BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 czerwca 2024, 08:29

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E34] Wielkie problemy Małej Fanki
PostNapisane: 15 grudnia 2006, 15:54 
Offline
Forumowicz

Posty: 229
Lokalizacja: okolice Sulechowa
witam
mam problem z ekonomizerem, a mianowicie:
jakis czas temu ekonomizer zaczał wariować, jak jade ( BMW 520i 12V, gaz ) wskazówka na maxa :kwasny: ( jednak zużycie paliwa (gaz ) w normie ok 12 l na 100 km ). zauwazyłam że jak zdejme noge z gazu to wskazówka na 0.
o co chodzi????????????????
czy ktoś miał podobny problem???
pozdrawiam

_________________
Mamuuussiu a czemu ci ludzie klĂŞcza?
......... bo to synku jedzie siĂłdemka!

Leokadia, Amelia, Marcin i nasza
Obrazek
WIELE SERC, JEDNO BICIE. BMW PONAD ÂŻYCIE
www.7er.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 grudnia 2006, 16:32 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 8665
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Moje BMW: 535i
Kod silnika: N55
tak. przyczyna jest tak zwany wir w baku. kazdy mechanik bedzie wiedzial o co chodzi.



ale tak naprawde to chyba jest to normalne w przypadku LPG ze wskaznik chwilowego zuzycia benzyny wariuje

_________________
Darmowe rozkodowanie VIN (Polski opis):
napisz VIN na ==>> stones1@wp.pl
Problem z PW, proszę pisać na mail


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 grudnia 2006, 16:47 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 7452
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=53724
Cytuj:
ale tak naprawde to chyba jest to normalne w przypadku LPG ze wskaznik chwilowego zuzycia benzyny wariuje
_________________


U mnie nie wariuje , ale może dlatego że sekwencja :cwaniak:

_________________
11.Bądź wierny marce BMW, uwielbiaj ją i nie pożądaj innej!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: ekonomizer
PostNapisane: 15 grudnia 2006, 16:54 
Offline
Forumowicz

Posty: 229
Lokalizacja: okolice Sulechowa
to dlaczego jakis czas temu ekonomizer chodził normalnie???? samochód mam od czerwca ekonomizer działał przez 3-4 miesiace normalnie wskazywał 12 l na gazie i tyle wychodziło. a od jakiegos czasu oszalał.

_________________
Mamuuussiu a czemu ci ludzie klĂŞcza?
......... bo to synku jedzie siĂłdemka!

Leokadia, Amelia, Marcin i nasza
Obrazek
WIELE SERC, JEDNO BICIE. BMW PONAD ÂŻYCIE
www.7er.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 grudnia 2006, 16:56 
Offline
Przyjaciel forum

Posty: 7452
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=53724
fankabmw napisał(a):
a od jakiegos czasu oszalał.


może na Twoim punkcie :D :rotfl:

Sorry za OT ;)

_________________
11.Bądź wierny marce BMW, uwielbiaj ją i nie pożądaj innej!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 grudnia 2006, 18:01 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Nie ważne czy sekwencja czy nie, powinien cośam pokazywać, tymbardziej że działał dobrze.

Trzeba by się zastanowić jak działa ten ekonomizer, tzn. skąd bierze dane. Może padła jakaś czujka. Wiem że działanie ekonomizera zależy między innymi od przepływomierza, natomiast przepływomierz nie jest brany pod uwagę (podobnie jak większość czujek poza tps i lambdą) przez komputery lpg do II generacji.

Napisz jakiego rodzaju masz gaz II czy IV generacje (pozwoli to ew. wykluczyć powyższe) i napisz czy podczas jazdy na benzynie również wariuje czy chodzi normalnie.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 grudnia 2006, 14:13 
Offline
Specjalista

Posty: 2903
Cytuj:
zauwazyłam że jak zdejme noge z gazu to wskazówka na 0.


Ekonomizer jest miernikiem zużycia paliwa w danej chwili. Gdy samochód stoi z odpalonym silnikiem wskazówka ekonomizera leci do końca, gdyż jest to nieekonomiczna chwila - silnik bowiem pracuje i spala paliwo, a samochód stoi.
Przyspieszając wskazówka również znacznie przekracza wartość 10 l gdyż stosunek prędkości do zużycia paliwa podczas przyśpieszania jast również nie ekonomiczny, ale jest to tylko moment.
Podczas redukcji biegów wskazówka spada do wartości najmniejszych w wyniku braku dawkowania tak więc mniejszej potrzeby podawania paliwa.
Jednym słowem pracuje w zależności od prędkości pojazdu i siłą jaką naciskamy na gaz, ale najważniejsze wskazania są podczas jazdy ze stałą prędkością na delikatnym gazie potrzymującym prędkość.

To są zachowania wskazówki ekonomizera podczas jazdy na paliwie.
W przypadku zaś LPG będą one znacznie się rózniły od zachowania na paliwie i czasem nawet nie wspólmierne we wskazaniach.
Sterownik silnika nie posiada żadnej kontroli nad innymi żródłami paliwa zasilającymi silnik a swój sygnał tacho opiera właśnie na paliwie, pracy wtrysków, pomiaru z przepływki i prędkości pojazdu.
Tak więc jeżeli sterownik silnika steruje wtryskami na średnim poziomie wartości, a one nie podają paliwa ponieważ żródłem dostarczania energi jest gaz to jak sterownik silnika może sterować czasem pracy wtrysków i tym samym dawkowaniem. Mianowicie tak, jak auto będzie zbierać się jeżdżąc na gazie.

Bardziej wiarygodne wskazania ekonomizera będą tylko w sytuacji kiedy stosunek wartości energetycznej gazu potrzebnej do nadawania silnikowi obrotów będą takie same jak wartości energetyczne benzyny, w tym samym czasie, przy tych samych obrotach, przy tej samej prędkości pojazdu i obciążeniu co jest delikatnie mówiąc nie mozliwe.

_________________
"Przemilczenia dzielą bardziej niż nieobecność"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 grudnia 2006, 21:53 
Offline
Forumowicz

Posty: 102
Lokalizacja: krakĂłw
u mnie w e-35 mam gaz 2 chyba generacji bo normalny parownik i do kolektora idzie ale ekonomizer działa poprawnie zarówno na benzynie jak i na gazie . wskazania spalania na benynie i na gazie pokrywają sie ze wskazaniami ekonomizera benzyna jakieś 8 litrów /100 na gazie 9,5 l/100 motor 1.6. aha noi pozdrowienia dla małej fanki .zauwazyłem że coraz wiecwej kobiet siada do bmw hehehe


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: [E34] Wielkie problemy Małej Fanki
PostNapisane: 17 grudnia 2006, 22:19 
Offline
Forumowicz

Posty: 229
Lokalizacja: okolice Sulechowa
mirek kraków
no wlasnie u mnie było identycznie ekonomizer działał. pokazywał 12l na 100km (gaz) wszystko było gicio!!! gaz mam najprawdpodobniej II generacji okrągły parownik i komputer. ja wiem ze podczas hamowania i przyspieszania wskazówka "chodzi" to oczywiste, ale nie jest chyba normalne że jak tylko zapalam samochód wskazówka leci do góry i bez względu na prędkosc tam pozostaje.

to jest dziwne!!!! nie uważacie?????????
pozdrowienia

_________________
Mamuuussiu a czemu ci ludzie klĂŞcza?
......... bo to synku jedzie siĂłdemka!

Leokadia, Amelia, Marcin i nasza
Obrazek
WIELE SERC, JEDNO BICIE. BMW PONAD ÂŻYCIE
www.7er.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 grudnia 2006, 20:31 
Offline
Forumowicz

Posty: 102
Lokalizacja: krakĂłw
no na postoju przy zapalonym motorze to normale , gdzieś juz na forum widziałem ten temat ekonomizer ,poszukaj tam coś było chyba o tym .pozdro


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: [E34] Wielkie problemy Małej Fanki
PostNapisane: 21 grudnia 2006, 15:37 
Offline
Forumowicz

Posty: 229
Lokalizacja: okolice Sulechowa

hej wszystkim
Nowe spostrzeżenia odnośnie ekonomizera.
Po długiej walce jest mały sukces- a mianowicie ekonomizer działa, na paliwie wrecz idealnie natomiast na gazie szaleje - pokazuje zużycie ok 20 l jednak z jazdy wychodzi spalanie w normie 12 l ( kilka tygodni temu ekonomizer pokazywał zużycie 10 l na benzynie, 12 l na gazie ). Poźniej padł całkiem o czym pisałam wczesniej, jednak po wymianie ekonomizera z innej deski, zaczał działać :) :) ale nadal są uwagi.

_________________
Mamuuussiu a czemu ci ludzie klĂŞcza?
......... bo to synku jedzie siĂłdemka!

Leokadia, Amelia, Marcin i nasza
Obrazek
WIELE SERC, JEDNO BICIE. BMW PONAD ÂŻYCIE
www.7er.pl


Ostatnio edytowano 21 grudnia 2006, 20:19 przez fankabmw, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL