BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 czerwca 2024, 05:03

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E90] 320I Ciągły błąd 2DCA – szarpanie auta.
PostNapisane: 3 stycznia 2020, 22:13 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: E90 320I
Kod silnika: N46B20
Witam szanowne grono użytkowników, przybywam do was z błagalną prośbą o pomoc, bowiem nikt i nigdy chyba jeszcze nie miał takiego problemu, a mechanicy też nie mają pomysłów. Moja Bella, czyli Bmw e90 320I, 2.0 Benzyna + Gaz, rocznik 2005r, skrzynia automatyczna, ostatnio zaczęła miewać problemy z płynną jazdą w różnych momentach. Dokładniej mówiąc, auto potrafi się dosłownie "zawiesić" na sekundę, a nawet dwie – słychać, że silnik wchodzi na obroty (coś koło 3k), a auto nie idzie, bądź robi zajączka i startuje jakby dostało strzał w tył. Czasem dzieje się to przy ruszaniu z miejsca, a czasem przy jeździe z stałą prędkością. W takich momentach pojawia się błąd 2DCA, który twierdzi, że skrzynia wysłała sygnał, ale sterownik silnika nie odpowiedział. Sprawdziłem wtyczkę na skrzyni i jej piny i wszystko było w porządku, także klasyczna odpowiedź na ten błąd odpada. Wymieniłem świecie, bo myślałem, że może po prostu przestaje palić na jakiś gar, okazało się to jednak błędne. Gazownik jeździł autem i twierdził, że wszystko działa poprawnie i nic się nie dzieje z gazem – jego instalacją.
Teraz szczerze nie wiem co robić, a połowy auta nie chcę wymieniać na ślepo. Jednemu pomogły świece, innemu kasacja adaptacji, drugiemu wymiana alternatora, wymiana cewek zapłonowych. Może ktoś z was spotkał się z takim przypadkiem, bądź zna rozwiązanie? Będę naprawdę wdzięczny za każdą pomoc.

Od siebie dodam, że jeżeli przechodzę na benzynę, to jeszcze nie udało mi się jej złapać na takim zachowaniu, ale to może przez krótkie przejazdy, planuję wziąć ją na dłuższy przelot i może to rzuci nowe światło na sprawę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] 320I Ciągły błąd 2DCA – szarpanie auta.
PostNapisane: 4 stycznia 2020, 13:13 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Na początek sprawdziłbym czy jest dostępna aktualizacja oprogramowania do sterownika silnika i skrzyni, a najlepiej zrobić całe auto(audio nie jest konieczne i w ISTA P da się zaznaczyć, aby go program nie robił)

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E90] 320I Ciągły błąd 2DCA – szarpanie auta.
PostNapisane: 4 stycznia 2020, 15:55 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23127
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Musisz zweryfikować czy objaw występuje na benzynie. Jeśli objaw występuje na benzynie to należy najpierw autko doprowadzić do idealnej jazdy na PB a następnie można zastanawiać się nad instalacją LPG.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] 320I Ciągły błąd 2DCA – szarpanie auta.
PostNapisane: 5 stycznia 2020, 09:46 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: E90 320I
Kod silnika: N46B20
Benzynę dokładniej zweryfikuję pod koniec tygodnia, jednak wydaje mi się, że to bardziej problem stricte elektryczny. Zauważyłem, że INPA potrafi nagle zrywać kontakt jakby "ecu" przestał odpowiadać, tak samo mam przez ISTA, który od tamtego momentu czasem się męczy i nie może nawiązać połączenia. Czas chyba prześwietlić skrzynkę ecu, ale widać, że "nasi" tam byli bo (za przeproszeniem) pierdolnik tam jest niezły. :mur:

Sprawdziłem kable w skrzynce ecu, wszystkie są w porządku (przynajmniej na tym odcinku), żadnych luźnych, przetarć, ostrych zagięć. Każda wtyczka na swoim miejscu, brak wody czy oznak uszkodzenia przez warunki atmosferyczne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] 320I Ciągły błąd 2DCA – szarpanie auta.
PostNapisane: 6 stycznia 2020, 09:59 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 2174
Lokalizacja: Świdnica/Wrocław/Wałbrzych
Moje BMW: 320d,328i,540i,740il
Kod silnika: M47N,M52TUB,M62,M60
Jak już grzebiesz przy sterownikach to odpinaj wtyczki i traktuj kontaktem w sprayu, prosta rzecz a potrafi rozwiązać spore problemy.

_________________
INPA/NCS/ISTA/PaSoft - DIAGNOSTYKA, KODOWANIE WTRYSKIWACZY, ADAPTACJE - SŁUŻĘ POMOCĄ - DOLNYŚLĄSK - WROCŁAW - WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA

POMOC PRZY OGLĘDZINACH
TEL. 782-784-200, maniek98hl@vp.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] 320I Ciągły błąd 2DCA – szarpanie auta.
PostNapisane: 6 stycznia 2020, 13:04 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
SinnerKain napisał(a):
Benzynę dokładniej zweryfikuję pod koniec tygodnia, jednak wydaje mi się, że to bardziej problem stricte elektryczny. Zauważyłem, że INPA potrafi nagle zrywać kontakt jakby "ecu" przestał odpowiadać, tak samo mam przez ISTA, który od tamtego momentu czasem się męczy i nie może nawiązać połączenia. Czas chyba prześwietlić skrzynkę ecu, ale widać, że "nasi" tam byli bo (za przeproszeniem) pierdolnik tam jest niezły. :mur:

Sprawdziłem kable w skrzynce ecu, wszystkie są w porządku (przynajmniej na tym odcinku), żadnych luźnych, przetarć, ostrych zagięć. Każda wtyczka na swoim miejscu, brak wody czy oznak uszkodzenia przez warunki atmosferyczne.

Diagnozujesz auto zwykłym kabelkiem OBD i oczekujesz stabilnego połączenia?

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E90] 320I Ciągły błąd 2DCA – szarpanie auta.
PostNapisane: 12 stycznia 2020, 11:44 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: E90 320I
Kod silnika: N46B20
cursor napisał(a):
SinnerKain napisał(a):
Benzynę dokładniej zweryfikuję pod koniec tygodnia, jednak wydaje mi się, że to bardziej problem stricte elektryczny. Zauważyłem, że INPA potrafi nagle zrywać kontakt jakby "ecu" przestał odpowiadać, tak samo mam przez ISTA, który od tamtego momentu czasem się męczy i nie może nawiązać połączenia. Czas chyba prześwietlić skrzynkę ecu, ale widać, że "nasi" tam byli bo (za przeproszeniem) pierdolnik tam jest niezły. :mur:

Sprawdziłem kable w skrzynce ecu, wszystkie są w porządku (przynajmniej na tym odcinku), żadnych luźnych, przetarć, ostrych zagięć. Każda wtyczka na swoim miejscu, brak wody czy oznak uszkodzenia przez warunki atmosferyczne.

Diagnozujesz auto zwykłym kabelkiem OBD i oczekujesz stabilnego połączenia?


Tak, bo działało. Z resztą dziękuje za krytykę, bo widzę, że sami fachowcy, ale jak trzeba pomóc to buzia na kłódkę i czepianie się szczegółów. Kocham to: "Nic nie wniosę do tematu, ale skrytykować mogę". :) Co do zrywania połączenia to winny był laptop. Usterka naprawiona i śmiga, jak wcześniej więc... Bez komentarza. :cool:

Rozwiązałem problem, który okazał się o dziwo nieco banalny, aczkolwiek bardzo złośliwy. I mimo, że już niektórzy zdążyli się przypie*dolić o "jakość narzędzi" tak zostawię tutaj notkę jak i co było winne. Bo widzę, że w naszej części internetu jest posucha, bądź "cisza".

Szczególne podziękowania lecą do pana Rosjanina o z niemalże bratniego forum, który również z tym walczył i jako jedyny dzielił się opisem przebiegu prób i błędów podczas naprawy. Bez niego sprawa ciągnęłaby się znacznie dłużej i i byłaby znacznie kosztowniejsza. Szacunek za postawę proludzką. :super: Na uznanie również zasługuje Pan Niemiec, który z tym walczył, aż wreszcie się poddał. Dziennik jego batalii również był pomocny. :ok:
Zacznę od tego, iż w przypadku tego błędu, najlepiej zacząć od złącza skrzyni, która miała dość dużo przypadków (oficjalne stanowisko bmw i instrukcje naprawy) wypadania pinów w gnieździe, bądź "obrastania" w olej (niepokojący znak), bądź brud. Czyścimy złącze/wtyczkę, potem sprężone powietrze i składamy. Warto również zerknąć do bezpieczników i ecu, gdzie sprawdzamy czy wszystko siedzi na swoim miejscu, nie ma przetarć kabli i co najgorsze oznak zbierania się wody, bądź zamoknięcia. Jeżeli wszystko jest okej, to pozostają trzy rzeczy do zrobienia z czego dwie nie są tanie. Pierwsza to wymiana świec, najlepiej porządne – osobiście wsadziłem bosch double platinum – potem sprawdzenie i ewentualne wyczyszczenie gniazda/złącza od czujnika valvetronica tuż obok cewek. I tu właśnie dochodzimy do głównego winnego jakim były w tym przypadku cewki! Tak cewki! I choć komputer nie sygnalizował wypadania zapłonu, to dawały one takie same objawy. Widząc misz masz po poprzednim właścicielu, postanowiłem wymienić wszystkie cztery, aby móc spokojnie spać. Tu koszt wyniósł 450zł za oryginalne cewki Boscha. Po tych wszystkich zabiegach, klasycznie ISTA+ identyfikacja, kasacja błędów i jazda testowa. Tak oto znika błąd i problem męczący mnie po nocach jak i wielu w internecie. Mam nadzieję, że komuś to kiedyś pomoże i nie będzie musiał brnąć przez podobną drogę krzyżową. :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] 320I Ciągły błąd 2DCA – szarpanie auta.
PostNapisane: 16 lipca 2020, 07:14 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 29
Posty: 26
Moje BMW: E46 E90 E91
Kod silnika: N42 N46 N52
Czesc. Wpadasz czasami na forum jeszcze bo dopadł mnie ten sam problem. 2DCA i skrzynia szarpie. Nie może się zdecydowac na jakim biegu jechac. Szarpie. D miga na liczniku. Najlepsze jest to ze na benzynie tak samo jak u Ciebie. Nie wariuje. Miałbym parę pytań bo muszę to ogarnąc bo nie da się jezdzic :) jak masz mozliwosć puść mi sms albo przedzwoń jesli zobaczysz tego posta :) +48 693802532


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E90] 320I Ciągły błąd 2DCA – szarpanie auta.
PostNapisane: 7 września 2020, 20:50 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 4
Moje BMW: E90 320I
Kod silnika: N46B20
michal15qaz napisał(a):
Czesc. Wpadasz czasami na forum jeszcze bo dopadł mnie ten sam problem. 2DCA i skrzynia szarpie. Nie może się zdecydowac na jakim biegu jechac. Szarpie. D miga na liczniku. Najlepsze jest to ze na benzynie tak samo jak u Ciebie. Nie wariuje. Miałbym parę pytań bo muszę to ogarnąc bo nie da się jezdzic :) jak masz mozliwosć puść mi sms albo przedzwoń jesli zobaczysz tego posta :) +48 693802532


Jestem, napisałem PW. W czym problem – jeśli nadal go nie rozwiązałeś?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 100 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL