BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 10:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 22 stycznia 2023, 16:35 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E91 320d 163km 2005
Kod silnika: M47
Witam !

Mam dziwny przypadek z odpalaniem auta. Auto po nocy odpala od "strzała" przejadę się kawałek, zgaszę go i poźniej już tylko kręci. Odpiąłem kleme na akumulatorze na 2 minuty i nagle jakby nie było problemu auto odpala. Potem samochód odpala z 5-6 razy i problem wraca. Zostawię go na noc i znowu bez żadnego problemu odpali. Ciężko określić bo raz pojawia mi się ten problem po 1 zgaszeniu raz po 5 raz po 10. Auto ma moc ciągnie przyspiesza dynamicznie nie kopci, nie szarpie, nie faluja obroty. Kolega podpiął kompa sprawdził mi samochód, wtryski stan niemalże idealny pompa paliwa ok pompa progowa ok podgrzewacz ok. Jedyny błąd był z sterownikiem świec (ale odpala bez problemu) i mówił o jakieś nieszczelności w egierze. Kolega mówił że jakis błąd się pojawia. Wykręciłem kolektor (mam zaślepiony) z egriem wyczyściłem (map sensor równiez ok) jak na zdjęciach, ale problem nie znika. Czy problemem może być klapka w egr która nie odbija po zgaszeniu i trzeba poczekać aby odbiła ? lub zawór sterowania cisnieniem ? (takie jest moje podejrzenie) Może ktoś się spotkał z takim przypadkiem i jest cos w stanie podpowiedzieć. Cięzko mi to stwierdzić samemu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 23 stycznia 2023, 09:38 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1484
To nie jest klapa egr, tylko klapa gasząca, sterowana oddzielnie, egr to tylko ten tłok. Masz numery błędów?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 23 stycznia 2023, 21:55 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1377
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza, Warszawa, Lublin
Moje BMW: e46,e90,e60,e61
Kod silnika: M52TU,n62b44,m57
Według mnie czujnik wału pada. Sprawdź czy nie masz błędu crankshaft . Czasem tak się dzieje ze jak sie nagrzeje to głupieje. Ale powinien też czasem moc tracić choć różnie to z nimi bywa. sprawdz też czy nie masz błędów z IBS

_________________
Przeniosłem się do Warszawy gdyby ktoś potrzebował pomocy to pisać śmiało.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 24 stycznia 2023, 08:12 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E91 320d 163km 2005
Kod silnika: M47
Masters napisał(a):
Według mnie czujnik wału pada. Sprawdź czy nie masz błędu crankshaft . Czasem tak się dzieje ze jak sie nagrzeje to głupieje. Ale powinien też czasem moc tracić choć różnie to z nimi bywa. sprawdz też czy nie masz błędów z IBS



Z 2 tygodnie temu miałem lekka stłuczkę i uderzyłem centralnie w środek zderzaka i pękł mi zderzak, wygiąłem maskę i pas (chłodnice całe,lampy też) i intercooler, ale nie doszło do silnika (było jeszcze z 10 cm przed silnikiem). Kurde nie wydaję mi się żeby to był czujnik. Pierwszy raz się spotkałem z tym problemem bezpośrednio po stłuczce kiedy chciałem odpalić auto a ono tylko kręciło. Klema nie strzeliła, ale zapalił się błąd poduszki i pasów bo odpiałem kostkę która wchodzi w słupek od + klemy i paliłem auto jak już odstawiłem auto do garażu(kolega wyprogramował). Od momentu kolizji problem zaczął sie pojawiać, ale im dłużej od naprawy auta i im dłużej jeżdzę problem się nie pojawia (po odpaleniu i natychmiastowym gaszeniu, krótkiej trasie z 6km, dłuższej trasie z 50km,. Może z czasem się samo naprawiło :hurra: :hurra:


PS. Myłem jeszcze metalowe elementy silnika, ale problem napotkałem już przed myciem. Jutro jadę do znajomka na komputer jeszcze raz podeślę co tam pokazuje komputer i zobaczy się co dalej. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 25 stycznia 2023, 09:18 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E91 320d 163km 2005
Kod silnika: M47
Witam !

Byłem u kolegi. Mam następujące błędy:

3EC0 - czujnik wałka rozrządu, sygnał
3EC1 - czujnik wałka rozrzadu, sygnał

Czyli wychodzi, że musze wymienić czujnik ? Jak się do niego dostać ? Muszę zdjąć kolektor i rozrusznik i będe go widział ?

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 25 stycznia 2023, 10:37 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23072
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Thomasor, tylko wymień go na oryginał nie żaden zamiennik ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 25 stycznia 2023, 11:17 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E91 320d 163km 2005
Kod silnika: M47
Szczurek1986 napisał(a):
Thomasor, tylko wymień go na oryginał nie żaden zamiennik ;)




Zamówiłem helli (w dobrej cenie po znajomosci). W czym jest różnica ? Szybciej sie rozleci ? Hella nie robi przypadkiem czujników na pierwszy montaż ? Byleby wytrzymał z 2-3 lata a poźniej się bedziemy martwić. :)

Edit: Teraz zobaczyłem, że to jest błąd czujnika wałka rozrządu a ja zamówiłem czujnik wału korbowego. On jest bezpośrednio za wlewem oleju na na rysunku pozycja 19 ? Jak go wymienię trzeba ponownie wracać na komputer coś usuwać czy błąd sam zniknie ?
https://www.realoem.com/bmw/enUS/showpa ... Id=11_3668


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 26 stycznia 2023, 08:54 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1484
Thomasor napisał(a):
Czyli wychodzi, że musze wymienić czujnik ? Jak się do niego dostać ? Muszę zdjąć kolektor i rozrusznik i będe go widział ?


Ale to są błędy czujnika wałka rozrządu, a nie wału.

EDIT: Sry doczytałem, że sam już się zorientowałeś. Po pierwsze wyciągnij, wyczyść styki i sprawdź, może nie będziesz musial wymieniać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 26 stycznia 2023, 08:58 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E91 320d 163km 2005
Kod silnika: M47
KEMN1 napisał(a):
Thomasor napisał(a):
Czyli wychodzi, że musze wymienić czujnik ? Jak się do niego dostać ? Muszę zdjąć kolektor i rozrusznik i będe go widział ?


Ale to są błędy czujnika wałka rozrządu, a nie wału.


Później się zorientowałem i napisałem powyżej. Dzisiaj będe miał czujnik mam nadzieję, że będzie git. Może pokazywał błąd bo jest strasznie zabrudzony olejem (najwidoczniej poprzedni właściciel nie umiał trafić do wlewu :rotfl: )


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 26 stycznia 2023, 12:59 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E91 320d 163km 2005
Kod silnika: M47
Wymieniłem czujnik, ale wydaje mi się że auto pół sekundy dłużej odpala. Poniżej link do filmiku jak odpala, czy jest ok ?

https://youtube.com/shorts/d0an5vFtkDc?feature=share

https://youtu.be/T9d39jVGa70


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 17:01 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 1377
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza, Warszawa, Lublin
Moje BMW: e46,e90,e60,e61
Kod silnika: M52TU,n62b44,m57
Ehh nie wiem czemu nie wspomniałem o czujniku wałka :D pewnie dlatego że to diesel i sie na tym nie znam jak na benzynie. Zawsze piszę ze czujnik wału lub wałka dolotowego. wylotowy niema takiego znaczenia.

Niestety już wiele historii o czujnikach na 1 montaż słyszałem. Problem jest taki, że one są gówniane. Jeśli widzisz ze dłużej kręci to sprawdź czy spalanie nie wzrośnie bo może wzrosnąć i to bardzo. Jeśli tak się stanie kup uzywke albo oryginał. Może być tak że błędów nie bedziesz mieć albo raz na miesiac sie pojawi.

Pomimo braku błędu może być tak że czasem bedzie mniejsza moc zgasisz odpalisz moc wróci
Albo będzie jeździć pięknie ale spalanie wzrośnie.

Może być tak że będzie ok ale niestety wątpie.

_________________
Przeniosłem się do Warszawy gdyby ktoś potrzebował pomocy to pisać śmiało.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 9 lutego 2023, 15:39 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E91 320d 163km 2005
Kod silnika: M47
Masters napisał(a):
Ehh nie wiem czemu nie wspomniałem o czujniku wałka :D pewnie dlatego że to diesel i sie na tym nie znam jak na benzynie. Zawsze piszę ze czujnik wału lub wałka dolotowego. wylotowy niema takiego znaczenia.

Niestety już wiele historii o czujnikach na 1 montaż słyszałem. Problem jest taki, że one są gówniane. Jeśli widzisz ze dłużej kręci to sprawdź czy spalanie nie wzrośnie bo może wzrosnąć i to bardzo. Jeśli tak się stanie kup uzywke albo oryginał. Może być tak że błędów nie bedziesz mieć albo raz na miesiac sie pojawi.

Pomimo braku błędu może być tak że czasem bedzie mniejsza moc zgasisz odpalisz moc wróci
Albo będzie jeździć pięknie ale spalanie wzrośnie.

Może być tak że będzie ok ale niestety wątpie.



Powiem tak olałem temat i zostawiłem ten czujnik i po dwóch dniach już jest ok. Samochód normalnie odpala nie kręci długo. Na trasie mazury- Gdańsk spalanie średnie 5.7l według kompa. (dynamiczna jazda) Po Gdańsku jeżdzę codziennie do pracy po 6-8km w jedną strone w spore korki rano i po południu spalanie w mieście według komputera 9.5l ale jeżdzę dynamicznie i nie wiem czy silnik zdąży się nagrzać.

Masters napisał(a):
Może być tak że będzie ok ale niestety wątpie.


Czyżby się samo naprawiło ? hahah Serio chodzi jak przed pojawieniem się problemu (jeżdzę już 2 tygodnie) i spalanie jest na takim samym poziomie. Może wina była odłaczona klema przez jeden dzień i czujnik musiał się zaadoptować ? (to tylko sugestia).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 14 lutego 2023, 18:10 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 31
Posty: 678
Lokalizacja: Miasto Włókniarzy
Moje BMW: F30
Kod silnika: N55B30
Garaż: Moje 510hp:
https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=173040
może to być rozciągnięty rozrząd, w historii auta kiedykolwiek był robiony?

_________________
"If in doubt, flat out" - Colin McRae


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E91] 320d m47 problem z odpaleniem raz odpali a raz kręci
PostNapisane: 15 lutego 2023, 08:13 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 11
Moje BMW: E91 320d 163km 2005
Kod silnika: M47
KrisC napisał(a):
może to być rozciągnięty rozrząd, w historii auta kiedykolwiek był robiony?



Przebieg 350tys ale jak sprawdzałem zdejmując korek to rozrząd napięty jak "baranie jaja" i nie wydaje typowego dzwięku dla rozciągnietego rozrządu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 55 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL