BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 08:00

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 26 kwietnia 2010, 22:50 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 739
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E-36
Kod silnika: M54B30
Masz rację on idzie w tej wiązce, która pokazałeś, ale idzie też przez wtyczkę. Po prostu schodzi w dół do wtyczki i później w górę. Tak trochę bez sensu, ale jest to chyba zrobione ze względu na możliwość montażu gotowych wiązek do samochodu.

Andrzej te kable brązowo-??? (pewnie brązowo-pomarańczowy) ma iść do masy.

Dziwie się, że pytasz. Nagrałem Ci płytkę z dużą ilością materiałów do E-36, PDC jest tam objaśnione również.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 26 kwietnia 2010, 23:01 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 10112
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: M4 M6
Andrzej87 napisał(a):
Dziwie się, że pytasz. Nagrałem Ci płytkę z dużą ilością materiałów do E-36, PDC jest tam objaśnione również.


tak, pamiętam, przeglądałem te schematy, ale te brązowe kable z paskami również nie są tam rozpisane . . .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 27 kwietnia 2010, 00:17 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 739
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E-36
Kod silnika: M54B30
Poczytaj początek całej tej instrukcji, tam gdzie są objaśnienia jak czytać schematy. Tam jest powiedziane co oznaczają przerywane linie. Oznaczają, że na tej konkretnej stronie jest rozrysowana tylko główna koncepcja tej linii. W tym przypadku akurat połączenie pinów 14 i 18 z masą przykręconą do budy w miejscu X13009(gdzie to jest masz rozrysowane w ostatnich działach), a kolor tych kabli oraz inne połączenia i komponenty na tej linii są w dziale Ground Distribution i tam znajdź schemat dla X13009.

Muszę przyznać, że lubię czytać te schematy, widzę w tych kreskach jak co działa. Szkoda, że nie ma rozpisanych wyjść na niektórych modułach, np. napięcie i od czego zależy i co który moduł/sterownik ma w środku. Czasami trzema wspomóc się miernikiem., ale nie zawsze mi pomaga.

Jak będziesz umiał odczytywać te schematy zaoszczędzisz hektokilomerty świetlne cennych minut. ;)
Nie musisz grzebać, a wiesz co i jak idzie. Bez nich z klimą i innymi bajerami byłbym w ciemniej dupie.


A tak apropo to właściwie już złożyłem samochód. Wreszcie.
Szkoda, że ten kto demontował tę klimę nie zadbał o to, żeby do układu nie dostał się syf, bo teraz muszę dodatkowo wybulić za płukanie układu. Mam nadzieję, że po płukaniu układu, sprawdzeniu szczelności i nabiciu będzie chodzić jak ta lala. ;)
Jak chcesz obejrzeć moje zmaganie, to masz linka: http://forum.bmwautoklub.pl/viewtopic.p ... c&start=30

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 27 kwietnia 2010, 14:42 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Posty: 810
Lokalizacja: znana jako Wielkopolska wschodnia
Moje BMW: E39 530iT
Kod silnika: M54
Andrzej, jak masz zanieczyszczony uklad klimy, to szykuj stówke na osuszacz, bo on tego nie przezyje ;)

_________________
'OkayLewis it's hammer time'
Obrazek

BetaBoy
http://www.youtube.com/watch?v=mJenWO1Hq5c


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 27 kwietnia 2010, 15:00 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 10112
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: M4 M6
Andrzej87 napisał(a):
Poczytaj początek całej tej instrukcji, tam gdzie są objaśnienia jak czytać schematy. Tam jest powiedziane co oznaczają przerywane linie. Oznaczają, że na tej konkretnej stronie jest rozrysowana tylko główna koncepcja tej linii. W tym przypadku akurat połączenie pinów 14 i 18 z masą przykręconą do budy w miejscu X13009(gdzie to jest masz rozrysowane w ostatnich działach), a kolor tych kabli oraz inne połączenia i komponenty na tej linii są w dziale Ground Distribution i tam znajdź schemat dla X13009.

Muszę przyznać, że lubię czytać te schematy, widzę w tych kreskach jak co działa. Szkoda, że nie ma rozpisanych wyjść na niektórych modułach, np. napięcie i od czego zależy i co który moduł/sterownik ma w środku. Czasami trzema wspomóc się miernikiem., ale nie zawsze mi pomaga.

Jak będziesz umiał odczytywać te schematy zaoszczędzisz hektokilomerty świetlne cennych minut. ;)
Nie musisz grzebać, a wiesz co i jak idzie. Bez nich z klimą i innymi bajerami byłbym w ciemniej dupie.


A tak apropo to właściwie już złożyłem samochód. Wreszcie.
Szkoda, że ten kto demontował tę klimę nie zadbał o to, żeby do układu nie dostał się syf, bo teraz muszę dodatkowo wybulić za płukanie układu. Mam nadzieję, że po płukaniu układu, sprawdzeniu szczelności i nabiciu będzie chodzić jak ta lala. ;)
Jak chcesz obejrzeć moje zmaganie, to masz linka: http://forum.bmwautoklub.pl/viewtopic.p ... c&start=30

Pozdrawiam



ok przetrawię jeszcze raz bo aż tak dokładnie nie wertowałem ;)

no mam nadzieję że uda Ci się dalszych problemów poskładać klimę :ok:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 27 kwietnia 2010, 18:06 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 739
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: E-36
Kod silnika: M54B30
Traw, byle bokiem nie wyszło. ;)

BetaBoy ja montuję klimę do samochodu bez niej, a osuszacz już mam nowy. ;) W takiej sytuacji bardziej się boję o kompresor i ewentualnie zawór rozprężny.

Dobra koniec OT.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 4 kwietnia 2011, 09:38 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 25
Lokalizacja: Northampton
Moje BMW: BMW E46 320D
Panowie, powiedzcie mi prosze gdzie w Compakcie jest modul PDC? Czy jest umieszczony gdziec pod schowkiem pasazera? Mam zamiar zamontowac to u siebie ale jak narazie nie mam pojecia czy to ogarne :/

_________________
Oddam zderzaki przod i tyl do E36compact kolor alaskablau! i jeszcze kilka drobiazgow!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 11 kwietnia 2011, 13:49 
Offline
Forumowicz

Wiek: 38
Posty: 104
Lokalizacja: Sandomierz
Moje BMW: e36 318TDS
Kod silnika: M41
Odswiezam Temat....
Zakupilem wlasnie taki Modul i mam taka wiazke kabli , Jak to Podlaczyc??
Obrazek

Obrazek

_________________
Moc jest Bogiem, prędkość nałogiem, drift zabawą, a BMW podstawą!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 15 grudnia 2013, 13:50 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 14
Moje BMW: e36
Kod silnika: m40B16
Witam
Ze szrotu wytargałem PDC o numerze 66.21-8 357 797
Było zamontowane w fabryce w E36, niestety nie zdążyłem ogarnąć całej wiązki, bo mi na tym szrocie wycieli prawie całość.
Mam problem z jednym przewodem, reszte rozpracowałem:

PIN 5 Black-white - ??????
PIN 6 Blue-Yellow - reversing gear
PIN 10 White-Purple - TXD diagnostic
PIN 14 Brown-Orange - ground
PIN 21 Blue-Grey - H40 PDC Gong + (Mogę do pinu 4 Gong pod nogami kierowcy)
PIN 23 White-Yellow RXD diagnostic
PIN 25 Blue-Red -H40 PDC Gong -
PIN 26 Green-Black - +12 Fuse F24

Pytanie dotyczy przewodu czarno białego.
Nie podpinałem jeszcze tego PDC, więc nie wiem czy jest sprawne, i jak działa.Póki co szukam schematów, ale na żadnym nie mam tego przewodu.
Wyjęte z E36 316 rocznik 94


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 15 grudnia 2013, 15:48 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 16
Posty: 1476
Lokalizacja: WG
Moje BMW: E-36/E-46
Kod silnika: M50B20 S2/M54B30
Garaż: Blaszany
Nie jestem na 100%procent pewny ale chyba to jest przewód do licznika do tzw czujnika prędkości. Jak nie podłączysz go to nic się nie stanie. I pdc powinno normalnie działać.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 31 grudnia 2020, 21:14 
Offline
Forumowicz

Posty: 499
Lokalizacja: Kraków
Moje BMW: 2x E36, E39
Kod silnika: M52
PIN 10 White-Purple - TXD diagnostic
PIN 14 Brown-Orange - ground
PIN 23 White-Yellow RXD diagnostic
PIN 26 Green-Black - +12 Fuse F24

powiedzial by ktos jak sie wpina w to TXD i gdzie pin 26 green black w ten bezpiecznik ? troche zielony jestem w tej elektyce a w innych watkach nie odpowiadaja :( modul takijak na zdj wyzej z zolta wtyczka

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 1 stycznia 2021, 09:30 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 525
Lokalizacja: DZA/DW
Moje BMW: e46 316ti
Kod silnika: n42b18
Fuse 24 = bezpiecznik nr 24 w skrzynce pod maską o wartości 10A. Pin 14 to masa. Piny diagnostyczne służą do diagnostyki poprzez DISa lub INPE. Jak tego nie podłączysz to nie będziesz mógł diagnozować modułu PDC. Praktycznie wszystkie moduły mają te dwa kable więc to kwestia lokalizacji modułu PDC i pociągnięcia dwóch kabli np do licznika/OBC/EWS/Airbag/ECU itp.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 1 stycznia 2021, 20:02 
Offline
Forumowicz

Posty: 499
Lokalizacja: Kraków
Moje BMW: 2x E36, E39
Kod silnika: M52
mr18 napisał(a):
Fuse 24 = bezpiecznik nr 24 w skrzynce pod maską o wartości 10A. Pin 14 to masa. Piny diagnostyczne służą do diagnostyki poprzez DISa lub INPE. Jak tego nie podłączysz to nie będziesz mógł diagnozować modułu PDC. Praktycznie wszystkie moduły mają te dwa kable więc to kwestia lokalizacji modułu PDC i pociągnięcia dwóch kabli np do licznika/OBC/EWS/Airbag/ECU itp.

ok to toche zabawy a bez diagnostyki bedzie narazie chodzic. Modul bedzie w bagazniku i niewiem czy dobrze wczesniej wyczytalem ze zielono czarny ten pod bezpicznik 10a jak piszesz mozna wpiac w wyjscie w bagazniku nad nadkolem lewym jest jakies wyjscie i podobno tam... sa tam widze kilkanascie brazowych kabelkow wpietych ze soba, czy o to chodzi ?

EDIT: a sory te brązowe to chyba masy, a chodzi mi że gdzieś tam jest konkretne wyjście na ten zielono czarny i wtedy dzięki temu jest połączony pod ten bezpiecznik itp

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 2 stycznia 2021, 14:29 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 525
Lokalizacja: DZA/DW
Moje BMW: e46 316ti
Kod silnika: n42b18
Te spięte razem kable to masa. Resztę ciągniesz w kierunku silnika. Sprawdź w skrzynce czy masz tam wpięty bezpiecznik. Jeśli nie ma to trzeba uzupełnić pin lub zastosować własne gniazdo bezpiecznika.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 3 stycznia 2021, 17:58 
Offline
Forumowicz

Posty: 499
Lokalizacja: Kraków
Moje BMW: 2x E36, E39
Kod silnika: M52
ok. w kierunku silnika czyli dokladnie w ktory kabel sie wpiac ? jak bym wpiał zielono czarny w czerwono zolty jak na filmiku https://www.youtube.com/watch?v=qGtALWh4JX4&t=1246s 19:00min. tyle ze ewentualnie bezpiecznik dam do skrzynki zamiast wlasnego gniazdza jak tutaj widac to bedzie ok ?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 4 stycznia 2021, 15:51 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 525
Lokalizacja: DZA/DW
Moje BMW: e46 316ti
Kod silnika: n42b18
Da się podpiąć pod inny przewód z zasilaniem. Kwestia jakim urządzeniem jest obciążony.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 4 stycznia 2021, 20:45 
Offline
Forumowicz

Posty: 499
Lokalizacja: Kraków
Moje BMW: 2x E36, E39
Kod silnika: M52
ok, a doradzilbys w ktory przewod w bagazniku sie wpiac ? akurat w tej elektryce jestem zielony i dlatego te pytania heh. Wiem ze najlepiej bylo by jak w ori czyli pzeciagnac przez cale wnetrze i do skrzynki bezpiecznikow ale moze nie ma sensu robic tyle roboty i dac gdzie blisko w bagazniku

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 5 stycznia 2021, 15:50 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 525
Lokalizacja: DZA/DW
Moje BMW: e46 316ti
Kod silnika: n42b18
Nie mam pojęcia gdzie można się wpiąć. Jeżeli ktoś projektuje instalację elektryczną w dany sposób to nie robi tego przez przypadek. To naprawdę nie jest duży problem z przeciągnięciem przewodu do skrzynki z bezpiecznikami. Takie podejście daje spokój i bezpieczeństwo dla instalacji i reszty urządzeń. Zrób wg oryginału.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 6 stycznia 2021, 15:11 
Offline
Częsty bywalec

Posty: 883
Lokalizacja: Białystok
Moje BMW: E36
Kod silnika: M52B25
W ori pdf dotyczacym doposazenia w pdc masa brana jest z lewej tylnej lampy, a plus razem z sygnalem z lewego swiatla wstecznego, czyli masa do masy lampy a plus i sygnal z wstecznego do plusa zarowki lewego wstecznego, naprosciej, najkrocej. Wg tego pdfa nawet nie podpina sie diagnostyki, a modul dostaje zasilanie i sie uaktywnia w momencie wrzucenia wstecznego.
Ewentualnie mozna ciagnac jak w ori tak wyszlo z fabryki czyli do skrzynki z bezpiecznikami, sygnal wstecznego z wiazki pod podstopnica u kierowcy i przewody do diagnostyki tez w tych okolicach nad podstopnica w spieciu przewodow diagnostycznych.
Ale zeby dzialalo bez diagnostyki to wystarczy podpiac tylko te 3 przewody pod lampe

https://www.scribd.com/document/2799908 ... DC-Install


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Gong od PDC, który ?
PostNapisane: 6 stycznia 2021, 17:45 
Offline
Forumowicz

Posty: 499
Lokalizacja: Kraków
Moje BMW: 2x E36, E39
Kod silnika: M52
picia9669 napisał(a):
W ori pdf dotyczacym doposazenia w pdc masa brana jest z lewej tylnej lampy, a plus razem z sygnalem z lewego swiatla wstecznego, czyli masa do masy lampy a plus i sygnal z wstecznego do plusa zarowki lewego wstecznego, naprosciej, najkrocej. Wg tego pdfa nawet nie podpina sie diagnostyki, a modul dostaje zasilanie i sie uaktywnia w momencie wrzucenia wstecznego.
Ewentualnie mozna ciagnac jak w ori tak wyszlo z fabryki czyli do skrzynki z bezpiecznikami, sygnal wstecznego z wiazki pod podstopnica u kierowcy i przewody do diagnostyki tez w tych okolicach nad podstopnica w spieciu przewodow diagnostycznych.
Ale zeby dzialalo bez diagnostyki to wystarczy podpiac tylko te 3 przewody pod lampe

https://www.scribd.com/document/2799908 ... DC-Install


ok super, czyli zielono czarny + wpinam razem z niebiesko zoltym do wstecznego w lampie. Najprosciej i najłatwiej bedzie. Dzieki za pomoc :super:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL