BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 29 marca 2024, 01:44

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 14 października 2010, 17:38 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 830
Lokalizacja: Kluczbork
Moje BMW: e34
Kod silnika: M50B20
Witam, tak ja w temacie chciałbym wymienić tylnie łożysko, orientujecie się panowie ile jest z tym roboty?
Pewny mechanik powiedział że muszę ściągnąć półoś, lecz na innym forum znalazłem coś w stylu naszego "Zrób to sam" i tam niema nic o tej operacji wspomniane.
Lecz zanim zabiorę sie do pracy która odbędzie się w Sobotę, chciałbym się was poradzić..
O to ten poradnik :
http://www.bmwklub.jgora.pl/viewtopic.p ... c9e88ac88d
I drugie pytanko:
Łożysko jakie kupiłem to SKF, nie znam się na firmach produkujące łożyska, a więc dokonałem dobry wybór?

_________________
Pozdrawiam Mateusz.

Check my 5er; viewtopic.php?f=6&t=80673 :D

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 14 października 2010, 20:13 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 297
Lokalizacja: Częstochowa/Borowe
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
Zrób to sam podane w linku odnosi sie do łożysk z przodu. Nie wiem na ile różni sie to od e36, ale jak chcesz to moge CI opisać jak to zrobić. Co do firmy to mi sprzedawca z forum polecił FAG

_________________
http://www.bmw-drift.xlx.pl
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 14 października 2010, 20:36 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 830
Lokalizacja: Kluczbork
Moje BMW: e34
Kod silnika: M50B20
cfaniak napisał(a):
Zrób to sam podane w linku odnosi sie do łożysk z przodu. Nie wiem na ile różni sie to od e36, ale jak chcesz to moge CI opisać jak to zrobić. Co do firmy to mi sprzedawca z forum polecił FAG

No tak co innego wpisałem w google a co innego mi wyskoczyło :wstyd:
Możesz mi opisać co i jak ?

_________________
Pozdrawiam Mateusz.

Check my 5er; viewtopic.php?f=6&t=80673 :D

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 14 października 2010, 21:17 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 297
Lokalizacja: Częstochowa/Borowe
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
a więc tak:
-najpierw odkręcasz nakrętke 30 albo 32 mm z półosi ( radze mieć porządny klucz, ewentualnie palnik chociaż na propan-butan bo jak jest skorodowana to może być ciękżo odkręcić)
-odkręcasz półoś od mostu torx chyba 12 albo 10 i wyciągasz ją
- bierzesz solidny młot 1,5-3 kg , rure i wybijasz piaste razem z łożyskiem od strony wejścia półosi
- jak już to wybijesz, to łożysko się rozleci, i musisz zdjęć taki pierścień ( chyba segera sie to nazywa) i wtedy wyciągasz reszte łożsyka
-potem wbijasz łożysko, najlepiej przez jakąś grubszą deske i zakładasz ten pierścień
- następnie dobrze by było abyś pospawał sobie taki "wciągacz" do piasty, tak aby śruba przechodziła przez piaste i z jednej strony poprzez solidną podkładke, albo wycięty kawałek blachy po zakręceniu nakrętką na śrubie opierało sie to o łożysko z drugiej strony tez solidny kawałek blachy żeby opierał sie o piaste, jak będziesz kręcił śruba to piasta ma sie wciskać w łożysko ( siła ma działać miedzy piastą a łożyskiem, a nie między piastą a wachaczem poprzez łożysko , tak mogło by sie właśnie dziać gdybyś wbijał piaste młotkiem)
- no i na koniec przykręcasz pół oś itp.
najgorsze w tym wszystkim to wybicie piasty i łożyska, a potem wciągnięcie piasty w łożysko

Możesz spróbować "popsikać" przed montażem piaste gazem z butli (propan-butan) , schłodzi to ją troche i troszeczke sie skurczy, powinno to ułatwić montaż

_________________
http://www.bmw-drift.xlx.pl
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 15 października 2010, 09:47 
Offline
Forumowicz

Wiek: 44
Posty: 283
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Moje BMW: E 34 525
Kod silnika: M20B25
Cytuj:
potem wbijasz łożysko, najlepiej przez jakąś grubszą deske i zakładasz ten pierścień



a potem do sklepu po nowe lozysko:):):)nie po to uzywa sie prasy zeby wbijac lozyska
kolego jeli moge cos doradzic to naprawde duzym ulatwieniem jest wyjac caly wahacz niz robi to na aucie. jesli nie masz prasy to wtedy lozysko do lodowki a wahacz do pogrzania palnikiem tam gdzie miejsce owego lozyska-potem samo lozysko wchodzi bez napier.... go mlotkiem(fizyka sie klania:):)). wymienialem u siebie i niestety roboty sporo.bez kanalu wogole nie ma sie co za to brac. takze polecam wyjac wahacz bo znacznie ulatwia sprawe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 15 października 2010, 12:24 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 297
Lokalizacja: Częstochowa/Borowe
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
Owszem można wyciągnąć cały wahacz ale jest to jeszcze więcej roboty.

jabol80 napisał(a):
a potem do sklepu po nowe lozysko

A co do wbijania łożyska w wahacz, nie piasty w łożysko, to jak uderzasz po zewnętrznej części łożyska (przez deske albo jakąś tulejke) tej co sie styka z wahaczem to nic sie z łożyskiem nie stanie, u siebie wymieniałem tak dwa i wszystko było OK, a było to chyba półtora roku temu, co innego jak byś bił po tej środkowej części w tą co wchodzi piasta.

_________________
http://www.bmw-drift.xlx.pl
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 15 października 2010, 22:52 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 2703
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: Subaru Outback
Kod silnika: EJ253
dokładnie tak. walić można ale prościutko i przez zewnętrzy pierścień. no i opcja z lodówką rewelacja :) w życiu bym na to nie wpadł a na 100% zadziała.

_________________
Jeśli 4 to B. Jeśli 6 to R. Jeśli 8 to V


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 16 października 2010, 16:38 
Offline
Forumowicz

Wiek: 44
Posty: 283
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Moje BMW: E 34 525
Kod silnika: M20B25
lodowka gora:):):):) pokazal mi to kumpel ale w warsztacie nie zawsze jest lodowka:):) akurat w garazu u niego vectre robilem kiedys.lodowka palnik i samo weszlo jak by spasowane bylo:) a jesli minimalnie krzywo wbije i nie zauwazy to roboty sobie narobi i rozpieprzy lozysko. zrobi jak uwaza ale nie ryzykowalbym wbijania


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 3 listopada 2010, 20:15 
Offline
Forumowicz

Posty: 293
Lokalizacja: Sosnowiec
Moje BMW: e46 compact
Kod silnika: m60b40
[quote="CobraKlb"]Witam, tak ja w temacie chciałbym wymienić tylnie łożysko, orientujecie się panowie ile jest z tym roboty?
Pewny mechanik powiedział że muszę ściągnąć półoś, lecz na innym forum znalazłem coś w stylu naszego "Zrób to sam" i tam niema nic o tej operacji wspomniane.
quote]

jako temat z przed miesiąca jednak opisze krok po kroku co i jak bo dziś się meczyłem z łożyskiem tył e34, zdejmujemy koło i zaczynamy od odkrecania półosi (6śrub imbus) tylko od strony wahacza, pociągamy i odginamy półoś na bok i ukaże sie nam kielich do którego przykręcona była półoś, następnie z kielicha wydłubujemy płaskim śrubokrętem blaszkę zabezpieczającą nakrętke piasty, po usunięciu blaszki bierzemy klucz nasadkowy 36 !!!!!! metrową rure i odkręcamy nakrętkę piasty, (Podczas odkręcania nakrętki najlepiej by druga osoba nacisneła hamulec noży bo reczny jest zasłaby przynajmnie w tym aucie co robiłem), następnie odkręcamy zaciski hamulca (klucz 15), odkręcamy torxem śrubkę tarczy i zdejmujemy tarcze, bierzemy jakiś pręt np fi14mm zaostrzony jak ołówek i od strony gdzie była nakrętka półosi wybijamy piaste, po wybiciu wyciągamy pierścień segera i wyciągamy łożysko, niestety łożysko nie tak łatwo wyjąć tym bardziej że jego szerokość to 45mm, wyjęcie zrobiłem przy pomocy przyrządą (dwie podkładki fi65x20mm i fi100x20mm, rura z otworem fi 88mm i długości 60mm oraz śruba m20 x 200mm i nakrętki, mniejsza podkładka oparta o łożysko od strony półosi, rura z drugiej strony na nia wieksza podładka, przez wszystko przekładamy długą śrube m20 i skręcamy wszystko dopóki łożysko nie wjedzie nam do tej rury, tym sposobem łożysko wychodzi jak i nowe wchodzi jak nóż w masło), całość skręcamy w odwrotnej kolejności jak przy demontażu, mnie zajeło 8h bo nie jestem z zawodu mechanik

_________________
https://www.facebook.com/E46-Compi-Killer-V8-Bi-Kompresor-2230259093862030


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 3 listopada 2010, 21:52 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 373
Moje BMW: E30
Kod silnika: S85B16
Ja zawsze używam zwłok starego łożyska żeby wbić nowe. Czasami prasa nie sprawdza się bo jak krzywo ustawisz to na dobre werżniesz się w otwór w wahaczu i wtedy będzie problem równo puścić od nowa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [e34] Wymiana łożyska tył.
PostNapisane: 20 marca 2022, 15:41 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Posty: 1197
Moje BMW: POLO 9N
Kod silnika: Wesołe TDI
Odkopuję temat, ale mam problem w e34 z wyciągnięciem łożyska. A w zasadzie pozostałości po nim

Obrazek

https://ibb.co/BBPgGb3

Ktoś ma pomysl jak to wyciagnac?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL