BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 20 kwietnia 2024, 03:29

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 19 sierpnia 2021, 08:19 
Offline
Forumowicz

Posty: 110
Moje BMW: F10 535iX
Kod silnika: N55
Sorry, dopiero zauważyłem, że jesteś adminem, więc musisz mieć ostatnie zdanie. Szkoda tylko, że jako wzór wybierasz takiego pustaka. Idąc Twoim tokiem rozumowania "wszyscy" wybierają go na wzór, więc zostawię w spokoju ten forumowy dogmat. Jeśli chodzi o zmiany to rzeczywiście wszyscy je rozumieją, lecz nie wszyscy akceptują. Też nie podobają mi się niektóre zapisy projektu zmian, lecz trzeba pamiętać o tym, że to nadal nie są jeszcze wiążące przepisy. Ja mandat 1500-5000 za przekroczenie powyżej 30km/h akurat akceptuję. Niewiele jest takich osób, które tego typu grzywnę potraktują jako opłatę za przejazd.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 19 sierpnia 2021, 09:05 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 15799
Lokalizacja: Gdynia
Moje BMW: M3
Kod silnika: S65B40
Syzypor - odpowiesz na moje pytanie? Rozróżniasz przekroczenie 30 km/h od przekroczenia o 80 km/h? W Austrii pewnie tez jest różnica jakaś, czy w mieście, czy poza miastem.

_________________
Piszę jak jest.

Bezpośredni link do galerii Audi S4 Łepka —> viewtopic.php?f=55&t=173434

Jeszcze nie witom, a już żegnom.:
WitoM napisał(a):
Ja póki co galerii M4 nie planuje bo jestem zajęty słuchaniem dziwieku silnika z głośników


Argumentum ad maiorem:
DamianTra napisał(a):
Kolego jestem inzynierem. Naukowcem. Nie bazuje na sci-fi, autobiografiach czy jakiejkolwiek nie naukowej literaturze w celu wyksztalcenia swiatopogladu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 19 sierpnia 2021, 11:42 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Syzypor napisał(a):
Sorry, dopiero zauważyłem, że jesteś adminem, więc musisz mieć ostatnie zdanie. Szkoda tylko, że jako wzór wybierasz takiego pustaka. Idąc Twoim tokiem rozumowania "wszyscy" wybierają go na wzór, więc zostawię w spokoju ten forumowy dogmat. Jeśli chodzi o zmiany to rzeczywiście wszyscy je rozumieją, lecz nie wszyscy akceptują. Też nie podobają mi się niektóre zapisy projektu zmian, lecz trzeba pamiętać o tym, że to nadal nie są jeszcze wiążące przepisy. Ja mandat 1500-5000 za przekroczenie powyżej 30km/h akurat akceptuję. Niewiele jest takich osób, które tego typu grzywnę potraktują jako opłatę za przejazd.



I nadal nie masz żadnych argumentów, więc pada ad-personam, że jestem adminem a popiel że jest stary :rotfl:

To człowiek otwarty na rozmowę - masz link do jego profilu, możesz napisać pod jego postami z czym się z nim nie zgadzasz, co stoi na przeszkodzie?

Wysokość mandatu nie ma wpływu na zachowania kierujących, czego dowodzą różne badania i to jest istotą bezsensowności tych zmian.
Takie podniesienie kar to nic innego jak dojenie ludzi.

Ludzie nadal będą jeździć tak jak jeżdzą, natomiast "typowy janek" wyrwany na łapance po prostu zapłaci więcej. Dla jednego to jak paczka fajek, dla drugiego dwie średnie pensje. Wystarczy nie myśleć jedynie o sobie i nie oceniać innych swoją miarą, by zrozumieć istotę problemu.

Istotna jest nieuchronność, a nie wysokość kar sama z siebie.
Cytuj:
The conclusion is that motorists make moderate adjustments in their behavior when fines are raised but only if the risk of being caught is high-Motorist’s Response to an Increase in Traffic Fines

https://www.hindawi.com/journals/jcrim/2014/827194/

Co więcej, podnoszenie kar nawet jest nieefektywne względem pijanych...
Cytuj:
Higher penalties for drink driving are not effective. In the Netherlands, in 1992, penalties for drink driving became substantially higher (higher fines and a speedier licence suspension), but this did not lead to a decrease of drink driving [20]. Instead, drink driving increased somewhat, probably also because the enforcement level was strongly reduced. International studies do not show any effect either. Several American state laws imposing imprisonment for first-time drink-driving offenders did not appear to have any effect, or only a slight effect, on the prevalence of drink driving [21](link is external). In Australian New South Wales, doubling the penalty for drink driving (in 1998) was not associated with a reduction of drink driving, nor with the number of crashes [22](link is external). Nor did a different Australian study find any relation between penalty severity and the chance of an offender having to re-appear in court for drink driving [23].

https://www.swov.nl/en/facts-figures/fa ... nforcement

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 19 sierpnia 2021, 12:25 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 3900
Moje BMW: M5
Kod silnika: S62/S63
Sylwek_ch napisał(a):
takie mandaty można wprowadzić jak się uporządkuje bajzel na drogach, ograniczenia dostosuje do dróg (z sensem), jako ostatni etap poprawy bezpieczenstwa na drogach, nie pierwszy


+1

To podstawa, obecnie ograniczenie czy linię ciągła dają nawet tam gdzie przejechano kota sołtysa, czy mieszka jakiś prominent. Robią skrzyżowania z pasami zjazdowymi czyli bezpieczniejsze, a mimo to wprowadzają ograniczenie którego wcześniej nie było...itd.

_________________
I miejsce Zlot BMW-Sport 2013, w sumie II miejsce, bo Waldek wygrał finał
III miejsce Zlot BMW-Sport 2014 (pow. 3L)
Mistrz Grand Prix Polski 2014 Street RWD
II wicemistrz GPP 2015 Street RWD
Wicemistrz GPP 2016 Street RWD
Tor Pszczółki 49.5s E39
Tor Koszalin 53.9s E39


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 19 sierpnia 2021, 14:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 8230
Lokalizacja: Poznań
Garaż: M3 e92 G-power 580hp
Czego nie rozumiecie? Elity nie zyczą sobie korkow na drogach oraz smrodu na ulicach. Plebs na sidewalk. Kup rower, a najlepiej wyswiadcz przysługę matce Ziemi i zdechnij.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 19 sierpnia 2021, 15:40 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 15799
Lokalizacja: Gdynia
Moje BMW: M3
Kod silnika: S65B40
alduwiel napisał(a):
Czego nie rozumiecie? Elity nie zyczą sobie korkow na drogach oraz smrodu na ulicach. Plebs na sidewalk. Kup rower, a najlepiej wyswiadcz przysługę matce Ziemi i zdechnij.


Coś w tym może być niestety...

_________________
Piszę jak jest.

Bezpośredni link do galerii Audi S4 Łepka —> viewtopic.php?f=55&t=173434

Jeszcze nie witom, a już żegnom.:
WitoM napisał(a):
Ja póki co galerii M4 nie planuje bo jestem zajęty słuchaniem dziwieku silnika z głośników


Argumentum ad maiorem:
DamianTra napisał(a):
Kolego jestem inzynierem. Naukowcem. Nie bazuje na sci-fi, autobiografiach czy jakiejkolwiek nie naukowej literaturze w celu wyksztalcenia swiatopogladu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 19 sierpnia 2021, 21:01 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
alduwiel napisał(a):
Czego nie rozumiecie? Elity nie zyczą sobie korkow na drogach oraz smrodu na ulicach. Plebs na sidewalk. Kup rower, a najlepiej wyswiadcz przysługę matce Ziemi i zdechnij.


O tym już głosno mówią, nie kryjąc się. A kluczem do tego jest elektromobilność. Plebs zwyczajnie ma nie móc gdzie wozów ładować, bo gdzie naładuje, na blokowisku?

Ścieżki rowerowe już dziś przypominają komunikacyjne slumsy. Nikt nie panuje nad tym co sie tam dzieje, ludzie jeżdzą jak chcą, kompletnie bez wyobraźni, jeden w drugiego.
A na jezdnie - zwężone - bo drogi robi sie pod ruch planowany, taki za 10-15 lat, nie obecny, wjadą tylko bardziej majętni autami elektrycznymi.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 27 listopada 2021, 13:11 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Ustawa przechodzi w zbliżonej formie jak była proponowana. Stawki bez zmian. Grzywny do 30 tyś.

https://moto.pl/MotoPL/7,88389,26657238 ... -2021.html

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 13:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 8230
Lokalizacja: Poznań
Garaż: M3 e92 G-power 580hp
Obrazek

Testowanie 100-200 = min 2tys zł kary.

Dobrze, ze się wreszcie za nas klasę srednią wzieli, dosyc tej rozpusty! Rowery kupione czy jeszcze czekacie, az nwo się do 2030 całkiem rozkręci?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 13:36 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 29682
Lokalizacja: Katowice
Garaż: ///M4 20iA+ LCI
było:
E91 318dA+ LCI
E39 520iA LCI
Mercedes CL600 V12TT
Mercedes C 180 lift
Mercedes E 350 lift
Mini JCW
Audi A6 3.0TDI
Mercedes CLS 350
Yaris d4d
E90 335iA+
E39 530i LCI
E61 535d+
E91 325d
E46 330i
E46 330dA LCI
E46 330i LCI
E39 540iA NV
E46 330i
E34 520i
alduwiel napisał(a):
Testowanie 100-200 = min 2tys zł kary.


jak puścisz gaz przy 200 :rotfl:


:looka:

alduwiel napisał(a):
Dobrze, ze się wreszcie za nas klasę srednią wzieli, dosyc tej rozpusty! Rowery kupione czy jeszcze czekacie, az nwo się do 2030 całkiem rozkręci?


ja czekam aż rozprostuje moje tłuste konie, będzie dodatkowy dreszczyk emocji :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 14:22 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 8230
Lokalizacja: Poznań
Garaż: M3 e92 G-power 580hp
Jacyś kredytobiorcy, którzy śmiali się ze mnie gdy 20 miesięcy temu mówiłem, żeby się jak najszybciej pozbyć kredytu są tutaj? Raty już ładnie wzrosły? A to dopiero początek...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 15:14 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23098
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
alduwiel, ten taryfikator to robią specjalnie pod Ciebie :D prowokują by testować jak najmniejsze spalanie :hyhy:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 15:53 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 7115
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: M3
alduwiel napisał(a):
Jacyś kredytobiorcy, którzy śmiali się ze mnie gdy 20 miesięcy temu mówiłem, żeby się jak najszybciej pozbyć kredytu są tutaj? Raty już ładnie wzrosły? A to dopiero początek...

All Ci co wzięli kredyt 2 lata temu i więcej nie mają źle bo byli kilka lat do przodu po obniżce a teraz jest blisko tego co było. Od 2015 do 2020 stopa wynosiła 1.5 aktualnie 1.75 stawiam że dojdzie do 2.5 może 3%. Jak ktoś brał kredyt po marcu 2020 przy zerowych stopach i nie pomyślał że stopy mogą wzrosnąć to ma ogromny problem a przy kredycie na 500tyś na 30lat rata już wzrosła prawie 800zł a jak vibor dojdzie do 3% rata wzrośnie ok 1400. I teraz jak liczył ktoś ratę 2000 a będzie miał 3500 to może być słabo. Myślę że 2.5% to mamy pewne.
Debilizmem rządzących było obniżenie stopy na 0 ona nigdy nie powinna być niższa niż 2%. Było to zrobione żeby frankowicze nie płakali a tu powinno państwo zmusić banki do przewalutowania na dobrych warunkach a nie obniżać stopy bo to nie bylo rozwiązanie tylko maskowanie.(rata lepsza ale nadal nie opłaca się wykupić ani sprzedać mieszkania)
Rządzą nami debile bez pojęcia, którzy w ostatnich dwóch latach znowu wpierdzielili setki tysięcy rodzin w kredyty, z którymi teraz sobie nie poradzą tak jak wcześniej we franki.
Akurat na te dwa lata przypadł bum mieszkaniowy więc to dotyczy na pewno ogromnej ilości ludzi.

Co do mandatów taryfikator nie jest taki straszny tak naprawdę normalny mandat nie przekroczy 1500zł. Jak wprowadzili 500zł zarabiało się na rękę 800zł min teraz jest to około 2500-3000zł więc przelicznik podobny.
Dodatkowo przekroczenia do 30km/h są traktowane delikatnie a to i tak już liberalne podejście na tle UE.
Większym problemem są punkty max 15 za jedno wykroczenie i ważne 2 lata to zwiększa ryzyko utraty prawa jazdy +- 3x i to nie na 3 miesiące tylko ponowny egzamin i to główny problem.
Beznadziejne są też przepisy z pieszymi a praktycznie za wszysyko jest 15pkt. Nie zauważysz czarnego ninja w nocy w deszczu i masz z grubej rury a u nas często infrastruktura ogranicza widoczność. Te przepisy są chore.


Ostatnio edytowano 29 grudnia 2021, 16:20 przez --==Mały==--, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 16:19 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 35
Posty: 15799
Lokalizacja: Gdynia
Moje BMW: M3
Kod silnika: S65B40
Mały - ostatni raz gdy inflacja była około 10% to stopy procentowe wynosiły około 15%. Według mnie będą dokręcać śrubę powoli ale konkretnie. Stopa na poziomie 3%, o których piszesz nie ma szans pohamować raczej tej już samonapędzającej się inflacji.

_________________
Piszę jak jest.

Bezpośredni link do galerii Audi S4 Łepka —> viewtopic.php?f=55&t=173434

Jeszcze nie witom, a już żegnom.:
WitoM napisał(a):
Ja póki co galerii M4 nie planuje bo jestem zajęty słuchaniem dziwieku silnika z głośników


Argumentum ad maiorem:
DamianTra napisał(a):
Kolego jestem inzynierem. Naukowcem. Nie bazuje na sci-fi, autobiografiach czy jakiejkolwiek nie naukowej literaturze w celu wyksztalcenia swiatopogladu...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 17:31 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 574
Lokalizacja: znad morza
Moje BMW: G31
Kod silnika: B58
alduwiel napisał(a):
Jacyś kredytobiorcy, którzy śmiali się ze mnie gdy 20 miesięcy temu mówiłem, żeby się jak najszybciej pozbyć kredytu są tutaj? Raty już ładnie wzrosły? A to dopiero początek...


Hmm, ja właśnie dostałem nowe oprocentowanie.
Zmiana z 1,5% na 1,46%.....
Kredyt w Euro w polskim banku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 17:53 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 7115
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: M3
Kredytow w euro i innych walutach nasz wibor nie dotyczy.
Kredyty w euro oparte są o EURIBOR a ten od dłuższego czasu wynosi ok -0.5%. I tak europejskie firmy biorące kredyty w euro mogą przebijać polskie już teraz o ponad 2% na samym oprocentowaniu i inwestować u nas mając dużo lepsze warunki finansowania.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 18:12 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 574
Lokalizacja: znad morza
Moje BMW: G31
Kod silnika: B58
--==Mały==-- napisał(a):
Kredytow w euro i innych walutach nasz wibor nie dotyczy.
Kredyty w euro oparte są o EURIBOR a ten od dłuższego czasu wynosi ok -0.5%. I tak europejskie firmy biorące kredyty w euro mogą przebijać polskie już teraz o ponad 2% na samym oprocentowaniu i inwestować u nas mając dużo lepsze warunki finansowania.


Dlatego wziąłem Euro.
Ale Alduwiel generalnie neguje kredyty.
Tylko teraz jest większy problem.
Jak brałem kredyty mieszkaniowe i hipoteczne (na szczęście spłacone) w złotówce to marża banku miałem 1.0% , 1.3% 1.5%
Teraz banki pewnie dawały 2-2.5%, bo jest niski Wibor.
I jak podniosą stopy plus duża marża, to widzę cienkie czasy dla tych kredytobiorców.

Mandaty to przegięcie.
Na drodze ekspresowej limit jest 120kmh.
Ja często ustawiam tempomat na 170kmh i tak jadę.
A tu jak zwykle fetysz przekraczania prędkości.
Chyba trzeba przesiąść się na Dacie.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 18:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 8230
Lokalizacja: Poznań
Garaż: M3 e92 G-power 580hp
--==Mały==-- napisał(a):
Rządzą nami debile bez pojęcia, którzy w ostatnich dwóch latach znowu wpierdzielili setki tysięcy rodzin w kredyty, z którymi teraz sobie nie poradzą tak jak wcześniej we franki.



Mały naprawdę uważasz, ze większość polityków to kretyni? Czy to jest możliwe, aby kretyni jakich pogoniło społeczeństwo znowu dziwnym trafem zostali zastąpieni kolejnymi kretynami?


Obrazek

Zobaczysz jak się to rozwinie, to pogadamy ;)


Ostatnio edytowano 29 grudnia 2021, 19:10 przez alduwiel, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 19:02 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15729
Inflacja spada to wibor spada, inflacja rosnie to wibor rosnie. Inflacja jest zjawiskiem ogolnoswiatowym i dlaczego rosnie nie tylko u nas , zostalo juz omowione. Mądrzy o tym wiedza jak rowniez wiedza czym jest zdolnosc kredytowa i poduszka finansowa. Sa tez swiadomi ze kredyty hipoteczne maja zmienna stope procentowa.Natomiast głupcy biją piane i mają pretensje do innych, a nie do siebie ,ze wierzyli w to, ze beda płacić rate w takiej samej wysokosci.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Minimalny mandat za przekroczenie o 30km/h - zmiany w PoRD
PostNapisane: 29 grudnia 2021, 19:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 8230
Lokalizacja: Poznań
Garaż: M3 e92 G-power 580hp
Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL