BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 27 kwietnia 2024, 08:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 31 grudnia 2015, 11:45 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: e39
Witam na 99% poszedł mi wysprzęglik, pedał wpadł w podłogę, pt-sb zabieram się za wymianę, mam tylko takie pytanie hamulec zrobił się twardy a więc zakładam ze to z powodu braku ciśnienia w układzie zastanawia mnie tylko czy będę musiał w związku z tym odpowietrzyć też hamulce ? Czy po uzupełnieniu płynu hamulcowego i odpowietrzeniu sprzęgła hamulec wróci do normy ?

+ małe pytanko odnośnie desingu/gustu:
myślę nad zmianą wygladu zderzak tył m-pakiet z przodu dokładka alpiny, jak myślicie nie będzie się to gryzło razem ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 31 grudnia 2015, 12:13 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Brak ciśnienia w układzie hamulcowym=pedał miękki. Nie padło Ci przypadkiem serwo albo podciśnienie od niego?

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 31 grudnia 2015, 12:26 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: e39
pedał miękki przy braku ciśnienia ? może się nie zrozumieliśmy pedał hamulca jest twardy przy wyłączonym silniku normalnie przy uruchomieniu silnika serwo zaskakuje i pedał mięknie żeby można było łatwiej hamować aktualnie po właczeniu pedał nadal jest twardy i zakładam ze własnie z braku ciśnienia w ukladzie, poszedł wysprzęglik na 99% bo przy wymianie sprzęgła było widać ze do wymiany niestety nie zdążyłem tego zrobić nim padł całkowicie

a już czaje o co Ci chodziło z tym brak ciśnienia=miękki pedał czyli ciśnienie mam skoro jest twardy :-)

możliwe żeby serwo lub podciśnienie od niego padło jednocześnie z wysprzęglikiem ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 31 grudnia 2015, 14:25 
Offline
Forumowicz

Wiek: 33
Posty: 179
Lokalizacja: Olsztyn
Moje BMW: e36 Compact
Kod silnika: M42B18
Najpierw wymien wysprzeglik i odpowietrz, wszystko powinno wrocic do normy, odpowietrzasz same sprzeglo


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 31 grudnia 2015, 15:06 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: e39
OK dzięki własnie o to mi chodziło, wężyk i strzykawka zakupione będzie się można brać po nowym roku :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 31 grudnia 2015, 16:47 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 55
Lokalizacja: Poznań
Moje BMW: E39
Kod silnika: M57d30
układ sprzęgła + układ hamulcowy i serwo to "osobne" układy połączone ze sobą jedynie cięgnem..

jeżeli wpadł ci pedał od sprzęgła, skończył się wysprzęglik to płynu wyciekło tylko tyle ile było nad rurką doprowadzającą go do pompy sprzęgła, układ hamulcowy ma wyjścia poniżej jej i się nie zapowietrzył. O ile nie wyciekł tłoczek albo coś....


to, że pedał nie mięknie na odpalonym silniku to należy szukać przyczyny w serwie albo sterowania podciśnieniowym jego.

jeżeli np napompujesz pedał i jest on cały czas twardy to serwo nie puszcza i jest sprawne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 1 stycznia 2016, 16:03 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: e39
właśnie się zastanawiałem jak to jest rozwiązane że jest wspólny zbiorniczek a osobny układ, zerkałem dziś poziom płynu hamulcowego był na minimum, dolałem i wyraźnie cieknie z wysprzęglika psiknąłem go WD i zabiorę się jutro za wymianę, hamulec po dolewce nadal twardy po włączeniu silnika, jak teraz sprawdzić czy to serwo czy podciśnienie ? zastanawia mnie ten zbieg okoliczności że serwo/podciśnienie padło razem z wysprzęglikiem wiec zakładam ze jakoś jest to powiązane


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 1 stycznia 2016, 17:11 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Jaki masz w ogóle silnik w tym e39?

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 1 stycznia 2016, 20:41 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: e39
523i 96r


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 9 stycznia 2016, 18:27 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: e39
Jestem po wymianie wysprzęglika, odpowietrzałem strzykawką weszło 200ml a pedał dalej w miejscu, w miedzy czasie zaczęło mi coś kapać na łep czyli gdzieś musi być nieszczelność, w związku z tym ze hamulec jest twardy czyli podejrzenie padniętego servo, możliwe że z niego leci ? bo pod nim zauważyłem plamę płynu, gdzie szukać nieszczelności ? Poziom ucieka gdzieś do połowy zbiorniczka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 9 stycznia 2016, 19:22 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1286
Lokalizacja: Bydgoszcz
Moje BMW: e46 330ci
Kod silnika: m54
nie servo tylko pompa hamulcowa mogła wywali płyn do środka serva.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 9 stycznia 2016, 22:26 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: e39
gorzej, nowy wysprzęglik rozpadł się i wpadł bolec do środka :/ w związku z tym chyba nie obejdzie się bez zrzucenia skrzyni ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 10 stycznia 2016, 02:48 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Jakiś magnes tego typu:
http://magnesyonline.pl/opis/3585164/ma ... m-n38.html
na drut i do dzieła-grzebać przez otwór. Ja bym nie dał za wygraną.

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 10 stycznia 2016, 09:35 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: e39
Wiem, wpadłem już na pomysł z magnesem jest spora opcja teleskopowych i elastycznych wiec dam radę, zaczynam załatwiać ewentualnie zamówie z neta jak nie dostane tego u siebie.

Mam kilka pytań, co mogło spowodować, że nowy wysprzęglik sie rozpadł ? Wygląda jakby z powodu wpuszczania płynu przez odpowietrznik bo koszmarnie ciężko szło więc pewnie ciśnienie wysadziło trzpień do środka. Po zdemontowaniu nowego założyłem stary ale bez wsadzania go w skrzynię, poszło 50ml płynu i pedał bez problemu się podniósł, niestety po naciśnięciu sprzęgła rozpadł się, czy przy zużytym to normalne ? Bo nowy chciałbym odpowietrzać na wszelki wypadek także nie wkładając go w skrzynię i teraz moje pytanie czy trzpień na wysprzęgliku ma jakaś blokadę ? Czy jak nie jest włożony i nie hamuje go łapa sprzęgła to będzie wypadał. Bo nie wiem czy pompować sprzęgłem przed włożeniem do skrzyni czy dopiero jak będzie się zapierał o łape sprzęgła.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 10 stycznia 2016, 11:29 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 54
Posty: 701
Moje BMW: e39 523i Touring 99r
Kod silnika: M52TUB25
Garaż: Jestem uzależniony od garażu.
DEŁUu TICO
Jeśli chce się odpowietrzać pedałem wysprzęglik gdy jest na zewnątrz, to trzeba koniecznie założyć na niego specjalne zabezpieczenie!!! nie pozwalające wyciśnięciu tłoczka wysprzęglika z cylinderka. Inaczej "wystrzelisz/wypchasz" ciśnieniem pompy sprzęgła tłoczek z obudowy.
To zabezpieczenie oryginalne na obudowie wysprzęglika jest umownie jedynie tylko po to, żeby utrzymać napór sprężyny wewnątrz wysprzęglika gdy nie jest on zamontowany i gdy koncówka nie opiera się o łapę sprzęgła. Książkowo jest specjalny przyrząd("obejma"), który zakłada się na wysprzęglik gdy jest on na zewnątrz i wtedy można go odpowietrzać pedałem.
Gdy wkładasz wysprzęglik w skrzynię, to musisz być pewnym, że trafiłeś tym "popychaczem" wysprzęglika w dołeczek wytłoczony w łapie.
Kilka razy wyciągałem wysprzęglik w swoim z różnych przyczyn i wiem że przy wkładaniu trzeba troszkę delikatności/dokładności/pewności że trafiło się odpowiednio w łapę. Weź lustereczko, latareczkę i popatrz dobrze w otwór w obuwie skrzyni. Palcem można też sprawdzić, dopchnąć łapę żeby opierała się odpowiednio i centralnie na łożysku i wtedy znów odpowiednio wsunąć, docisnąć, trzymać wysprzęglik i od razu łapać go nakrętkami żeby go znów nie odsuwała go jego własna sprężyna wewnętrzna.

_________________
Skazany na BMW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 10 stycznia 2016, 15:22 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: e39
OK tak też myślałem, generalnie własnie doszedłem do tego ze widocznie mój błąd spowodował, że nowy wysprzęglik się rozleciał widocznie nie trafił idealnie w łapę, mimo tego i tak musiałbym zrzucić skrzynię bo ze starego wypadła zawleczka a nie udało mi się wyciągnąć magnesem, więc zamawiam części i trzeba się będzie brać za to. Teraz muszę jeszcze zdiagnozować powód twardego hamulca, jak sprawdzić servo i pompkę ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 5 lutego 2023, 05:38 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Moje BMW: E90
Kod silnika: N46 B20
Witam mam pytanie bo natrafilem na Pana post mówią ,że gdy chce sie odpowietrzać sprzęgło pedałem musi byc zamontowana specjalna blokada przyrząd na wysprzeglik żeby nie wyleciał. Moje pytania ja chce odpowietrzać taką pompką która daje cisnienie przez zbiorniczek czy wtedy też musze czy nie ? Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 5 lutego 2023, 08:40 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 3900
Moje BMW: M5
Kod silnika: S62/S63
Robiłem to dwukrotnie i najłatwiej to większą strzykawką przepchać płyn przez odpowietrznik wysprzęglika, robisz to sam bez pomocy i działa.

_________________
I miejsce Zlot BMW-Sport 2013, w sumie II miejsce, bo Waldek wygrał finał
III miejsce Zlot BMW-Sport 2014 (pow. 3L)
Mistrz Grand Prix Polski 2014 Street RWD
II wicemistrz GPP 2015 Street RWD
Wicemistrz GPP 2016 Street RWD
Tor Pszczółki 49.5s E39
Tor Koszalin 53.9s E39


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 5 lutego 2023, 15:10 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 19
Moje BMW: E90
Kod silnika: N46 B20
A jak dam cisnienie pompką przez zbiornik to też sie da ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E39] wysprzęglik a odpowietrzanie hamulca
PostNapisane: 5 lutego 2023, 15:27 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 3900
Moje BMW: M5
Kod silnika: S62/S63
U mnie się nie sprawdzało, ze strzykawką - zawsze.

_________________
I miejsce Zlot BMW-Sport 2013, w sumie II miejsce, bo Waldek wygrał finał
III miejsce Zlot BMW-Sport 2014 (pow. 3L)
Mistrz Grand Prix Polski 2014 Street RWD
II wicemistrz GPP 2015 Street RWD
Wicemistrz GPP 2016 Street RWD
Tor Pszczółki 49.5s E39
Tor Koszalin 53.9s E39


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 172 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL