BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 czerwca 2024, 19:30

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46]Czy da się wymienić szczotki w alternatorze? 320d 150KM
PostNapisane: 7 lutego 2012, 23:31 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E91 LCI - 184KM
Kod silnika: N47
Witam,
Próbowałem znaleźć coś na forum ale niestety nic konretnego nie ma. Problem pojawił się kilka dni temu, podczas jazdy po mieście zaświeciła mi się kontrolką ładownia akumulatora i zgasła po minucie. Na drugi dzień zaświeciła sie na 5 min, a teraz świeci cały czas. Wyjąłem alternator ( wyjmując dobrze jest odkręcić rolke - jak stoimy na wprost alternatora to jest po lewej str - jak ją odkreciłem i dopiero wyszla śruba która trzymała alternator + nad alternatorem jest od pompy wspomagania jest kolo i jak je odkręcimy juz naprawde łatwo wyjdzie alternator). Okazało się ze 1szczotka jest ułamana a drugiej prawie w ogóle nie ma.
Szukałem na allegro regulatora napięcia ale niestety nie ma do mojego modelu. Pytanie brzmi:

Czy da się z tego regulatora jakoś wyjąc szczotki i wymienić? Koledzy pisali że da się ale to była mowa o benzynie a nie dieslu, tam może sa inne regulatory. Jak się da, to jak to zrobić?? Czy samemu sobie poradzimy czy jednak do fachowca??

Regulatory są dość drogie (o ile znajde taki jak mam) a z racji sporych wydatków wymieniłbym tylko szczotki.

E46 320d 150KM 2002r.
Alternator Valeo 90/150A nr katalogowy 7 788 223
Oznaczenie alternatora A14VI45+

Jeśli zdublowałem temat to sory ale nic nie znalazłem...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46]Czy da się wymienić szczotki w alternatorze? 320d 150KM
PostNapisane: 8 lutego 2012, 07:25 
Offline
Forumowicz

Posty: 305
Lokalizacja: katowice
wszysko sie da i nie jest to takie trudne szczotki dokupisz chyba wszedzie gdzie sie zajmuja alternatorrami ja wymienilem i juz auto od brata jezdzi 2 rok ale przy okazji wymienilem komutator bo juz go nie bylo nie jest to takie trudne jak sie zdaje :) a nawet w ic chyba maja szczotki jako czesc zamiena do tego alternatora
cq1030034 :) cena zabujcze 10 zloty

_________________
brak zgody administracji forum na reklamę!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46]Czy da się wymienić szczotki w alternatorze? 320d 150KM
PostNapisane: 8 lutego 2012, 18:29 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E91 LCI - 184KM
Kod silnika: N47
Udało się, szczotki wymienione :hurra:

Podczas wymiany postanowiłem opisać temat wymiany samych szczotek ponieważ nie znalazłem tego na forum, a obawiałem się że będzie ciężko.

Gdy będziemy wyjmować alternator z tyłu jest jedna czarna kostka ( u góry) naciskamy na pstryczek i wysuwamy kostkę. Następnie do tego miejsca co schodzą się przewody śrubokrętem odciągamy osłonkę plastikową śruby, odkręcamy śrube ( chyba klucz 13) i pięknie schodzą nam przewod - przed tym trzeba odłączyć akumulator bo są to plusowe przewody. Można już zacząć manewrować alternatorem i go wyjmować. Jak już będziemy mieć alternator przed sobą to ściągamy czarną, plastikową obudowę - jest na zatrzaski także śmiało można ciągnąc aby wyszła. Oczom naszym ukazuje się regulator napięcia - zdjęcia wraz ze szczotko trzymaczem. Aby go odkręcić musimy wydłubać silikon ( oryginalnie czarny ) NR 2. Następnie w miejscu NR 1 nagrzewamy lutownicą takie dzyndzle aby puściła nam szczotka - jest przylutowana, aby mi sprawniej wyszła to złapałem za koniec szczotki kombinerkami i delikatnie ciągnąłem. Drugiej prawie nie było widać, wiec nie było za co ciągnąć ale dacie rade :hyhy:
Jak już nam wyjdą szczotki to w miejsce gdzie rozgrzewaliśmy lutownicą wiercimy dziurki. Ja użyłem wiertła 1mm a później 1,5mm. Mając te dziurki wkładamy sprężynki i nowe szczotki a następnie każdą z nich lutujemy. Dziurki są po to aby mógł nam przejść kabelek od szczotek na zewnątrz. Po zalutowaniu musimy zabezpieczyć przed wilgocią to miejsce. Ja użyłem sylikonu bo nie miałem tego urządzonka co topi plastik. Teraz wkładamy szczotko trzymacz na te śrubki i używając czegoś cienkiego ( ja użyłem szczelinomierza) dociskamy szczotki aby nie blokowały podczas wkładania. Później dokręcamy 2 śrubki NR2 i zalewamy sylikonem ( oryginalnie tam była taka czarna gumowata maź). Nakładamy plastikową osłonę i po robocie. Zostaje tylko włożyć alternator.


Szczotki kupiłem w InterCars. Nie było CQ103003 ale koleś przyniósł mi identyczne na wzór moich. Nr katalogowy CQ1030007 - cena 11,05zł. Pasują idealnie.
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46]Czy da się wymienić szczotki w alternatorze? 320d 150KM
PostNapisane: 23 października 2012, 21:51 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 206
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Moje BMW: X5 E53 3.0 dA
Garaż: Było E46 320dA
Jest X5 E53 3.0dA
Grzybu,
Dzięki kolego za pomoc. Już myślałem, że muszę kupić 2 alternator (i znów używkę). A tu wystarczyło zdemontować alternator, wyciągnąć szczotki jak kolega pokazuje, zakupić (cena 6 zł/szt), zmontować i cieszyć się dalszą jazdą e46 (320D M47 136km w automacie).
A tak z ciekawości - regulator napięcia do E46 kosztuje u mnie w mieścinie w motoryzacyjnym 350zł :szok: . To mnie zatkało całkiem. Dobrze, że tylko na szczotkach się skończyło :hurra:

Pozdrawiam i dzięki Grzybu za pomoc. :super:

_________________
Moje byłe e46 Touring viewtopic.php?f=6&t=126723
Teraz jest X5 E53 w Dieslu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46]Czy da się wymienić szczotki w alternatorze? 320d 150KM
PostNapisane: 11 grudnia 2012, 17:43 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 9
Moje BMW: sprzedane
Kod silnika: vag ;)
Jeżeli można wtrącić 3 grosze , to warto dać wymontowany altek do gościa co regeneruje. Ja zawiozłem zapłaciłem za wymianę szczotek 20 zł. Altek podłączony sprawdzony i gotowy do założenia ;) I silikonować tych 2 śróbek nie trzeba , mi majster powiedział ze to gwarancja była :)

_________________
Mod-edit by Kucharz: Podpis niezgodny z regulaminem!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46]Czy da się wymienić szczotki w alternatorze? 320d 150KM
PostNapisane: 23 grudnia 2012, 10:45 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 22
Moje BMW: e46
Kod silnika: m47
Mi padł alternator w czwartek 20 grudnia wieczorem.Po prostu wszystko grało żadnych wcześniej oznak i nagle zapaliła się kontrolka i koniec.Ze to święta za pasem no i -15C na dworze nie miałem czasu na kombinowanie.W piątek podjechałem do gościa co się specjalizuje w alternatorach i na wieczór miałem gotowe.Powiedział że padły obydwa łożyska no i regenerował wirnik a przy okazji wymienił szczotki.Koszt 280zł bez faktury z fakturą 330zł.Trochę zastanawia mnie że to łożyska a nie było wcześniej żadnych oznak że coś się dzieje.Ja bardziej stawiałem na to że to coś z elektroniki padło bo tak nagle.Co o tym myślicie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46]Czy da się wymienić szczotki w alternatorze? 320d 150KM
PostNapisane: 23 grudnia 2012, 11:10 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 380
Lokalizacja: Warszawa / Włocławek
Moje BMW: Było
Kod silnika: też był
Garaż: Wieśwagen.
Szczotki powinno się zgrzewać, a nie lutować


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46]Czy da się wymienić szczotki w alternatorze? 320d 150KM
PostNapisane: 22 stycznia 2022, 20:56 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 16
Moje BMW: e46
Kod silnika: M47N
Od rozrusznika są zgrzewane, od altka są lutowane. Te przy regulatorze są niskoprądowe, od wzbudzenia, więc się nie grzeją.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 120 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL