BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 23:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 00:31 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 23
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47D20
Aktualnie poszukuje wszelkich możliwych sposobów żeby do swojego 2.0 w dieslu dołożyć jakieś pro-eko elementy, co by mnie wpuścili do w-wa jak wprowadzą te nowe regulacje dotyczące spalin (mieszkam w miejscu gdzie niestety ma być ta strefa, inaczej bym się może obył z omijaniem centrum). Z tego co mi wiadomo, spełniam póki co EU3, ale im dalej tym gorzej. Rozmawiałem z jednym człowiekiem, który instaluje filtry w dostawczakach, i mówił on, że po takim filtrze da rade (w tym aucie) zrobić co najwyżej EU5, a i to nie na pewno. Jest to i tak niebiański wynik, ale wystarczy na 3 lata, a potem znowu zabawa, bo planują już w 2026 podnieść te wymaganą normę do EU6. Zabytki są wyjęte spod przepisu (autko kończy w 2026 25 lat), ale nie mam na to szans, bo zmieniałem przednią szybę i klapę bagażnika, a ponieważ przyjechał z Niemiec w 2019, to na pewno znajdzie się więcej rzeczy, które na bank nie są już oryginalne. Ponieważ "troszkę" mnie boli 70k na F30/31, zakochałem się w obecnym modelu, i dla mnie ogólnie jakoś nowe auta są brzydkie, to jakie mam szanse na "uekologicznienie" swojego kopciucha? Może lepiej po prostu wymienić je na poliftowe e46 w benzynie, z jak najnowszym rokiem produkcji, i cieszyć się nim póki mogę? Nie przejmować się tym jeszcze, bo może jeszcze odwołają? Starać się mimo wszystko o zabytkowe tablice? Czy niestety wystawiać na sprzedaż, gdzieś gdzie władze miast jeszcze nie postradały zmysłów i szukać leasingu na F30? Co myślicie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 12:49 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15717
Vaqxai napisał(a):
Może lepiej po prostu wymienić je na poliftowe e46 w benzynie, z jak najnowszym rokiem produkcji, i cieszyć się nim póki mogę?

x2

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 13:03 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 44
Posty: 37030
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E38 730d
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=153718
...tylko z tego co widać na harmonogramach, to rok produkcji auta i norma emisji to w PL dwie różne sprawy, mimo iż auto będzie spełniać normę, będzie za stare by być ekologiczne - czy to PB czy ON :zakrecony:

_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 13:08 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
napisz do firmy filtryeuro5.pl - może coś wymyślą

natomiast z tego co wiem to już jest zamiecione, otomoto i na Ukraine.

jestem trochę bliżej tych regulacji i powiem tak:
- nie warto kupowac absolutnie nic spalinowego, a zwlaszcza diesla, nawet z euro 6 - dojada cie.
- jak juz musisz cos spalinowego to benzyne, tylko z euro 6.

jest jeszcze opcja - joker - zakladasz instalacje cng - na poziomie ustawy jedt dozwolony wjazd do sct, niezaleznie od uchwaly gminnej.
pisz do rocar.pl

jak masz mozliwosc - rob zolte blachy poki jeszcze temat nie jest popularny.

ale ogólnie - masz samochodu nie miec i jesc robaki.

p.s.
https://transport.um.warszawa.pl/docume ... 4566966281

projekt uchwaly dla SCT w Warszawie - kazdej wsi moze byc inna, dowolna.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 13:23 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 15793
Lokalizacja: Gdynia
Moje BMW: M3
Kod silnika: S65B40
Olać to, zagłosować portfelem - masz kilka lat by literalnie wszystko zabrać stamtąd gdzie Ciebie i Twoich pieniędzy nie chcą.

Nie głosować na lewaków.

_________________
Piszę jak jest.

Bezpośredni link do galerii Audi S4 Łepka —> viewtopic.php?f=55&t=173434

Jeszcze nie witom, a już żegnom.:
WitoM napisał(a):
Ja póki co galerii M4 nie planuje bo jestem zajęty słuchaniem dziwieku silnika z głośników


Argumentum ad maiorem:
DamianTra napisał(a):
Kolego jestem inzynierem. Naukowcem. Nie bazuje na sci-fi, autobiografiach czy jakiejkolwiek nie naukowej literaturze w celu wyksztalcenia swiatopogladu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 13:25 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
jiGsaw napisał(a):
Olać to, zagłosować portfelem - masz kilka lat by literalnie wszystko zabrać stamtąd gdzie Ciebie i Twoich pieniędzy nie chcą.

Nie głosować na lewaków.


Dokladnie.
Sie juz w zwiazku wlasnie z tym wynioslem z miasta, ale generalnie najlepiej sie wyniesc poza UE.

Fakt ze w DE do miast euro 1 pb w eko strefy mozna wjezdzac, diesle od euro4, ale pewnie tez to zaostrzą.

W PL jest najwiekszy docisk, najbardziej wysrubowane kryteria wjazdu z limitem czasowym, strefy na prawie cale miasto (w DE kilka ulic), no i wysrubowane normy, zas regulacja na poziomie ustawy (usnanowiona przez pis, po, lewice), daje nieograniczone mozliwosci gminom (glownie po).

Normy euro sie NIE da zwiekszyc, ona jest w homologacji, ją moze zmienic tylko producent poprzez nowy proces homologacyjny (co wymaga przeprojektowania auta), czego nie zrobi, bo bmw chce wam sprzedac i4 a nie uzdatniac e46 czy inne gruzy typu f32.

zmiana silnika nie zmienia normy euro. liczy sie glejt i pieczatka, nie stan faktyczny.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 13:37 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 44
Posty: 37030
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E38 730d
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=153718
Kyokushin napisał(a):
Normy euro sie NIE da zwiekszyc, ona jest w homologacji, ją moze zmienic tylko producent poprzez nowy proces homologacyjny

dokładnie ta sama homologacja, jaką auto dostało by poruszać się po drogach, ale "pasibrzuchy w odrzutowcach" zdecydowały, że można sobie nią...

_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 14:17 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15717
Dlatego tez w omawianym przypadku, "najprosciej" wymienic na benzynowe e46 polift z Euro4, ktorym bedzie mozna wjezdzac do SCT jeszcze przez kilka lat.

Cytuj:
W 2028 roku zaplanowano kolejne zaostrzenie restrykcji. Samochody benzynowe z Euro 4 oraz z silnikiem Diesla Euro 6 (wiek odpowiednio 22 i 13 lat) dostaną szlaban na wjazd do stołecznej SCT.
https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/ar ... portu.html

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 21:08 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 23
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47D20
Z tego co czytam w tym projekcie uchwały, liczy się albo rok produkcji albo odpowiedni dokument twierdzący, że auto spełnia normy. (Czy homologacja instalacji CNG może posłużyć w tym celu, czy musiałbym po tej instalacji jeszcze zrobić na własną rękę jakieś badania emisji?)

Poza tym ustawa (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000317/O/D20180317.pdf) na bazie której w ogóle wolno wytyczyć taką strefę mówi również, że:

Cytuj:
Art. 39. 1. W celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowisko w związku z emisją
zanieczyszczeń z transportu, na obszarze zwartej zabudowy mieszkaniowej z koncentracją budynków użyteczności pub-
licznej można ustanowić strefę czystego transportu, do której ogranicza się wjazd pojazdów innych niż:
...
3) napędzane gazem ziemnym
...
3. Od ograniczenia, o którym mowa w ust. 1, są zwolnione pojazdy:
...
e) o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, których właścicielami, posiadaczami lub użytkownikami są mieszkań-
cy strefy czystego transportu
;


Czy to znaczy, że o ile mieszkam w tej planowanej strefie (a mieszkam), to mogę mieć całą te uchwałę w głębokim poważaniu?
Jednak czytając dalej, widzę, że:

Cytuj:
4. Rada gminy, w uchwale ustanawiającej strefę czystego transportu, może ustanowić wyłączenia od ograniczenia
wjazdu do tej strefy inne niż określone w ust. 3.


Ale nie wiem, czy to znaczy, że uchwała może "nadpisać" te, które wymienia ustawa, czy tylko dodać kolejne? Projekt uchwały precyzuje jedynie pojazdy "dodatkowo wyłączone [z zakazu]". Czyli nie usuwa żadnych, które wyłącza sama ustawa (w tym zgodnie z Art 39. Ust. 3 1)e))

Taki ze mnie prawnik jak mechanik (czyli żaden), ale chyba znaczy to, że jednak mogę sobie dalej swoim e46 w dieslu z 2001 jeździć i nic mi nie zrobią :rotfl:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 31 stycznia 2023, 22:06 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
ustawa jest nad uchwala z tego co wiem, ale sprawdz ustawe zmieniającą tę ustawe z chyba 2021r, ona bardzo dużo zmieniała.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 12269L.pdf

a odnosnie cng - zakladasz instalacje, idziesz do wydziału komunikacji, oni wpisują w dowód, i wjeżdżasz gdzie i kiedy chcesz.
Instalacja do np N52 to 7k.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 1 lutego 2023, 00:58 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 23
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E46
Kod silnika: M47D20
Kyokushin napisał(a):
ustawa jest nad uchwala z tego co wiem, ale sprawdz ustawe zmieniającą tę ustawe z chyba 2021r, ona bardzo dużo zmieniała.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 12269L.pdf

a odnosnie cng - zakladasz instalacje, idziesz do wydziału komunikacji, oni wpisują w dowód, i wjeżdżasz gdzie i kiedy chcesz.
Instalacja do np N52 to 7k.


Niestety, jak czytam te nowelizacje to usunęli niestety właśnie ten punkt. A pojazdy KPRM dalej są wyłączone. Ehh, obywatelowi to zawsze pod górkę. :dobani:

CNG wystarczy jak mam w dual-fuel i już jestem "napędzany gazem ziemnym" czy musi być monofuel czyli kompletne pozbycie się diesla? Napisałem do tej firmy, co robi instalacje, ale jeszcze czekam na odpowiedź.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 1 lutego 2023, 09:41 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Vaqxai napisał(a):
Kyokushin napisał(a):
ustawa jest nad uchwala z tego co wiem, ale sprawdz ustawe zmieniającą tę ustawe z chyba 2021r, ona bardzo dużo zmieniała.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 12269L.pdf

a odnosnie cng - zakladasz instalacje, idziesz do wydziału komunikacji, oni wpisują w dowód, i wjeżdżasz gdzie i kiedy chcesz.
Instalacja do np N52 to 7k.


CNG wystarczy jak mam w dual-fuel i już jestem "napędzany gazem ziemnym" czy musi być monofuel czyli kompletne pozbycie się diesla? Napisałem do tej firmy, co robi instalacje, ale jeszcze czekam na odpowiedź.


a to dobre pytanie, nigdzie nie jest sprecyzowane. Stawiam na dualfuel.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Dołożenie DPF i inne sposoby na zwiększanie normy euro
PostNapisane: 19 marca 2023, 19:47 
Offline
Specjalista

Posty: 2693
Lokalizacja: Racibórz(śląsk)
Moje BMW: Vectra B
Kod silnika: X20XEV
Kyokushin napisał(a):

Fakt ze w DE do miast euro 1 pb w eko strefy mozna wjezdzac, diesle od euro4, ale pewnie tez to zaostrzą.

W PL jest najwiekszy docisk, najbardziej wysrubowane kryteria wjazdu z limitem czasowym, strefy na prawie cale miasto (w DE kilka ulic), no i wysrubowane normy, zas regulacja na poziomie ustawy (usnanowiona przez pis, po, lewice), daje nieograniczone mozliwosci gminom (glownie po).

Normy euro sie NIE da zwiekszyc, ona jest w homologacji, ją moze zmienic tylko producent poprzez nowy proces homologacyjny (co wymaga przeprojektowania auta), czego nie zrobi, bo bmw chce wam sprzedac i4 a nie uzdatniac e46 czy inne gruzy typu f32.

zmiana silnika nie zmienia normy euro. liczy sie glejt i pieczatka, nie stan faktyczny.

Do E46 EU3 producent kiedyś przewidział możliwość doposażenia w DPF:
https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/prod ... ek-stalych

_________________
Jeśli udzielam się w temacie, to proszę nie pisać mi PW. Lepiej problem rozwiązać w danym temacie. Może przydać się jeszcze komuś innemu w przyszłości


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 119 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL