedykowanych głośników innych marek to najczęściej te głośniki mają impedancję 4ohm. To pozwala użyć do samych subwooferów wzmacniacza 4-ro kanałowego podłączonego w mostkach. Daje o tyle, że stosunkowo tanio można kupić stare Philipsy, Alpine czy Sony, które w takich mostkach wygenerują po 150W RMS na jednego suba

Na głośniki w drzwiach wystarczy jakościowe 30W, tam nie ma takich wymagań mocowych.
Warto pomyśleć o zmianie głośników na co najmniej Logic7, daje to wyraźną różnie w jakości

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 7 czerwca 2018, 09:07 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E61
Glosniko o jakich myslalem to u-Dimension.
Czyli nie zawracac sobie glowy rca i zastosowac konwerter? Zeby wszystko gralo jak nalezy, tzn balanse itp w przednich glosnikach to musze zastosowac po jednym konwerterze na kazdy sygnal? Domyslam sie ze za do 400zl nie kupie w miare dobrego wzmaka 4kanalowego, albo chociaz 2kanalowego? Bo audiofilem nie jestem wiec super sprzetu nie potrzebuje, lubie fajny basik i tyle:)

Te krotkie kable rca o ktorych mowa to czincze? A moze wzmacniacz, ktory ma juz w sobie wejscie high-level bedzie lepsze?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 7 czerwca 2018, 09:56 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
w uzywce coś by sensownego można trafić...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 7 czerwca 2018, 11:14 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
kamilo1409 napisał(a):
Te krotkie kable rca o ktorych mowa to czincze? A moze wzmacniacz, ktory ma juz w sobie wejscie high-level bedzie lepsze?

Tak mowa o "czinczach".
Nie wiem jak w praktyce sprawdza się wejście hi-input. Nie korzystałem z tego. Poza tym, nie ograniczałbym się do szukania takiego wzmacniacza.
Lepiej kupić używany, ale dobrej jakości wzmacniacz, do niego konwerter za 30zł, niż szukać na siłę wzmacniacza z hi-input, który mógłby okazać się gorszy

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 7 czerwca 2018, 12:49 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E61
A co moglibyscie mi polecic? Albo jaka marke chociaz? Glosniki u-dimension sa ok? Bo gdzies czytalem, ze tak.

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7259043186

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7259043135

Ktory konwerter bedzie lepszy? Czy nie ma znaczenia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 7 czerwca 2018, 16:26 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
O tym drugim konwerterze przez Ciebie podanym słyszałem dobre opinie ale nie miałęm osobiście okazji odsłuchu więc bazuje na kogoś ocenie :]


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 7 czerwca 2018, 17:23 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E61
A wzmacniacz jaki mozecie polecic?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 7 czerwca 2018, 19:54 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E61
I jeszcze jedno. Jakbym zdecydował się na cały zestaw to jaki?

http://allegro.pl/audio-system-x200bmw- ... 13375.html

czy

http://allegro.pl/u-dimension-el-comp-8 ... 67645.html

Ta kwota to w sumie maximum co chce wydać na głośniki. Chyba, że jest coś innego godnego polecenia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 8 czerwca 2018, 04:31 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E61
I jeszcze odnosnie konwerterow. Jeden konwerter idzie do wooferow bo tam nie ma balansowania, a do glosnikow w drzwiach? Po jednym na strone? I do czego sa te zwrotnice dodawane do zestawow powyzej?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 8 czerwca 2018, 06:47 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Zwrotnice służą do podziału pasma ;)

Czyli wygląda to tak iż we wzmacniacza puszczasz kabel głośnikowy do zwrotnicy ze zwrotnicy wychodzi jeden sygnał na woofer a drugi na syczka :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 8 czerwca 2018, 07:36 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E61
A jak z tymi konwerterami? Do przednich drzwi idzie po jednym? Jeden na lewa strone, drugi na prawa?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 8 czerwca 2018, 10:23 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Na początek to proponuję kupić jeden konwerter.
Do tego jakiś przyzwoity wzmacniacz 4-ro kanałowy, aby podłączyć go w mostkach.
Mogą być potrzebne kable RCA typu Y, aby z jedne wtyku rozgałęzić na dwa(często w mostku potrzebne jest podane sygnału na oba wejścia mostkowanych kanałów, a więc wszystkie 4 gniazda cinch musisz mieć podłączone we wzmacniaczu)

Głośniki w drzwiach podłącz póki co nadal pod radio, ale przez zwrotnicę w zestawie. Na zdjęciach systemu audio-system fajnie widać to rozwiązanie. W zwrotnicy jest gniazdo pod oryginalną wtyczkę, którą znajdziesz w drzwiach. Wyjścia ze zwrotnicy podłączasz zgodnie z opisem/instrukcją.
Zwrotnica dzieli tylko pasmo między średniotonowy i wysokotonowy w drzwiach

Basowe podłączasz pod wspomniany wzmacniacz, bo one potrzebują najwięcej prądu.


Wielu osobom taka kombinacja okazuje się wystarczająca.



Osobiście brałbym chyba audio-system, a nie u-dimension. U-dim wydaje mi się "delikatniejszy". Audio-system chyba zagra "mocniej"

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 8 czerwca 2018, 15:15 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E61
Dostalem od kolegi taki konwerter jak na zdjeciu. Podepne pod niego glosniki bassowe.

Obrazek

Od konwertera do wzmacniacza jak najkrótsze czincze, to juz wiem, a przed konwerterem? Moze byc "zwykly kabel"? Mam taki, ktorym podlaczalem ledy w domu.
Kable od suba i kable od drzwi moga isc razem kolo siebie? Nie bedzie zadnych zakłóceń?

A głośniki z drzwi moge tez podlaczyc od razu pod wzmacniacz? Bo jak juz rozbiore auto to od razu pociagne sobie wszystkie kable.

Najpierw chce kupić wzmaka i pociagnac kable, a potem tylko wymienię glosniki.

Rozważam taki zakup;
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7109389322
Warty uwagi?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 10 czerwca 2018, 11:01 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
kamilo1409 napisał(a):
A głośniki z drzwi moge tez podlaczyc od razu pod wzmacniacz? Bo jak juz rozbiore auto to od razu pociagne sobie wszystkie kable.

Jak najbardziej może.
Dla wygody warto podłączyć suba i głośniki przód niezależnie.
Np. subwoofer przez jeden konwerter pod tylne kanały, a przez drugi konwerter dla przodu użyć sygnał z fabrycznego przodu
Dzięki temu będziesz chcieć dać głośniej subwoofer to będziesz mógł doregulować to faderem

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 11 czerwca 2018, 07:29 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E61
No i fajnie, tak zrobie. Przewody maja duzy wolyw na jakosc? Zamierzam kupic takie kable z allegro:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6734381834


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 11 czerwca 2018, 10:19 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Nie ma co oszczędzać na przewodach bo jednak one też mają znaczenie a raczej wpływ a jakość :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 11 czerwca 2018, 12:21 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E61
A co moglibyscie polecic? Bo w tym to juz calkiem szary jestem


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E61] sygnal RCA z radia CCC oraz jaki wzmacniacz wybrac
PostNapisane: 11 czerwca 2018, 13:04 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Kable głośnikowe

Podstawowym elementem okablowania w systemach car-audio są przewody głośnikowe służące połączeniu przetwornika z końcówką wzmacniacza lub kostką przy radioodtwarzaczu. W przypadku zasilania głośników nisko-średniotonowych lub wysokotonowych, które charakteryzują się stosunkowo niewielkim poborem prądu, w zupełności wystarczą kable o przekroju ok. 1,5 mm2. Ważne jest, aby były wykonane z miedzi beztlenowej (OFC), która charakteryzuje się lepszym przewodnictwem w porównaniu do jej odpowiednika zanieczyszczonego tlenem.

Przy zasilaniu głośników niskotonowych ze źródła o dużej mocy, a więc wysokim natężeniu prądu, warto pokusić się o kabel o większym przekroju, a więc co najmniej 2,5 mm2. Na wymagany przekrój kabla wpływ ma także jego długość, bowiem im dłuższy przewód, tym bardziej uzasadnione będzie zastosowanie grubszego kabla.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL