BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 19:21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 27 czerwca 2018, 07:31 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e39 2003, 3.0d, 193
Dzień dobry, kolejny temat audio w e39
Moja specyfikacja po wklepaniu VIN:

S609 NAVIGATION SYSTEM PROFESSIONAL
S676 HiFi speaker system
S694 Provisions for BMW 6 CD changer
S601 TV function

https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x ... 030962.jpg

1. Zakup cyfrowego emulatora zmieniarki. Posiadając powyższe dane nie jestem w stanie namierzyć ilości pinów, a pytanie nr 1 brzmi czy taką cyfrową zmieniarkę (Dension lub Yatour- co lepsze http://allegro.pl/zmieniarka-bta-blueto ... 44551.html) muszę wpiąć od strony radia, czy mogę wypiąć zmieniarkę w bagażniku po lewej stronie i wstawić zamiast aktualnie wbudowanej zmieniarki? zaraz po tym bardzo będę wdzięczny o podanie mi ilości pinów- obstawiam 17.

2. Posiadam wzmacniacz którego chciałbym użyć, Wizja jest prosta aby zrezygnować z oryginalnego wzmacniacza tak aby głośniki których nie zamierzam naruszać dostały mocy z lepszego nieoryginalnego wzmacniacza. Ogólnie gra to bardzo przyzwoicie więc jestem w stanie zrezygnować ze wzmocnienia głośników jeśli ma to się wiązać z grubszymi przeróbkami i skupić się na doprowadzeniu samego sygnału subwofera - bardzo proszę o schemat odpowiadający okablowaniu w moim aucie. Jest tego poprostu zbyt wiele a wpisując professional natrafiam na optyczne wejścia które przecież dotyczą tylko DSP którego niemam. (subwoofera kojarzę tylko brązowy kolor kabelka oraz wiem o sygnale HIGH)

A więc w skrócie czy do mojej bemki pasowałby powyższy zamiennik zmieniarki, jeśli jakość ma się mocno zmienić jestem gotowy na droższy.
Czy wymontowywując aktualny subwoofer NOKIA z prawej strony w bagażniku jestem w stanie podłączyć nieoryginalny wzmacniacz wraz z subwoferem pasywnym? prąd jako że akumulator jest bardzo blisko jest chyba najmniejszym problemem.

Poprostu widzę jak niektórzy walczą, a czemu nie wybebeszyć z lewej strony zmieniarki czy wzmacniacza- tam przecież są najważniejsze kable?
Bardzo będę wdzięczny śmiało przyjmę słowa krytyki na pewno posiadając wiecej cierpliwości lub obycia znalazłbym więcej informacji. wybaczcie. :oops:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 28 czerwca 2018, 12:18 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
1. Najlepszym wyjściem będzie dobrać się do tunera radiowego i sprawdzić jaką posiadasz wtyczkę.
Teoretycznie dałoby się podłączyć w miejscu oryginalnej zmieniarki. Problem w tym, że producenci emulatorów nie udostępniają takich adapterów i należałoby je stworzyć samodzielnie

2. Odnośnie usunięcia fabrycznego wzmacniacza, to nie jest to takie proste jak myślisz. Oryginalny wzmacniacz posiada w sobie wbudowane zwrotnice aktywne, które dzielą pasmo odpowiednio na konkretne głośniki.

Jeśli chcesz tylko dołożyć sub, to najlepszym wyjściem będzie pobrać sygnał wysokopoziomowy z posiadanego subwoofera i użyć konwertera hi-low



P.S. W E39 nie było światłowodów. Co najwyżej coaxial ;)

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 2 lipca 2018, 07:34 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e39 2003, 3.0d, 193
Witam, dziękuję bardzo za odpowiedź- na dniach powinienem otrzymać towar który jest dopasowany do moich potrzeb a więc punkt 1. mojego problemu został rozwiązany przez sprzedawcę który wyjaśnił że urządzenie wysyłane jest w jednej z trzech specyfikacji, i należy podczas zamówienia podać z jakim złączem ma zostać wysłane- w moim przypadku 3+6 pin- umożliwi to zamianę aktualnie wmontowanej zmieniarki na cyfrowy emulator oraz piękne schowanie tego zamiast zmieniarki- bez ingerencji w radio z przodu. O jakości i sprawności urządzenia jeśli ktoś jest ciekawy chętnie poinformuję na dniach podejrzewam że w następnym tygodniu będę mógł się wypowiedzieć.

Jeżeli chodzi o dalszą część czyli o punkt 2. dowiedziałem się paru szczegółów- mianowicie przeglądając wyposażenie na podstawie wpisanego VINu w moim e39 jest system który jest montowany w np. e60:
S676 HiFi speaker system
Niema tutaj DSP, ale krążąc po sieci i czytając opinie nie zadowolonych z audio użytkowników w e39 (hi-fi, hi-fi top) zwątpiłem w swój słuch ponieważ mój system gra bardzo dobrze- poza brakiem bassu. No więc wyjaśnia się częściowo i mój słuch jest w porządku. Jedyne czego teraz potrzebuję to schemat połączeniowy którego nigdzie nie mogę znaleźć, zamierzam wymontować Subwoofer Nokia -tak jak mi radzisz.

Bardzo proszę o schemat S676 HiFi speaker system -najbardziej mi zależy na wzmacniaczu & subwooferze


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 2 lipca 2018, 15:04 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
oczas napisał(a):
Bardzo proszę o schemat S676 HiFi speaker system -najbardziej mi zależy na wzmacniaczu & subwooferze


https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e39- ... rs/tg2igBC


Najprościej użyć konwertera hi-low, tego typu:
https://centrumaudio.pl/konwertery-i-fi ... wsQAvD_BwE

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 6 lipca 2018, 11:51 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e39 2003, 3.0d, 193
Dziękuję bardzo. Niestety, urządzenie emulujące zmieniarkę jest tragiczne. Sprzedawca zapewnia mnie że po wymianie na nowy problemy znikną- ale chyba nie przekona mnie brak wznowienia połączenia bluetooth.

Pytanie czy urządzenie dedykowane typu Dynavin posiada odpowiednie złącza, czy można użyć radia 2din typu Alpine?
Jak to jest w praktyce? wiem że ciężko z montażem ze względu na gabaryty i rurę (chyba) od nagrzewnicy.
Tak jak kwestia montażu lub strata statystyk spalania czy nawigacja nie boli mnie absolutnie, tak radio z bluetooth (dotykowe, bajery- fajerwerki), które nie zrujnuje sygnału DOLBY uratowało by całą sytuację.
Jeżeli sygnał jest wysyłany do wzmacniacza a potem dopiero na głośniki to czy wzmocnienie w postaci mosfet 4x 50W komplikuje sprawę?

Jak to wygląda- przerabianie złączy? adaptery? Podłączenie radia nie dedykowanego 2din w miejsce Bordmonitor 16:9 MK-4 bez dsp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 6 lipca 2018, 12:52 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Można użyć radia w 2 din i jest to świetny kombajn od Alpine czy Pionka ;) Jak jest z montażem w pięć er to już nie pamiętam ale w trójce trzeba było troszkę przycinać nagrzewnicę :P


Jeśli chcesz praktycznie p&p to zostaje Dynavin lub coś w ten deseń.


Myślę że będziesz zadowolony z jednego jak i drugiego rozwiązania, raczej uratują całą sytuację jak to ująłeś :hyhy: :hyhy:



Idąc w lepszą jakość dźwięku to wiadomo co wybrać :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 6 lipca 2018, 13:03 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e39 2003, 3.0d, 193
Tak podejrzewałem, osoba z którą kontaktowałem się stwierdziła że trzeba prowadzić nową wiązkę od radia przez całe auto do wzmacniacza w bagażniku. Oglądając zdjęcia dedykowanego radia do e39 (na podmiankę) nie widzę tam czegoś co mogło by mnie zaskoczyć. Dziękuję za odpowiedz i informację


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 10 lipca 2018, 23:05 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Grom AUDIO. Jedyna obsługująca FLAC i mająca dobrej jakości przetworniki. Miałem taką w E46 i działała świetnie zamiast fabrycznej zmieniarki 6cd.
https://gromaudio.com/store/usb_adapter ... r_kit.html

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 12 lipca 2018, 09:40 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Kyokushin napisał(a):
Grom AUDIO. Jedyna obsługująca FLAC i mająca dobrej jakości przetworniki. Miałem taką w E46 i działała świetnie zamiast fabrycznej zmieniarki 6cd.
https://gromaudio.com/store/usb_adapter ... r_kit.html


Dension, bez problemu radzi sobie z Wav. W dobie dużych pojemności dysków i pendrive to już nie stanowi kłopotu ;)

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 7 sierpnia 2018, 12:03 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e39 2003, 3.0d, 193
Niewiem czy to już nie powinno trafić do innego tematu, w każdym razie zasięgnąłem rady jeżeli chodzi o radio dedykowane i zakupiłem kombajn z aliexpress, używany. Niestety po wyciągnięciu mojego radia trafiłem na niebieską i białą wtyczkę. Zdjęcie nowego radia i jego podejść:


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Co można zrobić? czy istnieje jakiś adapter?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 7 sierpnia 2018, 13:21 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
A ktoś Ci mówił że będzie p&p ? ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 7 sierpnia 2018, 13:54 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e39 2003, 3.0d, 193
Nie, mam do wyboru zwrot lub zastosowanie przejściówki. Wydaje mi się że nie ma na to szansy bo wszystko jest w bagażniku, ale piszę z prośbą o pomoc może jakimś cudem istnieje przejściówka na wyciągnięcie zasilania i sygnału?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 9 sierpnia 2018, 07:56 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Istnieje przejściówka, którą kładziesz od frontu do bagażnika, do tunera BM. Takową przejściówkę używasz do podłączenia w Twoim przypadku.
Kolega stosował taką w E53, gdzie poprzednio miał dużą nawigację

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 9 sierpnia 2018, 10:48 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e39 2003, 3.0d, 193
rozumiem, a w przypadku radia 2din? nowa wiązka pasująca do mojego nawi i wzmacniacz przeciągnieta do przodu z podejściem 40 pinowym przejściówka z 40 pin na 2 din? da się zrobić? :) chińczyka zwróciłem w tej cenie nową wiązkę kupię i używane radio 2 din. Jedynie obawiam się kompatybilności czyli sterowanie z kierownicy no i czy kupując wiązkę do starszego modelu podepnę ją właściwie do urządzeń z tyłu. Proszę jeszcze rzucić okiem to są kostki i wszystkie urządzenia w bagażniku po prawej stronie- Czy czegoś nie rozumiem bo wydaję mi się że tu brakuje tunera? chciałem zakupić emulator Dension i sprzedawca upiera się że mam ten tuner gdzieś i wtyczki bedą pasować- ja poprzedni emulator kupiłem 3 + 6 pin zamiast zmieniarki która na zdjęciach jest wyciągnięta. Działało- a tu są te wtyczki 40 pinowe których nigdzie nie dam rady wpiąć- niemam takich. Pytanie gdzie leży tuner jeśli niema go po lewej w bagażniku? po prawej jest aku i subwoofer Nokia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
delete yahoo email account



Dziękuję za wszelkie odpowiedzi !


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 9 sierpnia 2018, 11:38 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Domyślam się, że masz kombi.
Tuner w wersji Touring jest na podłodze, niedaleko elementów ze zdjęć.
Czarną osłonę plastikową należy zdemontować i tam znajdziesz tuner

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 15 sierpnia 2018, 18:58 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e39 2003, 3.0d, 193
Dziękuję namierzyłem tuner. Proszę mi powiedzieć na podstawie zdjęć które zamieszczam, czy ten adapter (ostatnie zdjęcie) pozwoli na podłączenie/ zamianę wyświetlacza na radio 2 din? chciałbym przedłużyć tą przejściówkę o 5 metrów i wyprowadzić 2 wtyczki do przodu. Czy sterowanie przyciskami z kierownicy zostanie?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 22 sierpnia 2018, 10:14 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
oczas napisał(a):
czy ten adapter (ostatnie zdjęcie) pozwoli na podłączenie/ zamianę wyświetlacza na radio 2 din?

Tak, ale musisz położyć instalację od tuner radiowego w bagażniku do radia 2 din

oczas napisał(a):
Czy sterowanie przyciskami z kierownicy zostanie?

To zależy od montowanego radia. Jeśli to jakieś radio z androidem to często obsługują sterowanie z kierownicy. Jeśli jakieś uniwersalne(typu Alpine, Pioneer, Kenwood itp. ) to najczęściej potrzebne są dodatkowe adaptery do sterowania z kierownicy

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 24 sierpnia 2018, 08:28 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e39 2003, 3.0d, 193
Dziękuję za odpowiedź. Aktualnie wypróbowałem najtańszą opcję jaką było zakupienie adaptera (wtyczka z tunera-> iso) z powyższego posta. Sterowanie z kierownicy to coś czym zająłbym się później- może wyprowadzę odpowiednie kable lub pomyślę nad innym rozwiązaniem dorobienia wtyczki do radia. Niestety po podłączeniu radio uruchamia się (zasilanie -ok) ale brak dźwięku. Wypróbowałem opcję bluetooth oraz pendrive niestety wygląda na to że działa tylko zasilanie. Czy problem jest fabryczny wzmacniacz? mimo że nie DSP? na wyświetlaczu 16:9 z przodu zniknęła pomarańczowa dioda, którą wcześniej wyłączałem z przycisku (wyłączenie radia) teraz brak reakcji. po przełożeniu wtyczek dźwięk z oryginalnego tunera pojawia się w ciągu 10 sekund. Proszę o jakieś wskazówki/ pomysły. Plus taki że sprawdziłem wszystko z tyłu i nie przedłużałem kabli do przodu :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 27 sierpnia 2018, 10:32 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
W akcesoryjnym radiu powinieneś mieć przewód niebieski lub niebiesko-biały.

W złączu od strony auta powinien być przewód koloru białego.
Zewrzyj oba przewody ze sobą

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E39] audio- emulator zmieniarki, subwoofer
PostNapisane: 28 sierpnia 2018, 12:26 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 13
Moje BMW: e39 2003, 3.0d, 193
Rzeczywiście posiadam kabel który nie jest do niczego podłączony: niebieski posiada wtyczkę z osłoną i idzie do kostki a niebiesko- biały jest luźny. Wydawało mi się że to sterowanie wzmacniaczem kiedyś w fordzie miałem to radio i ten niebiesko biały kabel był podłączony do małej blaszki kabla RCA wzmacniacza. W każdym razie nie pomogła mi metoda zwarcia niebiesko- białego kabla z białym. Próbowałem go zewrzeć z pinem białego kabla który jest w kostce którą wypiąłem z tunera. Jak rozumiem to chodziło o tą kostkę czyli złącze od strony auta.

Pytanie czy zwarcie polega na zetknięciu czy raczej stałym połączeniu? drucik wsunąłem poprostu obok wpiętego pinu w kostkę. Dziś będę w posiadaniu innego radia (alpine)- może problem leży po stronie radia (noname).


update: natknąłem się na taki adapter https://www.car-tronic.pl/adapter-do-sy ... -pin-p5995
pierwszy raz widzę ale brzmi racjonalnie w moim przypadku gdzie posiadam 10 głośników, wzmacniacz... niemam dsp ale czy nie nazywa się tego systemem aktywnym? podgłasnianie wraz ze zwiększeniem prędkości, dolby odseparowane dźwięki możliwość faderowania w opcjach czy zwiększania ilości basu i trebli?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL