BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 czerwca 2024, 20:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 813 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 41  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 sierpnia 2016, 13:52 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
bmw korzysta z bosch wlasnie z takiej serii jaka sie sprawdza i pozwala obnizyc napiecie, denso dziala na tej samej zasadzie kazda z tych swiec dazy do zmniejszenia poboru napiecia, kazdy z producentow dazy do zmniejszenia srednicy elektrody. dzisiejsze auta maja juz prawie kazde swiece z ciensza elekrodą. stare auta mialy mocne cewki i niektore z nich modul wzmocnienia tranzystorowy przy cewce. jezeli kombinuje sie i wrzuca swiece niby dedykowane przez katalogi tzn swiece dedykowane do benzyny ktore maja deczko mniejsza srednice elektrod ale przewaznie zwiekszoną szczeline to za jakis czas pada cewka. kierowca wymienia tylko swiece. potem jedzie do serwisu i okazuje sie ze cewki sie koncza. ewentualnie kiedy jezdzi sie na gazie na dedykowanych swiecach z duza przerwa, to tez pala sie cewki. doslownie przypiekaja się. wyciagam cewki czasem z aut gdzie sa dedykowane swiece z duza przerwa dla pb auto ma dolozona instalacje lpg a cewka niekiedy smierdzi spalenizną albo ją rozsadza, pęka, są przebicia. nie ma reguly na to czy auto z gazem bedzie jezdzic na fabrycznej swiecy, to zalezy od instalacji zaplonowej. kazdy przypadek jest inny. i nie mozna pisac ze zaklada sie zawsze fabryczną ngk czy bosch i ze nie ma problemow. to nie prawda ze na seryjnej dedykowanej swiecy auto zawsze jezdzi najlepiej. te czasy juz minely. sama benzyna pojedzie nawet na innej swiecy z innej firmy tylko potem ta wieksza szczelina zniszczy cewke albo bedzie powodowac wylaczanie sie cylindra. swiece irydowe czy platynowe z mniejsza srednica elektrody z wieksza przerwa nawet jesli sa dedykowane przez katalog to nigdy do gazu i czasem producent zaleca jakas przerwe. to jest podawane w katalogu przy ik20. przy k20tt juz nie jest. ludzie montuja i potem swieca sie wypala a cewka np maxgear czy jakas inna tansza firma zalozona przez poprzedniego wlasciciela nagle pada i nie wiadomo o co chodzi. k20tt w gazie po 30 tys km w aucie ze slaba cewka ją zabije, a swiece beda powypalane. te swiece maja duzo wieksza przerwe niz nowe do slabych cewek (0,7 0,8mm maja niektore dedykowane, a katalog daje inne z przerwami 0,9mm nawet 1mm i ponad), do tego dochodzi wiekszy pobor napiecia bo zalozny gaz i wieksza przerwa na swiecy. dam przyklad renault z silnikiem 1.2 8V swieca dedykowana bkr5ek. kierowca wrzuca k20tt do gazu do kiepskich cewek. zapomina o wymianie. cewki pracuja ale wypada zaplon pod obciazeniem. swiece wypala calkiem. autem nie da sie plynnie ruszyc z miejsca. wymienia swiece na nowe. na dniach padaja cewki. do tego slaba cewke ciezko jest zdiagnozowac bo jej wypiecie na pracujacym silniku gasi auto calkowicie. wypiecie innej cewki z innych cylindrow skutkuje znow np mocnym falowaniem, wiec wydaje sie nam ze cewka jest niby sprawna, bo jest roznica w pracy silnika, ale nadal nie mozemy znalezc przyczyny nierownej pracy. wymiana cewki na nową szybka podmiana i dopiero auto pracuje ok na nowych swiecach. cewki padaja ze starosci oraz gorszej jakosci tanszych firm z niewlasciwymi swiecami. wystarczy odciazyc uklad zaplonowy dobrymi swiecami. w aucie gdzie sa mocne cewki silnik po zalozeniu swiec z cienszymi elektrodami na wysokich biegach bedzie mial lzej na nizszych obrotach i jezeli nie zalezy nam na jezdzie na wysokich obrotach a zmniejszeniu spalania to dzieki temu tez mozna zejsc ze spalania. silnik elastyczniejszy na niskich obrotach na ostatnich biegach wciska sie mniej gazu. pomijam ochrone silnika panewki itd, bo wiele osob ma gaz w starszych autach i ma go dla oszczednosci. nikt nie patrzy w 15-20 letnim aucie z gazem na zywotnosc panewki, sa ludzie ktorzy patrza na spalanie i robia km. ta sama zasada przy rozpedzaniu auta. tam gdzie daja fabryczne swiece irydowe to nie ma az takiego sensu zmieniac na inne, jezeli igla elektroda ma srednice 0,6mm czy mniej. po prostu nie ma potrzeby.

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 sierpnia 2016, 15:52 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 325
Lokalizacja: DĂŞbica
Moje BMW: E46 320i
Kod silnika: M54B22
Nie zrozumieliśmy się.
Ja nie mówie o kombinowaniu ze świecami dedykowanymi różnych firm.
Jeśli w książce obsługowej auta pisze że mają być założone świece np. Beru FR65PF to takie zakładam, nie inne, i ma być dobrze. Zawsz tak robiłem w BMW i nigdy nie było problemu.
Mam jeszcze Jeepa i z racji słabej dostepności świec championa (przeznaczonych do tego auta) założyłem raz NGK, potem Boscha, wszystkie padły po 10kkm. Championy pracuja jak trzeba jak narazie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 sierpnia 2016, 15:54 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 1860
Moje BMW: brak
Kod silnika: Turbo
Można zglupiec od natłoku informacji i wiedzy a ja będę chciał zmienić świece u siebie i jakie?

Od 20tys jeżdżę na Bosch Platinum od Ciebie pawelos.
Cewki OEM od początku nie zmieniane. Zero problemów, idzie jak szatan. Co polecasz?

Kupiłbym OEM 4 elektrodowe ale podobno takie to do nowych cewek a moje nowe nie są.

_________________
Moje BMW E46 330i
viewtopic.php?f=6&t=120047


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 sierpnia 2016, 18:18 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
Nie znam swiecy beru fr65pf, znam fr56 boscha i beru uxf56p czyli tzw uxt titan platin i ich stara wersje uxf56 niklową
Z jeepem jest problem z dostepnoscia swiec bo tam jest glebokie osadzenie elektrod, ale sa takie swiece ktore chodza lepiej niz fabryczne. I odrazu to czujesz... Jak zle dobierze sie swiece to padają zgadza się. Nieraz katalog poleci cos zupelnie innego ludzie to zakladaja i okazuje sie ze jednak nie za bardzo to chodzi. Trzeba znac temat.

Jak jest m54b30 po 20 tys km i jest sama benzyna bez gazu to mozesz jezdzic dluzej niz te 20 tys km ktore przejechales. Jeszcze z 10 conajmniej nawet jak masz stare cewki, bo te swiece pobieraja duzo nizsze napiecie. Mialbys objawy gdyby napiecia nie starczalo z cewek dla tych świec. Jak idzie z dolu pod obciazeniem tak samo jak na nowych to jeszcze jezdzij z 10 tys km. Jak sa nowe cewki to spokojnie robi się 50-60 tys km. Ja zalecam wymienic po 30-40 zeby odciazyc cewki. Wiadomo ze swiece zrobia duzo wiecej.

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 15 sierpnia 2016, 20:27 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 135
Lokalizacja: Warszawa
pawelos666 napisał(a):
Max Friz, wsadzaj cewke z koncem ...470, bo potem 464 nie dokupisz. 470 sa sprawdzone juz. na te denso k20tt uwazaj z tymi cewkami. mam nadzieje ze masz samą benzyne. pamietaj ze maja spora przerwe i niklowe elektrody i to na 20 tys do 30 max, ale przy tych cewkach to lepiej czesciej swiece zmienic niz miec potem problem z cewką.


Denso K20TT jeździło u mnie przez 20 tyś, i na benzynie i na LPG było OK. Własnie poszły do kosza :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 16 sierpnia 2016, 07:43 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Mam takie pytanko odnośnie świec K20tt.Już trzeci raz musiałem je dokręcić bo odkręcały się po prostu ręką po po iluś set kilometrach.Pierwszy raz coś takiego mi się zdarza.Z innymi świecami nigdy nie było problemu.O co w tym chodzi?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 16 sierpnia 2016, 18:29 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
Gniazda w głowicy masz czyste?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 16 sierpnia 2016, 18:37 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
za lekko dokrecasz... dzis mialem przypadek jak gosc nie dokrecil swiecy w lagunie 3.0 v6 (ten sam silnik co w C5) wymienial cewke. nie dokrecil swiecy odpowiednio jakis czas bylo ok az sie odkrecila i wypadal zaplon na 2 cylindrze. zabralem sie za odkrecanie a tam klucz tzn nasadka przedluzka bez grzechotki mozna reka obracac...powinno sie dokrecac na nm ja dokrecam na czuja doswiadczenie jak masz to wiesz mniej wiecej ile to musi byc. u mnie najczesciej jak nowe wkrecam to 180 stopni i jeszcze dociagam minimalnie nie wiem o jakies hm 20-30 stopni no moze niekiedy do 45. ale jak gwinty sa lalka czyste. zawsze jak wykrecam to przed wykrecaniem myje zmywaczem i traktuje powietrzem potem dopiero wykrecam stara swiece

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Ostatnio edytowano 17 sierpnia 2016, 04:33 przez pawelos666, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 16 sierpnia 2016, 22:08 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
Pierwsze wydmuchaj nieczystości wokół gniazda świecy,wykręć świece,przemyj gwint i podkładke oraz wyczyść gniazdo i dopiero montuj nowe świece.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 17 sierpnia 2016, 09:55 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 897
Moje BMW: e39, e46
Kod silnika: m54b22, m52tub20
Panowie to nie mój pierwszy montaż świec.Z innymi świecami (przez 8 lat jeździłem na ngk) i nigdy takich jaj nie było.Po przeczytaniu tutaj tematu o wadliwych świecach denso TT zaczynam się zastanawiać czy z moimi coś jest nie tak.
Link do tematu
viewtopic.php?f=1&t=157367


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 17 sierpnia 2016, 18:48 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
Panowie to prawda cos jest na rzeczy ze zbyt mocne dokrecenie w denso powoduje rozczelnienie duzo szybsze niz w przypadku innych firm. Poruszalem juz tu trabilem na forum o ik20... Wiadomo ze mozna tak samo uszkodzic swiece boscha i ze producent denso pisze o tej usterce ze od zbyt mocnego dokrecenia, ale przy denso najwiecej przypadkow takich. W moim aucie tez sie to zdarzylo :) kolega wkrecil mi swiece bez klucza na Nm model ik20. Przy odkrecaniu po kilku tygodniach wyszlo ze izolator sie obraca. Wyrwalo bo byl zacisniety zbyt mocno. te swiece sa delitane. I prosze nie pisac, ze nie. Dlatego u siebie przeszedlem na boscha. tez sie rozczelni ale jak ktos dokreci za mocno tzn wykrecane wkreci jeszcze raz i uzyje zbyt mocnej sily. kiedy podkladka uszczelniajaca juz jest zmiażdżona. wtedy uzywa sie mniejszej sily. zbyt mocno zacisniety izolator powoduje oderwanie izolatora od reszty. dzieje sie to wtedy kiedy swieca sie nagrzeje.

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 17 sierpnia 2016, 20:12 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
Jak nie posiadałem klucza dynamometrycznego to zawsze dokręcałem stare świece jedna ręką , tak jakbym naciskał klamkę drzwi domowych.
Teraz mogę powiedzieć że była to siła około 15Nm i nigdy jeszcze nic się nie stało.

Po prostu świece muszą być dokręcone z czuciem, bez przesadyzmu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 17 sierpnia 2016, 20:35 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
w silniku gdzie bedzie wyzsze cisnienie sprezania w czasie pracy wykreci swiece. zaplon bedzie wypadac tak jak przy ubogich mieszankach. czesto gwinty sa jeszcze w oleju i zbyt kiepskie dokrecenie swiec powoduje ich samoczynne luzowanie

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 18 sierpnia 2016, 02:24 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
Zawsze zakręcałem świece wyczyszczone bądź nowe w wyczuciem bez klucza dynamometrycznego i niemiałem przypadku żeby któraś się odkręciła,nawet w silnikach turbodoładowanych :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 18 sierpnia 2016, 18:18 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
2 auta na 15 na serwis co przychodzą mają za lekko dokrecone. niektorzy mechanicy tez maja jakies dziwne zwyczaje lekkiego dokrecania, normalne wkrecenie z wyczuciem osoby ktora miala kilka aut i wie jak dokrecic nie powoduje takich problemow, co nie zmienia rzeczy sa klopotliwe serie swiec ktore sie potrafia rozszczelnic latwiej przy zbyt mocnym dociagnieciu.

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 18 sierpnia 2016, 23:21 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1658
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57
Nie ma co popadać w skrajności,wykręcenie świecy i jej montaż ponowny niewymaga napisania doktoratu z dziedziny motoryzacji,większość osób to wykona bez jakiegoś "poważnego" zaplecza,wystarczy trochę umiejętności i chęci.Oczywiście zdarzają się jakieś dziwne serie świec ale to można nazwać przypadkiem producenta ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 19 sierpnia 2016, 00:46 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
Zimny napisał(a):
Nie ma co popadać w skrajności,wykręcenie świecy i jej montaż ponowny niewymaga napisania doktoratu z dziedziny motoryzacji,większość osób to wykona bez jakiegoś "poważnego" zaplecza,wystarczy trochę umiejętności i chęci.Oczywiście zdarzają się jakieś dziwne serie świec ale to można nazwać przypadkiem producenta ;)


z czuciem i będzie ok


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 20 sierpnia 2016, 12:20 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
chodzi o to ze denso jest delikatniejsze i ma moment dokrecenia 22Nm, z drugiej strony te z cienszymi iglami wymagaja odpowiedniej sily przy dokrecaniu, bo jest z nimi wiekszy problem - wiecej tego pada

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 21 sierpnia 2016, 13:09 
Offline
Zacna persona forum

Wiek: 39
Posty: 2464
Lokalizacja: Sokółka
Moje BMW: e36 coupe
Kod silnika: M50B30
Garaż: e36 325i alpinweiss http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=154980 e38 740i http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=145154 moje byłe e36 w Dakarze http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=114724 e39 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=103364 moje byłe e36 GT http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=34223
pawelos666 jakie polecasz świece do silnika m50b25 vanos bez gazu ale takie naprawdę dobre :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 26 sierpnia 2016, 15:31 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 214
Lokalizacja: SDL
Moje BMW: E39 2.8
Kod silnika: M52TUB28
Panowie czy ktoś może potwierdzić, że od denso k20tt padają cewki? Miał ktoś kiedykolwiek problemy przez te świece? Bo ja nie słyszałem..

Jeżdzę już na nich jakiś czas, ok 50 tys km ( na lpg), nigdy nie miałem problemu, wymieniam co wymianę oleju. Ok 15 tys km. Silnik pracuje równo, brak wypadania zapłonów, parametry w rough w inpie blosko 0. Max 400. Silnik ma 284 tyś km i pracuje tak, że go nie czuć w ogóle na postoju. Moim zdaniem te świece sa jak najbardziej okej.

Tutaj jest ciekawy temat o "hamerykańskim" Boschu z najlepszej partii..

http://lpg-forum.pl/jakie-swiece-bmw-t4 ... iece%20bmw


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 813 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 41  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 105 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL