BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 15 czerwca 2024, 19:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 10 stycznia 2012, 13:44 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Wiek: 58
Posty: 5
Moje BMW: BMW 3 E-30
Wychodzi na to, że teraz nie można ufać nikomu – opinie na forach jak to napisaliście „o kant du... potłuc”, rady sprzedawców w sklepach najczęściej sugerowane przez szefa, czyli kogo się tutaj radzić... wróża Macieja? :) A propos kabli – korzystaliście kiedyś z kina domowego bezprzewodowego (może nie całkowicie, ale przynajmniej z tylnymi kanałami wireless).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 10 stycznia 2012, 13:47 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 15986
Lokalizacja: Los Santos
Moje BMW: E30 E46 E83
Kod silnika: M20B25 FTMW!!!
Garaż: ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Dobosz65 napisał(a):
Wychodzi na to, że teraz nie można ufać nikomu – opinie na forach jak to napisaliście „o kant du... potłuc”, rady sprzedawców w sklepach najczęściej sugerowane przez szefa, czyli kogo się tutaj radzić... wróża Macieja? A propos kabli – korzystaliście kiedyś z kina domowego bezprzewodowego (może nie całkowicie, ale przynajmniej z tylnymi kanałami wireless).


A już zwłaszcza nie można ufać takim oszustom jak zbanowany właśnie kolega Dobosz65 :ok:

_________________
BMW z duszą skończyły się na Kill 'em All.
Obrazek
Było: '92 E36 320i 2d diamantschwarz/stoff anthrazit; '98 E46 323i 4d farngruen/leder hellbeige, '97 E36 323i->328i 2d arktissilber/leder montana schwarz
Jest: '90 E30 325i 2d diamantschwarz/leder bison schwarz (M3), '05 E46 330ci stahlblau/leder schwarz, '08 E83 X3 3.0si alpinweiss 3/leder nevada tabak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 17 kwietnia 2012, 17:32 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 17755
Lokalizacja: Ciućkowo
Moje BMW: E46 325 CiA
Garaż: https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=170039&start=0
Panowie jakieś nowe doświadczenia z kinem domowym ? Stwierdziłem że odwarzacza DVD chyba nie potrzebuję bo przecież filmy mogę puszczać bezpośrednio z lapka czyli potrzeba mi czegoś na co puszczę dźwięk z TV + kompa i z normalnym dotwarzaczem CD co bym mógł sobie puścić coś w lepszej jakość dźwięku.

_________________
I Don`t Suffer From Insanity... I Enjoy Every Minute Of It..
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 17 kwietnia 2012, 17:47 
Offline
Forumowicz

Wiek: 42
Posty: 494
Lokalizacja: holandia
Moje BMW: 5
Kod silnika: m52b28
myślę że ps3 to dobre razwiązanie na teraz
-podłaczaony pod neta czyta prawie wszystkie formaty(nawet hd) z twojej sieci czyli lapka kompa(win7)=czyli masz lapka sciągasz na niego filmy odpalasz ps3 szukasz pliku z filmem na lapku i start:)
Bobby Vintage,
nie wiem czy wiesz ale nie które wersje ps3 czytały sacd więc myśle że to najwyższa pólka za dobrą kase
-złącza:
hdmi
optyk
chinch
kto co lubi:)
np.niebieski laser;)gry itp....czyli dobra baza multi.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 17 kwietnia 2012, 17:53 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 17755
Lokalizacja: Ciućkowo
Moje BMW: E46 325 CiA
Garaż: https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=170039&start=0
PS3 jak urządzenie do słuchania muzyki ? No nie wiem...

_________________
I Don`t Suffer From Insanity... I Enjoy Every Minute Of It..
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 17 kwietnia 2012, 20:11 
Offline
Forumowicz

Wiek: 42
Posty: 494
Lokalizacja: holandia
Moje BMW: 5
Kod silnika: m52b28
Bobby Vintage,
jeśli tylko do cd to poczytaj to http://www.audiostereo.pl/sony-playstat ... 32626.html
myślę że w pl znaleźc takie ps1 to nie problem

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 7 maja 2012, 15:30 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 17755
Lokalizacja: Ciućkowo
Moje BMW: E46 325 CiA
Garaż: https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=170039&start=0
Wybrałem się na wizytę do Sony Center oraz Euro RTV i dowiedziałem się jednej smutnej rzeczy, "komapkatowe" kina domowe nie nadają się do słuchania muzyki :/ Nie mają equalizera a jedynie parę podstawowych ustawień bazowych które pasują bardziej do filmów niż do muzy. Wszystkie tańsze zestawy w których amplitner jest oddzielny + duże kolumny też nie mają equalizerów...

Tutaj dylemat co kupić ? Budżet około 2300zł, pokój 13m2. Jakieś wielkie kolumny odpadają bo niema gdzie tego po prostu postawić. W Euro polecali mi np. takie mini wieże w grniacach 1600-2 tyś http://audioklan.com.pl/index.php?site= ... ion=detail PianoCraft MCR-840 Ewentulanie coś z produktów SHARP`a do której można podłączyć dodatkowo aktywny sub-woofer http://www.sharp.pl/cps/rde/xchg/pl/hs. ... ystems.htm XL-HF300PH(S)

Są tu jacyś znawcy audio ?

_________________
I Don`t Suffer From Insanity... I Enjoy Every Minute Of It..
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 7 maja 2012, 15:39 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 4674
Lokalizacja: Września
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54b25
Garaż: www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=60&t=137687 Днепр
W tych gabarytach co chcesz i tej kasie nic lepszego niż piano craft nie ucelujesz.
Equalizer jest dla noob'ów, ewentualnie dla sprzętów, które grają tak źle, że trzeba im pomóc suwaczkami.

Ewentualnie celuj w używki. Za 2k+ kupisz już bardzo niezły amp. Kolumny dokupisz sobie jak opozycja dojdzie do władzy ;)

_________________
Audi80 '90 1.6 2EE (X2004 - IV2008)
AudiA4 '95 2.8 AAH quattro (IV2008 - VII2009)
530d avant (IX2009 - X2010)530d
E38 740i (I 2011 - XII2017)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 7 maja 2012, 16:09 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 17755
Lokalizacja: Ciućkowo
Moje BMW: E46 325 CiA
Garaż: https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=170039&start=0
mroova81 napisał(a):
W tych gabarytach co chcesz i tej kasie nic lepszego niż piano craft nie ucelujesz.
Equalizer jest dla noob'ów, ewentualnie dla sprzętów, które grają tak źle, że trzeba im pomóc suwaczkami.


No to raczej na odwrót. Dobry sprzęt grający możesz sobie ustawić żeby grał tak jak lubisz a nie tak jak stwierdził producent że będzie fajnie.

mroova81 napisał(a):
Ewentualnie celuj w używki. Za 2k+ kupisz już bardzo niezły amp. Kolumny dokupisz sobie jak opozycja dojdzie do władzy ;)


Gdyby Jarek został prezydentem... :D Używek się trochę boję żeby się nie spsuły.

_________________
I Don`t Suffer From Insanity... I Enjoy Every Minute Of It..
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 7 maja 2012, 16:30 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 4674
Lokalizacja: Września
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54b25
Garaż: www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=60&t=137687 Днепр
Znajdź EQ w sprzętach >5kPLN. ;)
Używek się nie bój. Jak wszędzie także w audio jest regres jakości. Prędzej zwali się 10 nowych sprzętów niż jeden z 90tych lat. Oczywiście tak stare nie sprawdzą się w kinie, bo tu kodeki w ostatnim czasie rozwinęły się dość mocno. Generalnie jak sprzęt ma dolby digital i dts, to będziesz w 90% usatysfakcjonowany. Jak dorzucisz HDMI, dolby true hd, to już będzie maks.
Equalizera nie znajdziesz w dobrych sprzętach. Możesz wybierać tak na szybko z:
Harman kardon - designersko dość odważny. Brzmienie ciepłe, miekkie, basowe, naładowane energią.
Rotel - rzadko spotykany, brzmienie jak dla mnie jeszcze bardziej niż HK.
onkyo - jedne z najlepiej wyposażonych brzmienie jasne. Mało basów i sopranów, piękne wokale.
Marantz (ja posiadam) brzmienie trochę jak onkyo - jasne. Strasznie solidnie wykonane. Bdb imo design, ale nie najnowszych klocków. Chodzi mi o te z płaskimi alu frontami.
yamaha - takie luzackie brzmienie, dobre do rocka, lekko ochrypłe. Jak na razie najtańszy z powyższych.
denon - fajny, ale nie znam, nie słuchałem.
technicsa, sony (wyjątkiem są stare es'y np TA-VA777ES itp), panasa, jvc, daweoo, lg i raczej pioneera odpuść. To takie najpopularniejsze marki.

To tak bardzo krótko o ampkach. Pamiętaj, że jak kupisz dobrego ampka, będzie też miał dobry DAC w środku, co oznacza, że uzyskasz dobry dzwięk nawet z najtańszych odtwarzaczy CD/DVD/BR korzystając z portu cyfrowego.

_________________
Audi80 '90 1.6 2EE (X2004 - IV2008)
AudiA4 '95 2.8 AAH quattro (IV2008 - VII2009)
530d avant (IX2009 - X2010)530d
E38 740i (I 2011 - XII2017)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 8 maja 2012, 06:32 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 17755
Lokalizacja: Ciućkowo
Moje BMW: E46 325 CiA
Garaż: https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=170039&start=0
Dzięki Mroova za rzeczową odpowiedź :ok: Poczytałem wczoraj testy różne i chyba jednak skieruję się w stronę jakiegoś Mini zestawu Yamahy z dodatkowym subwooferem który powinien wystarczyć w tak małym pokoju.

_________________
I Don`t Suffer From Insanity... I Enjoy Every Minute Of It..
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 9 maja 2012, 17:36 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 4674
Lokalizacja: Września
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54b25
Garaż: www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=60&t=137687 Днепр
To kup pianocrafta, ale upewnij się, czy aby na pewno ma sterowanie subem (musi mieć subw_out) na pojedynczym chinchu. Suba zakup oddzielnie, bo nawet jeżeli większość poradzi sobie z kinem, to z muzyką jest już problem. Musi być też odpowiednio mały. W zasadzie na obecną chwilę przychodzi mi na myśli tylko jakiś mały velodyne impact 8 lub 10; lub KEF PSW2500. Ten drugi już rzadko spotykany. Bardzo niewiele subów radzi sobie z muzyką i tu najłatwiej utopić, a przy pianinku niestety będzie to konieczność.

_________________
Audi80 '90 1.6 2EE (X2004 - IV2008)
AudiA4 '95 2.8 AAH quattro (IV2008 - VII2009)
530d avant (IX2009 - X2010)530d
E38 740i (I 2011 - XII2017)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 9 maja 2012, 18:01 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 17755
Lokalizacja: Ciućkowo
Moje BMW: E46 325 CiA
Garaż: https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=170039&start=0
mroova81 napisał(a):
To kup pianocrafta, ale upewnij się, czy aby na pewno ma sterowanie subem (musi mieć subw_out) na pojedynczym chinchu. Suba zakup oddzielnie, bo nawet jeżeli większość poradzi sobie z kinem, to z muzyką jest już problem. Musi być też odpowiednio mały. W zasadzie na obecną chwilę przychodzi mi na myśli tylko jakiś mały velodyne impact 8 lub 10; lub KEF PSW2500. Ten drugi już rzadko spotykany. Bardzo niewiele subów radzi sobie z muzyką i tu najłatwiej utopić, a przy pianinku niestety będzie to konieczność.


Powiem tak... pojechałem na odsłuch i Yamahy nie mieli tylko jakieś Onkyo ale też z segmentu mini które jest ponoć o wiele lepsze i... i... tak gównianego brzmienia to nawet na moim starym magnetofonie nie miałem :wstyd: Dźwięk przytłumiony i kompletny brak basu. Głośniczki w mini zestawach nadają się jedynie do postawienia przy kompie a nie do dobrego słuchania muzy. Pan dołożył mi do nich jakieś głośniki za 1400zł najlepsze ponoć w swojej klasie ale nawet to nie wiele pomogło. Ogólnie wychodzi na to że wszystkie zestawy mini to nadają się ale do słuchania muzy w prayc czy garażu a nie dla kogoś kto lubi sobie często posłuchać muzyki w niezłej jakości. Zaproponowano mi zestaw NAD`a który grał o niebo lepiej od tego gówienka ale jak za 3400zł porównując do mojej starej wieży Soniaka nie powalał dalej. Muszę nagrać sobie płytkę i pojechać jeszcze na odsłuch innym sprzętów. Tego Philipsa słyszałem w Euro i grał naprawdę nieźle http://audio.com.pl/testy/philips-mci900:9 100 razy lepiej od tego Onkyo przy identycznej cenie -1700zł-i ogólnie widzę że Philips zgarnia nagrody Eisy w tym segmencie drugi raz z rzędu więc sprawdzę brzmienie tego producenta. Znalazłem też taką Yamahę - http://allegro.pl/yamaha-mcs-1330-mcs-1 ... 00580.html ale obawiam się tej ukruszonej wtyczki do kabla czy da się tam jeszcze kabel zamocować.

Zobaczę jeszcze tego pianocrafta może on mnie zaskoczy ale obawiam się że z takich lichych głośników wielkości pudełka po zapałkach dobrego brzmienia się nie wydobędzie :kwasny: Dlaczego zniknęły zestawy midi...

_________________
I Don`t Suffer From Insanity... I Enjoy Every Minute Of It..
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 10 maja 2012, 05:27 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 4674
Lokalizacja: Września
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54b25
Garaż: www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=60&t=137687 Днепр
Pianocraft Cię nie zaskoczy niestety. To są dobre sprzęty, aby posłuchać sobie poezji śpiewanej, czy coś. Grają czysto i ładnie. Ty potrzebujesz pier*&6nięcia, a to kompletnie inny segment. W mini/mikro nie kojarzę nic, co by mogło zatrząść chałupą.
Odpuść te pół środki, poszerz półkę pod TV i idź na całość.

_________________
Audi80 '90 1.6 2EE (X2004 - IV2008)
AudiA4 '95 2.8 AAH quattro (IV2008 - VII2009)
530d avant (IX2009 - X2010)530d
E38 740i (I 2011 - XII2017)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 10 maja 2012, 09:16 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 17755
Lokalizacja: Ciućkowo
Moje BMW: E46 325 CiA
Garaż: https://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=170039&start=0
mroova81 napisał(a):
Pianocraft Cię nie zaskoczy niestety. To są dobre sprzęty, aby posłuchać sobie poezji śpiewanej, czy coś. Grają czysto i ładnie. Ty potrzebujesz pier*&6nięcia, a to kompletnie inny segment. W mini/mikro nie kojarzę nic, co by mogło zatrząść chałupą.
Odpuść te pół środki, poszerz półkę pod TV i idź na całość.


Na półkie to co amplitunery, odtwarzacze wcisnę ale nie mam gdzie postawić dużych wysokich kolumn :/

_________________
I Don`t Suffer From Insanity... I Enjoy Every Minute Of It..
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 10 maja 2012, 09:29 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 4674
Lokalizacja: Września
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54b25
Garaż: www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=60&t=137687 Днепр
Kupujesz mocne monitory(kolumny podstawkowe), tak na szybko przychodzą mi do głowy dynaudio jakieś, ale one są dość drogie, spokojnie można coś taniej wyjąć i już jest nie źle. Paradigm też nieźle pompują. Jak amp będzie 5.1/7.1 to będzie mieć sterowanie subem. Jak mało będzie Ci basu dorzucasz suba i stawiasz go w narożniku pokoju (nie ważne w którym, chyba, że masz okrągły pokój, to wtedy nie wiem...). Przy takim setupie będziesz pod wrażeniem na pewno. Z czasem dorzucisz sobie jakiś dobry centralny i byle jakie efektowe dwie lub cztery (bo one nie są aż tak ważne) i masz KD z prawdziwego zdarzenia. Jak zostaniesz przy 2.1 to też będzie kox.
Nie musisz kupować wszystkiego od razu. Klocki tez nie muszą być z jednej parafii, to tylko kwestia estetyczna.

_________________
Audi80 '90 1.6 2EE (X2004 - IV2008)
AudiA4 '95 2.8 AAH quattro (IV2008 - VII2009)
530d avant (IX2009 - X2010)530d
E38 740i (I 2011 - XII2017)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 10 maja 2012, 10:15 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 39
Posty: 7022
Lokalizacja: Rawicz Wlkp
Moje BMW: 740i 6gang
Kod silnika: M60B40
mroova dobrze pisze w mini/midi nic chyba chaupa nie zatrszęsie jak nalezy a spore kolumny sa duże i dużo waza zasugerowałbym się radami mroovy już ktoryś temat obserwuje i widać, że ma jebitna wiedze na ten temat ja tam się zatrzymałem na altusach chałupe mi rozwalają to jest git ale to sa spore głosniki i cięzkie nie łatwo je upchnąc i postawione obok telewizora blisko rozwala matryce magnesami


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 10 maja 2012, 11:33 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1157
Lokalizacja: Mazury
Moje BMW: brak
Garaż: było V8
Szkoda, że nie bierzesz pod uwagę używanego sprzętu bo teraz można naprawdę za marne pieniądze złożyć świetny zestaw.
Mam ampli 5.1 Denona który kosztował sporo kasy a teraz kupujesz go za 400zł
http://allegro.pl/denon-avr-1400-amplit ... 52760.html
do tego kolumny Diora które wyrwiesz za 200-300zł i żadne mini tutaj lepiej nie zagra.
Szkoda kasy na takie nowe plastikowe zabawki, kupuj dobre sprawdzone klocki :ok:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 10 maja 2012, 11:55 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 4674
Lokalizacja: Września
Moje BMW: E60
Kod silnika: M54b25
Garaż: www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=60&t=137687 Днепр
Wojtek, akurat ten denon jest bezwartościowy, gdyż nikt nie koduje już dźwięku w pro-logiku. Zresztą to nawet nie jest kodek/dekoder, tylko sprytny filtr obeznie zastąpiony przez pro logic IIx/IIz No, ale ogólnie masz rację z cenami.

_________________
Audi80 '90 1.6 2EE (X2004 - IV2008)
AudiA4 '95 2.8 AAH quattro (IV2008 - VII2009)
530d avant (IX2009 - X2010)530d
E38 740i (I 2011 - XII2017)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kino domowe?
PostNapisane: 10 maja 2012, 12:51 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
mroova81, a może doradzisz mi ampli do kina domowego? pokój 20mkw, zrobiony pod kino. Obecnie mam sur. WH-2 i centralny crystal 2, kolumn frontowych nie bierzmy pod uwagę bo są do wymiany. Czego oczekuję? Nie ukrywam że dużą rolę będzie grała cena, nie chcę wydawać więcej niż 2tys. Do tego na pewno z czasem dokupię bluray bo obecnie PS3 gra rolę Bluraya. Mówię o dokupieniu później bo będę chciał kupić tej samej firmy co ampli a nie chcę kupić ampli do którego BD będzie kosztował 3 tys zł :) Ideałem byłyby dwa wyjścia HDMI (Proj + może kiedyś TV) ale bez tego się obędzie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL