BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 18 kwietnia 2024, 01:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji


Tematy związane z ze starszymi modelami BMW takimi jak E36, E34, E32, E12 etc. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 813 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 4 grudnia 2020, 18:03 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 24
Lokalizacja: Stróża
Moje BMW: e36
Kod silnika: m40b16
Joł masz jakieś świece do E36 323ti LPG???


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 11 lutego 2021, 04:00 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: 316i
Kod silnika: M43
Przeczytałem cały ten temat 40 stron :hurra: :szok: Aż mi główka paruje.

Troszeczkę masełko maślane ale do rzeczy:

Jakiś miesiąc temu "kupiłem" BMW E87 1.6i 115km N45, 07r , ale podczas czytania tematu, nie było praktycznie żadnych pytań czy informacji o tym silniku, no może z raz.

Czyżby to było aż takie "dziewczyńskie" Auto? No ale jakby nie było kupiliśmy je dla siostry.

Siostra chce LPG więc niech ma, bo na wachę faktycznie nie wyrobi.

Na mały początkowy serwis kupiłem minn. świece NGK BKR6EQU, bo sądziłem, że świece do LPG to raczej mit i trzeba zakładać to co fabryka dała. Jednak po kilku rozmowach z gaziarzami nakreślili mi trochę temat i polecili jedno-elektrodowe, dobrze irydowe np Bosch lub Denso z przerwą 0,7-0,9mm
Więc kupiłem Bosch'a 0242 240 653 - FR6KI332S.

Świec nie wymieniałem, wzięła ze sobą mieli wymienić przy montażu LPG (mieszkamy dość daleko od siebie), raptem po tygodniu dzwoni do mnie, że auto jej coś poszarpuje od czasu do czasu aż po dwóch dniach straciło moc itd.
Tak pomyślałem, że może już trefne świece lub nawet cewka oberwała i oczywiście pojechała do mechanika i jedna cewka padnięta. Mechanik stwierdził, że pozostałe 3 Boscha są całkiem nie stare i wymienił tylko jedną jeszcze oryginalną BMW.
To skąpe szwaby, przyżydzili na jedną cewkę :mur:
Wymienił też od razu świece które miała, stare tragedia wypalone okopcone na czarno, fotki podepnę.
Widać ktoś już olał pod koniec, ale auto w stanie wizualnym super a i technicznym też wydaje się być ok, poprosiłem też o sprawdzenie kompresji na cylindrach i równiutko 4x11.

I teraz tak się zastanawiam czy nie dobrą opcją byłaby wymiana i pozostałych 3 cewek, choć nie do końca jestem sam do tego przekonany, a tym bardziej wytłumacz to babie, że ma dać 300zł, na coś co działa.

Tym bardziej, że troszkę kasy poszło na rejestrację, OC, jakiś tam drobny serwis, do tego w tym tyg kupiłem już opony letnie itd.

Ogólnie od tych kilku dni jeździ na w/w świecach z przerwą 0,7mm wg informacji od kol. Pawelos666 może przymulać na zimnym na wolnych itd, pytałem ją i puki co czegoś takiego nie zaobserwowała ale wiadomo jak to baba może nie skumać tego tym bardziej, że jeździ tym autem 4 tydzień.

Zastanawiam się też czy przy najbliższej okazji spróbować powiększyć szczelinę do tych 0,8-0,85mm ? Czy może zostawić jak jest ?
Choć na pewno skonsultuje to z gazownikiem ale sam mówił, że 0,8 to tak najbardziej optymalnie, więc zobaczymy, może sam to poprawi przy montażu.

Ktoś coś jakieś uwagi, porady ? Mogą być te świece które założyła ? Bo puki co żadnych innych na pewno nie będziemy zakładać, chyba, że musiałbym kupić za swoje i jej założyć.

Poniżej foty świec jak dla mnie masakra a takie piękne autko, sporo papiera z serwisów itp Troszkę tam było wymieniane, tarcze klocki jeszcze lekko czuć nowością, rozrząd podobno wymieniany ok 5k km temu a i wygląda na świeżutki, białe ślizgi itd.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 11 lutego 2021, 16:07 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
uuu masakra te swiece to niklowe zwykle 4 elektrodowe Beru. jak masz E na koncu to nikiel. one mają ze 100 lat. :) są francuskie i są dobrane wg katalogu ale nie ma to nic wspolnego ze swiecami w BMW tymi platin NGK. to ma 1,6mm i jest wypalone na wiecej, dlatego szarpalo. te z koncowką 653 mogą być, do n45b16 pasuje ustawic na 0,9 ale one też 30 tys i po swiecach w LPG

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 11 lutego 2021, 19:07 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: 316i
Kod silnika: M43
Pewnie niklowe jak i dedykowane BKR6EQU, Choć byłem ciekaw czemu producent nie zaleca equp chyba aby może częściej jeździć do serwisu. Czy one się jeszcze czymś różnią ?

Bosche mają podane 30k przez producenta więc sprawa jasna, ze 20-25k się pojeździ i można coś pomyśleć o innych. Być może je troszeczkę poszerzę, szkoda, że nie doczytałem tych info wcześniej bo była okazja jak były w ręku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 11 lutego 2021, 20:05 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
rożnią się środkową elektrodą 6002 stock NGK ma niklową, a świeczki w M52 M54 R6 mają platynową i P dopisane na końcu symbolu. No co do 1er kładli nickel, mysle ze chodzi tu nie tylko o serię BMW, ale i o ilość katalizatorów, sond itd... (wiadomo ochrona)

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 11 lutego 2021, 20:52 
Offline
Forumowicz

Posty: 287
Moje BMW: 330Ci
Kod silnika: M54B30
całe to pitolenie o świecach można między bajki włożyć ! Kilkadziesiąt stron o banialukach, opowieściach z mchu i paproci, z kory drzewa sandałowego ! To zwykły efekt placebo po wydaniu chorych pieniędzy na świece i wmawianiu sobie że coś to poprawiło. Mam czwarte BMW, wszystkie miałem z silnikami M54, wszystkie zasilane LPG, przejechałem tymi autami grubo ponad 400 tys.km, jeździłem na oryginalnych, dedykowanych, czteroelektrodowych NGK, na jakiś platynowych, jednoelektrodowych wynalazkach Boscha do LPG od paweloss, na irydowych, jednoelektrodowych Denso IK20TT, specjalnych do LPG, a aktualnie jeżdżę na najzwyklejszych Denso K20TT i mogę na bazie własnych doświadczeń powiedzieć tylko tyle że nigdy, ale to PRZENIGDY nie padła mi żadna cewka - nawet 20/letnia, nigdy nie było żadnych różnic w zużyciu paliwa, eleastyczności silnika , dynamice itd. ZERO RÓŻNIC ! Kolega paweloss dorabia tutaj świecom jakąś swoją filozofię tylko po to żeby napędzić sobie sprzedaż świec w których rzekomo indywidualnie dobiera przerwę przy użyciu jakiś kosmicznie precyzyjnych narzędzi, produkty są rzekomo z jakiś wyjątkowo dobrych serii produkcyjnych dostępnych tylko u niego.....hahahaha. To zwykły, prymitywny marketing mający na celu tylko wydrenowanie cudzej kieszeni. Z czystym sumieniem mogę polecić do BMW z silnikami M54, z LPG najzwyklejsze, jedno/elektrodowe Denso K20TT za max. 10zł szt. Wytrzymują bez problemu przez 20 tysięcy kilometrów chłosty na trasach które robię 1000-1300km jednorazowo przy stałych obrotach 4000obr/min. Ganiam do pracy po niemieckich autostradach robiąc po 80kkm rocznie właśnie na takich świecach wymieniając tylko olej co 8-10kkm i NIC się nie dzieje ze świecami, cewkami, pracą silnika itd.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 11 lutego 2021, 23:47 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: 316i
Kod silnika: M43
@irakleo Dobrze powiedziane, ja co najwyżej w Boschach ustawię przerwę na 0,8mm i niech jeździ.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 12 lutego 2021, 12:09 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
wszędzie masz napisane teraz że się swiece ustawia nawet w katalogach denso masz dedykowane przerwy pod silniki m54... nie mow mi ze silnik n45 116i bedzie na gazie lepiej pracowal na fr6ki332s z przerwa 0,7mm niz z przerwa 0,9-1,0mm z 4 cylindrami. po to sa dane serwisowe i katalog zeby sie do tego stosowac. a swiec denso bylo wiele podrob i mozna bylo to sprawdzic bardzo prosto. elektrody nie byly spawane laserowo tylko byly zwykle niklowe toczone a korpusy swiec po zarysowaniu nozem schodzila powloka... jak ktos widzial szkolenia to wie. jak ganiasz na wyzszych obrotach jak 3000obr.min bez obciazenia to mozesz zalozyc swiece zwykle bkr6e i tez pojedziesz. powyzej 3000 obr zapotrzebowanie na napiecie dla iskry spada. irydowa swieca z cienka igielka jest sporto lepsza niz jakies k20tt (mi sie one wypalaly po 10 tys km na gazie w silniku Toyoty przy jezdzie po miescie). irydowe wlasnie pod obciazeniem beda lepsze, a gdyby bylo inaczej NGK IX, Denso POWER, iridium czy iridium long ligfe i inne czyli np. NGK iridium nie byly by zakladane do nowych aut. takze tak to wyglada...

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Ostatnio edytowano 12 lutego 2021, 20:40 przez pawelos666, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 12 lutego 2021, 18:55 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: 316i
Kod silnika: M43
@pawelos666 jeśli piszesz do mnie to ja nie twierdzę, że N45 będzie lepiej pracował na gazie z fr6ki332s z przerwą 0,7 niż z 0,9. Nie mam takiego doświadczenia w zmianach świec itp. Zawsze też jeździłem na tym co fabryka dała i się nie zastanawiałem za dużo.
Na gazie rozumiem, że dobrze jest pójść na pewne ustępstwa, katalogi jako jednoelektrodowe wskazują na w/w świece więc je zakłam.

Czytając też twoje wpisy zdaję sobie sprawę, że dobrą opcją jest zwiększenie przerwy. A i sam gazownik mi mówił, że 0,8 jest optymalnie. Już w kombinowanie na 0,85 nie będę się nastawiał, chwila i się do tego poziomu sama nadpali ;)


Ostatnio edytowano 12 lutego 2021, 20:52 przez zbyszek80, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 12 lutego 2021, 20:36 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
chodzi tylko o to zeby nie zdławiac silnika bo te do gazu 0,7mm nie przepalaja na niskich obrotach mieszanki i na zimnym na bogatej mieszance jest problem... temu zima nie ustawia sie do R4 ponizej 0,9mm. gaziarz powiedzial 0,8mm bo za jakis czas sie to wypali. przy R4 bez turbo przy wolnossacym nie powinno sie kasowac szczeliny ponizej 0,9mm. z dolu auto nie bedzie elastyczne jak ktos przesadzi i zrobi np 0,5 0,6 jak do 2T, to bedzie sie wolniej napedzać i nierowno pracowac zimą na postoju, a jest jeszcze 2 cylindry mniej.

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 12 lutego 2021, 21:00 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 33
Moje BMW: 316i
Kod silnika: M43
Dlatego nie ma już co za dużo kombinować ustawię 0,8 i już. Nie będę przecież kontrolował świecy na lato i zimę.
Choć ona twierdzi, że wszystko jest ok, a temperatury są jakie są. No tylko czy ona potrafiłaby wyczuć różnicę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 12 lutego 2021, 21:25 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
ten silnik 0,9-1,0

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 27 czerwca 2021, 21:46 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: BMW X5
Kod silnika: M62B44
Siemka mam pytanko Denso ik20tt Podejdą do silnika M62tub44 ?? jaką przerwę trzeba w nich ustawić?? Z góry dzięki za odp


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 27 czerwca 2021, 22:37 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
tak są ok, a czy masz instalacje gazową?

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Ostatnio edytowano 29 czerwca 2021, 06:04 przez pawelos666, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 28 czerwca 2021, 17:30 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 2
Moje BMW: BMW X5
Kod silnika: M62B44
Niestety "nie mam uprawnień" by napisać na pw ale byłbym zainteresowany Tymi świecami ewentualnie innymi dobrymi świecami które lubi silnik M62tub44


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 29 czerwca 2021, 21:19 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
Kamil wysłałem Ci wiadomość

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 21 lipca 2021, 20:25 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B40
Cześć, widze że masz ogromną wiedzę na temat świec. Mam e46 z m54b30 czysta benzyna jakie świece polecił byś dla mnie. Dwa dni temu zaczęło się wyzwanie z moim bmw. Zatankowalem paliwo na prawie pusty bak, ujechalem 10km i szarpneło autem i zaczęło sie, auto szarpało systematycznie. Pomysłem ze to moze wina paliwa, zlałem 40 litrów i wlałem drugie, z początku na niskich biegach myślałem ze jest okey, ale jednak nie wrzuciłem wyższy znów zaczęło. Problem nasila sie na 4,5,6 biegu, mam skrzynie e60 6 biegowo. Zamówiłem filtr paliwa ale teraz myślę ze to na 95% nie jego wina. Dziś zacząłem sprawdzać zachowanie auta, na zimnym mysle ze problem jest mniejszy na 1,2,3 biegu. Próbowałem dalej na drugim biegu wciskając równomiernie gaz auto rozpedza sie tak jak powinno, nic nie szarpie, od 4 tys obrotów mozna nawet dac gaz w podłogę i auto idzie jak trzeba. Na trzecim biegu sprawa wygląda podobnie, im wyższy bieg sytuacja wygląda coraz gorzej. Z tego powodu myślę nad wymiana świec, czy mozesz mi doradzić w tym temacie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 21 lipca 2021, 20:30 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 3
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B40
Cześć Pawelos666, widze że masz ogromną wiedzę na temat świec. Mam e46 z m54b30 czysta benzyna jakie świece polecił byś dla mnie. Dwa dni temu zaczęło się wyzwanie z moim bmw. Zatankowalem paliwo na prawie pusty bak, ujechalem 10km i szarpneło autem i zaczęło sie, auto szarpało systematycznie. Pomysłem ze to moze wina paliwa, zlałem 40 litrów i wlałem drugie, z początku na niskich biegach myślałem ze jest okey, ale jednak nie wrzuciłem wyższy znów zaczęło. Problem nasila sie na 4,5,6 biegu, mam skrzynie e60 6 biegowo. Zamówiłem filtr paliwa ale teraz myślę ze to na 95% nie jego wina. Dziś zacząłem sprawdzać zachowanie auta, na zimnym mysle ze problem jest mniejszy na 1,2,3 biegu. Próbowałem dalej na drugim biegu wciskając równomiernie gaz auto rozpedza sie tak jak powinno, nic nie szarpie, od 4 tys obrotów mozna nawet dac gaz w podłogę i auto idzie jak trzeba. Na trzecim biegu sprawa wygląda podobnie, im wyższy bieg sytuacja wygląda coraz gorzej. Z tego powodu myślę nad wymiana świec, czy mozesz mi doradzić w tym temacie?
Dodam ze autem jezdze spokojnie czasem trochę mocnej, prędkość przelotowa 120-140 auto ma 2.5tys/obr


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 22 lipca 2021, 13:48 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
cześć. to normalne pod obciążeniem układ zapłonowy nie wyrabia. od 4 tys wymagane napięcie do przeskoku iskry jest duzo nizsze niz do 2000 obr i mocno opada. przy nowszych M54 jest problem z cewkami, chodzi o te nowsze, fajki cewek są różne powoduje to przebicia po izolacji ceramicznej, często na karbowanej izolacji widać czarne ślady jak skacze iskra, kiedyś były cewki 46x pozniej 470 a teraz są nowsze poprawione. świece irydowe mocno odciążają układ, iskra skacze przy niższym napięciu i nie ma przebić na masę. te fajki w nowszych cewkach są bardzo ważne i różnią się budową. są przypadki że 6 świec ma ślady przebicia nawet na super irydówkach. wypadaja zaplony sterownik probuje to opanować cofa zaplon, dopala paliwo w wydechu, dlatego tak bardzo wazne są tez te fajki zarowno przy nowych cewkach jak i te wymienne przy starych

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [Exx] Świece zapłonowe jaki /jakie typ /model ?
PostNapisane: 6 sierpnia 2021, 10:58 
Offline
Poszukaj zanim zapytasz

Posty: 1
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54B30
Witam, szybkie pytanko do pawelos666, czyli jakie świece byś polecił do zagazowanego m54b30, chodzi mi o jeden/dwa rodzaje konkretnego modelu świec + później jaką przerwe najbardziej polecasz ustawić pod ten silnik+LPG? Z góry dzięki za odpowiedź.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 813 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 65 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL