BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 20 czerwca 2024, 01:25

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 960 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 48  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 22 października 2015, 04:43 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
Trzeba jeszcze dodac ze te w pelni syntetyczne IV i V gr. kapke szybciej czyszczą silnik i ze w zwyklym prostym silniku nie odczuje sie zadnej roznicy :) a kwestia klepania to tylko sprawa różnic w lepkości dla okreslonych temperatur tych olejów głównie...a nie cudownych dodatków zmniejszajacych tarcie, ktore sa w drogich olejach. DLatego ludzie po zalaniu 5w50 od Valvoline mówią "ten olej jest lepszy". Nic bardziej mylnego, jesli mamy zwykłe tańsze auto to przez 10-15 lat lub inaczej jesli mamy kilka aut to lejac tanszy olej zaoszczedzimy np na kolejny komplet opon :) W normalnym silniku m50, m52, m54 nie jest potrzebna tak wysoka lepkosc, bo to juz nic wiecej nie da, blacha i tak bedzie zjedzona przed silnikiem. W jednym z moich aut nie mam już ograniczenia obr na module zaplonowych i stosuje ten tani olej od kilku lat. Ograniczeniem obrotów jest wydajność wałka. Silnik pracuje jak mlynek do kawy. :)

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 22 października 2015, 07:44 
trollu napisał(a):
valvo 5w-50 zalicza sie do pierwszej grupy czy tej drugiej?

osobiście go nie lałem, ale user blademan89 na takim śmiga i raczej chwalił.
Czemu chcesz aż W50?

pawelos666 napisał(a):
ale uwierz na slowo silnik jak N52 czy inne silniki na valvetronicu N bądź tez uturbione, że taki olej będzie zabójstwem.


Obrazek
Castrol z wymianą co 12 000 :rotfl:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 22 października 2015, 07:59 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 4977
Lokalizacja: SKL/Cz-wa
Moje BMW: e91
Kod silnika: N52B25
miałem możliwość kupić pewne 5W-50 za dobrą kasę to wziąłem, kumple leją 10W-60 ale jeden ma turbo, drugi ma co prawda silnik który na minerale by jeździł ale i tak mówią o lepszym trzymaniu ciśnienia i niższej temp oleju. do tej pory był 5W-40 ale uważam że silnik jest trochę zasyfiony, płukanek nie stosowałem.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 22 października 2015, 08:11 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
miałem na myśli że 5w40 totala czy 5w50 valvoline bedzie zabójstwem w sensie lepkości a nie tym, że silnik będzie brudny jak na załączonym zdjęciu. nic z tych rzeczy.

jeżeli silnik jest czysty jak złoto w środku to zalanie go totalem utrzyma ten silnik w czystosci... może być nawet lekko brudny. jednak nie bedzie się tak szybko oczyszczał jak oleje z pełnymi bazami grup IV i V z super dodatkami. choć rożnica nie będzie zbyt duża. natomiast to co robi castrol z silnikami (czasem) nie ma nic wspolnego z tym jak wygląda silnik na totalu czy valvoline (bedzie na nich czysciutki).

trollu napisał(a):
mówią o lepszym trzymaniu ciśnienia i niższej temp oleju

mit bo niby cisnienie rosnie, ale na wezlach tarcia temp rosnie przez wieksza lepkosc, co powoduje utlenienie szybsze oleju, temat walkowany setki razy na wykladach z mechaniki

olej traci wlasciwosci szybciej, mowa o zwyklym oleju i zwykłej pompie oleju (sprawnej)

nie kombinuj na 5w40 bedzie odpowiednie cisnienie oleju w calym zakresie temp i olej nie bedzie sie przegrzewal, na temp oleju na czujniku nie patrz, to jeszcze inna sprawa

naprawde nie odczujesz roznicy w lepkosci na goracym pomiedzy 15 a 18 czy nawet 20, ale Twoj olej szybciej sie utleni, druga sprawa bedzie wolniej przeplywał zanim osiagnie tą temp, trzecia sprawa taka ze przez turbo taki olej bedzie plynal duzo wolniej, na zimnym silniku. jednym slowem porazka... w takim przypadku stosuje sie np 5w40 NT CFS lub wyzsze lepkosci ale nie 10w60, bo to jest gruba przesada, a zwykly 10w60 daje tyle co nic (jesli chodzi o korzysci z tego cisnienia i niskiej temp oleju), wystarczy zmienic na lepsze 5w40

10w60 jest stosowany tam gdzie sa wysokie obroty jest szybszy przeplyw oleju, a tak to u Kowalskiego pomaga tylko uciszyć "szklanki" nic poza

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 22 października 2015, 08:26 
pawelos666 napisał(a):
miałem na myśli że 5w40 totala czy 5w50 valvoline bedzie zabójstwem w sensie lepkości a nie tym, że silnik będzie brudny jak na załączonym zdjęciu. nic z tych rzeczy.

Wiem o tym, ale akurat na e90post natknąłem się na temat N52 śmiganego na castrolu. Podałem to foto tylko i wyłącznie w kontrze do "bełkotu odnośnie różnic pomiędzy olejami".


Ostatnio edytowano 22 października 2015, 08:45 przez Michu, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 22 października 2015, 08:36 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
jasne ale z tym francuskim totalem czy holenderskim valvoline sciemy nie ma i moge polecic oba produkty...to ze komus cos dzwoni w silniku na 5w40 a na 5w50 juz nie to inna sprawa, nie ma to zwiazku z ochrona silnika m52 sprawnego od strony mechanicznej

nie polecam tez zmiany lepkosci jakie przewidzial producent dla ukladu smarowania. nie bez powodu jeden olej z daną lepkoscią ma normy BMW LL-01 a drugi nie ma...

ogolnie radze nie kombinowac z olejami ktore nie mają norm BMW 98 i 01

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 22 października 2015, 11:53 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 4977
Lokalizacja: SKL/Cz-wa
Moje BMW: e91
Kod silnika: N52B25
10w-60 nawet nie brałem pod uwagę, 5w-50 też nie wziąłem z premedytacją, zobaczymy, jak coś to za 10kkm wrócę do 5w-40

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 22 października 2015, 16:14 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 77
Lokalizacja: Radom
Moje BMW: E46
Kod silnika: M52TUB25
Pawel! napisał(a):
Alvin, Ile chcesz chcesz przeznaczyć na olej?
W tym silniku to minimum 5W40, a przed tym wlać płukankę np. Millers'a.

Na olej chciałbym przeznaczyć ok 200zł,
Czemu akurat 5w40?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 8 listopada 2015, 13:37 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 29
Posty: 2578
Moje BMW: F20
Kod silnika: N55B58
Tani olej o wysokich właściwościach czyszczących do M52Tu28, żeby przelatać na nim 4-6 tys km tylko, może ktoś podpowiedzieć coś?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 8 listopada 2015, 13:50 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 1860
Moje BMW: brak
Kod silnika: Turbo
Specol gold 5W40 - w tej chwili wychodzi na to, ze jeszcze jest to syntetyk pao a kosztuje ponizej 100zł 4L. Jest polecany - ja nie używałem. Przed tym płukanka i jeździł pare tys. Może być też Shell 5W40 bo ma wysoki tbn.

_________________
Moje BMW E46 330i
viewtopic.php?f=6&t=120047


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 8 listopada 2015, 14:00 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 29
Posty: 2578
Moje BMW: F20
Kod silnika: N55B58
!kuchar napisał(a):
Specol gold 5W40 - w tej chwili wychodzi na to, ze jeszcze jest to syntetyk pao a kosztuje ponizej 100zł 4L. Jest polecany - ja nie używałem. Przed tym płukanka i jeździł pare tys. Może być też Shell 5W40 bo ma wysoki tbn.

Auto jeździło na Valvo VR1 10W60, później miał wpaść polecany przez Ciebie Fuchs Race Pro S 5W40, ale dosłownie kilka dni po naszej rozmowie dostałem za darmo całkiem przypadkiem znów VR1 10W60 więc aż szkoda było nie skorzystać, odziwo zauważyłem dziwną przypadłość na VR1 10W60. W lato oleju ubywało szczególnie podczas upałów, obecnie oleju nie ubywa nawet podczas bardzo dynamicznej jazdy. Mam wrażenie jakby olej parował przy wysokich temperaturach. Przejście na 5W40 z 10W60 to dobra alternatywa? Ogólnie po tych 4-6 tys i tak wpadnie Fuchs Race 5W40, aktualnie potrzebuje się jednak przekulać te kilka tyś na jakiejś tańszej oliwie więc doszedłem do wniosku, że można przy okazji silnik wypłukać nia porządnie :) Przy 5W40 nic nie zacznie grać w silniku? :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 8 listopada 2015, 14:05 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 1860
Moje BMW: brak
Kod silnika: Turbo
Jeździć na 10W60 to głupota. To nie jest olej do jazdy na codzień. Co ma zacząć grać na 5W40 ? Rób płukanke, lej 5W40 i jeszcze możesz dolać dodatek Archoila 9100/9200 lub taką płukankę co się wlewa i jeździ kilka tysi (tej samej firmy). Ludzie to stosuja, nic się nie dzieje, są zadowoleni a później po zmianie na nowy dobry olej jest czysto i oliwa nie jest ciemna czy czarna tylko taka jak powinna być.

_________________
Moje BMW E46 330i
viewtopic.php?f=6&t=120047


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 2 grudnia 2015, 13:41 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 29
Posty: 2578
Moje BMW: F20
Kod silnika: N55B58
Będę wymieniał olej u siebie w dyfrze zeszperowanym i planuje wlać FUCHS TITAN SINTOPOID LS 75W140, jest jakaś możliwość wypłukania dyfra bez rozbierania go, tj płukanka? Nie zaszkodzi to szperze?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 2 grudnia 2015, 21:50 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 42
Posty: 611
Lokalizacja: Wrocław
Moje BMW: E90 335d M-Pakiet
Kod silnika: M57N2
!kuchar napisał(a):
Specol gold 5W40 - w tej chwili wychodzi na to, ze jeszcze jest to syntetyk pao a kosztuje ponizej 100zł 4L. Jest polecany - ja nie używałem. Przed tym płukanka i jeździł pare tys. Może być też Shell 5W40 bo ma wysoki tbn.


Rzeczywiście ciekawe oleje z bardzo ciekawą ceną, maja też 0w-40 z LL-01. Poza tym to nasza rodzima firma :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 lutego 2016, 14:31 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 29
Posty: 2578
Moje BMW: F20
Kod silnika: N55B58
Panowie jakim cudem wlalem 6.7l oleju do M52B28TU a na stalce jest dopiero 1/4 podzialki miedzy minimum a maximum?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 6 lutego 2016, 22:49 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 55
Moje BMW: E46 330i
Kod silnika: M54B30
Ja w M54B30 mam motula 5w40 X-clean, szybko zrobił się czarny na bagnecie i spala się w ilości 1l na 1000km :-(


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 7 lutego 2016, 14:12 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2516
Lokalizacja: Nadrenia (DE)
Moje BMW: E39 540&E39 528
Kod silnika: M62B44&M52B28TU
hajer94, to nie wina motula że jest czarny i ubywa.
1 jest czarny bo miałeś syf w silniku i motul na szczęście go rozpuścił, czego marny olej by nie zrobił.
Zresztą olej nazywa się "clean" bo to silnik właśnie ma być clean. A nie olej!
2 M54 żrą olej i to nie wina Motula że go tyle ubywa, coś nie tak z tym silnikiem że aż tyle pije. Może jakiś wyciek???

waskii, może masz jakiś inny bagnet albo miskę, co?
Mi ostatnio też weszła podobna ilość zamiast książkowego 6,5 ale poziom mam na maksa.

_________________
E39 M-pakiet 19" Hartge
viewtopic.php?f=6&t=125307&p=1576641#p1576641

V8 Eisenmann, 10J, Dupowóz
viewtopic.php?f=6&t=146942


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 7 lutego 2016, 14:23 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 55
Moje BMW: E46 330i
Kod silnika: M54B30
Pablo325i,
Mam wyciek od zaworów bo się trochę leje i podstawy filtra, ale to nie aż taki wyciek że jest kałuża pod autem, postaram się zrobić jak najszybciej te uszczelki, szukać oryginalne w aso? czy mogą być np z Febi


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 7 lutego 2016, 15:35 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
elring lub victor reinz
olej czarny zrobil Ci sie po plukance

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Olej silnikowy zalecany przez BMW
PostNapisane: 7 lutego 2016, 22:49 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 29
Posty: 2578
Moje BMW: F20
Kod silnika: N55B58
Pablo325i napisał(a):
hajer94, to nie wina motula że jest czarny i ubywa.
1 jest czarny bo miałeś syf w silniku i motul na szczęście go rozpuścił, czego marny olej by nie zrobił.
Zresztą olej nazywa się "clean" bo to silnik właśnie ma być clean. A nie olej!
2 M54 żrą olej i to nie wina Motula że go tyle ubywa, coś nie tak z tym silnikiem że aż tyle pije. Może jakiś wyciek???

waskii, może masz jakiś inny bagnet albo miskę, co?
Mi ostatnio też weszła podobna ilość zamiast książkowego 6,5 ale poziom mam na maksa.

Wszystko z M52B28Tu. Weszło 7 litrów i jest na bagnecie troszkę więcej niz 3/4 ale nadal nie max :zdziwko:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 960 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 48  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 65 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL