BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 czerwca 2024, 18:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie. Możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.



Utwórz nowy temat Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 24 stycznia 2012, 17:34 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 331
Lokalizacja: Wars&Sawa
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=113367
Cześć,
Moglibyście doradzić jakie kupić świece do E46 320i 2.2 M54B22 z LPG?

W tym co znalazłem na forum opinie są dosyć podzielone. Producent zaleca NGK BKR6EQUP, ale ponoć jak jest LPG to lepiej jedno lub dwuelektrodowe. Wpisując swój model auta i opcję "Świece zapłonowe do LPG" pokazuje mi NGK Typ: LPG 1 Nr porządkowy: 1496. Czy to jest mit z tymi "specjalnymi" świecami do LPG?

Pozdro

_________________
Także tego.

Byłe E46 2.2 Mystic Blau/Hellbeige
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 24 stycznia 2012, 17:38 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 346
Lokalizacja: Mazury
naprawiam te auta, i osobiście założyłbym to co zaleca producent.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 24 stycznia 2012, 18:13 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 42
Posty: 3270
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: E46 325Ci bez dach
Kod silnika: M54B25
Smialo mozesz zakladac 2 elektrodowe BKR6EK...inc sie nie bedzie dzalo...sam na takich jezdze i jest good :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 24 stycznia 2012, 18:22 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3945
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 550i
Kod silnika: M70B54
Za cene swiec "do LPG" mozna kupic 2 komplety swiec zwyklych (BKR6EK). Wedlug mnie lepiej jest wymienic swiece 2 razy czesciej niz stosowac swiece o wydluzonej zywotnosci czy "o lepszej przepuszczalnosci iskry".

_________________
W końcu nie kolejne sreberko - 5er E34 550i
Szary Kaszalot - 7er E65 745i


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 24 stycznia 2012, 18:51 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 346
Lokalizacja: Mazury
BKR6EK są to swiece do pojedyńczego vanosa, a podwójny chodzi już na innych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 24 stycznia 2012, 19:11 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 331
Lokalizacja: Wars&Sawa
Moje BMW: e46
Kod silnika: M54B22
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=113367
Strona NGK dla mojego modelu wskazała tylko jeden model: NGK BKR6EQUP. Jeden z kolegów na forum poleca do LPG Denso k20txr.

_________________
Także tego.

Byłe E46 2.2 Mystic Blau/Hellbeige
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 24 stycznia 2012, 19:37 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 42
Posty: 3270
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: E46 325Ci bez dach
Kod silnika: M54B25
piotrpisz napisał(a):
BKR6EK są to swiece do pojedyńczego vanosa, a podwójny chodzi już na innych.


Nie ma roznicy...mam 2 vanosy i chodzi bardzo dobrze...mozna stosowac BKR6EK


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 24 stycznia 2012, 20:00 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 346
Lokalizacja: Mazury
Może i chodzi, tylko jak coś przestanie chodzić to na warsztacie sie czepna ze sa nie założone takie świece co maja być, i jeśli ktoś ma się podjąć naprawy to pierwsze co zrobi to zmieni świece, ja w moim E46 320CI stosuje tyłko oryginał, i jako warsztat tylko to stosuje :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 24 stycznia 2012, 22:29 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 2235
Lokalizacja: Nasielsk
Moje BMW: E39
Kod silnika: M52B28
piotrpisz, Świeca zalecana przez producenta nie równa się obowiązkowo montowana.
Piszesz że naprawiasz auta, więc dobrze wiesz że w przypadku zasilania LPG bywa iż świeca zalecana powoduje niewłaściwą pracę silnika podczas zasilania LPG.

Mieszanka powietrzno-benzynowa mam mniejszą rezystancję niż powietrzno-gazowa, przez to jej zapłon następuje przy niższym/mniejszym napięciu wyładowania do elektrody. Zwiększenie ilości elektrod, oraz ich odstępu od rdzenia, powoduje "osłabienie iskry". Negatywnym tego skutkiem jest możliwość "szarpania" auta zasilanego LPG przy dużym obciążeniu.
Najlepszy przykład to silnik ZETEC, Forda. Ludzie mieli manię gazowania tej jednostki instalacjami II generacji. Zabawa kończyła się w pierwszy wilgotny dzień, podczas gwałtownego przyśpieszania, np. ruszając ze skrzyżowania.
Po wystrzale powrotnym dolot, obudowę i filtr powietrza, można było zamiatać na szufelkę ;) Zamiana zalecanych świec platynowych z odstępem elektrody 1,3 na Motorcraft z odstępem 0,8 w 90% eliminowało możliwość wystrzałów.

Tak więc w niektórych przypadkach, tak jak ten, osobiście zalecam montaż świecy pierwotnie stosowanej w silnikach M52 np. NGK V-Line 20, świeca ta może być stosowana zamiennie z V-Line 30 czyli tym co BMW zaleca do zasilania benzynowego w silnikach M54.
BKR6EQP i BKR6EK mają taką samą ciepłotę etc. największą różnicą jest ilość elektrod :P

piotrpisz napisał(a):
Może i chodzi, tylko jak coś przestanie chodzić to na warsztacie sie czepna ze sa nie założone takie świece co maja być, i jeśli ktoś ma się podjąć naprawy to pierwsze co zrobi to zmieni świece,

Uwielbiam tę śpiewkę większości warsztatów :rotfl: w 90% przypadków gro mechaników każe wymieniać świece zapłonowe, potem okazuje się że to nic nie dało. Przeprowadzenie podstawowej diagnostyki, powiązanej z dokładnym skanem komputerowym i porównaniem Live Data potrafi wyjaśnić większość usterek silników samochodowych. Ale zawsze da się parę groszy zarobić na dobrej sprawdzonej (nie koniecznie potrzebnej) wymianie świec ;)

Sprawny silnik BMW bez problemu pojedzie na świecy stosowanej w np. Oplu zarówno jedno, jaki dwu elektrodowej, tak M42/43, M50, M52, M52TU, M54, jak M60 itd. ;)

_________________
Diagnostyka Komputerowa/Autoalarmy/CB/LPG



Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 24 stycznia 2012, 23:44 
Offline
Przyjaciel forum

Wiek: 42
Posty: 3270
Lokalizacja: Gdańsk
Moje BMW: E46 325Ci bez dach
Kod silnika: M54B25
Toudi napisał(a):
piotrpisz, Świeca zalecana przez producenta nie równa się obowiązkowo montowana.
Piszesz że naprawiasz auta, więc dobrze wiesz że w przypadku zasilania LPG bywa iż świeca zalecana powoduje niewłaściwą pracę silnika podczas zasilania LPG.

Mieszanka powietrzno-benzynowa mam mniejszą rezystancję niż powietrzno-gazowa, przez to jej zapłon następuje przy niższym/mniejszym napięciu wyładowania do elektrody. Zwiększenie ilości elektrod, oraz ich odstępu od rdzenia, powoduje "osłabienie iskry". Negatywnym tego skutkiem jest możliwość "szarpania" auta zasilanego LPG przy dużym obciążeniu.
Najlepszy przykład to silnik ZETEC, Forda. Ludzie mieli manię gazowania tej jednostki instalacjami II generacji. Zabawa kończyła się w pierwszy wilgotny dzień, podczas gwałtownego przyśpieszania, np. ruszając ze skrzyżowania.
Po wystrzale powrotnym dolot, obudowę i filtr powietrza, można było zamiatać na szufelkę ;) Zamiana zalecanych świec platynowych z odstępem elektrody 1,3 na Motorcraft z odstępem 0,8 w 90% eliminowało możliwość wystrzałów.

Tak więc w niektórych przypadkach, tak jak ten, osobiście zalecam montaż świecy pierwotnie stosowanej w silnikach M52 np. NGK V-Line 20, świeca ta może być stosowana zamiennie z V-Line 30 czyli tym co BMW zaleca do zasilania benzynowego w silnikach M54.
BKR6EQP i BKR6EK mają taką samą ciepłotę etc. największą różnicą jest ilość elektrod :P

piotrpisz napisał(a):
Może i chodzi, tylko jak coś przestanie chodzić to na warsztacie sie czepna ze sa nie założone takie świece co maja być, i jeśli ktoś ma się podjąć naprawy to pierwsze co zrobi to zmieni świece,

Uwielbiam tę śpiewkę większości warsztatów :rotfl: w 90% przypadków gro mechaników każe wymieniać świece zapłonowe, potem okazuje się że to nic nie dało. Przeprowadzenie podstawowej diagnostyki, powiązanej z dokładnym skanem komputerowym i porównaniem Live Data potrafi wyjaśnić większość usterek silników samochodowych. Ale zawsze da się parę groszy zarobić na dobrej sprawdzonej (nie koniecznie potrzebnej) wymianie świec ;)

Sprawny silnik BMW bez problemu pojedzie na świecy stosowanej w np. Oplu zarówno jedno, jaki dwu elektrodowej, tak M42/43, M50, M52, M52TU, M54, jak M60 itd. ;)


I wszystko na temat :super: :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 25 stycznia 2012, 21:26 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 346
Lokalizacja: Mazury
Czyżby jakiś napad gazowników ;) Jeśli zajmujecie sie montażem instalacji gazowych to możliwe ze i wiecie wiecej :ok: :)
ale BMW to nie opel tylko poszczególny przypadek :)
Ja naprawiam jedną markę i ze swoich usług jestem zadowolony :)
a kto chce lub musi to niech naprawia te pojazdy :) :hyhy:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 25 stycznia 2012, 22:08 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 2235
Lokalizacja: Nasielsk
Moje BMW: E39
Kod silnika: M52B28
Kolega debeściak, inne auta są bee, nic poz BMW nie naprawi :zdegustowany:
A to błąd, BMW to samochód jak każdy inny, zrozumiesz jak działa BMW łatwiej naprawiać inne ;).
Sam specjalizuje się naprawach tej marki (posiadam specjalistyczne narzędzia, testery itd.) nie wyklucza to jednak napraw aut innych producentów.
Skoro lokalny rynek na to pozwala, Naprawiaj co chcesz ;)
piotrpisz napisał(a):
Czyżby jakiś napad gazowników ;)

To że ktoś poza typową elektryką/elektroniką, czy mechaniką montuje LPG nie znaczy że jest ułomny czy tuman. Przy dzisiejszym zaawansowaniu technologicznym silników/samochodów DOBRY gazownik musi mieć wiedzę większą niż normalny mechanik samochodowy :kwasny:

Skoro temat dotyczył:
Caarl napisał(a):
doradzić jakie kupić świece do E46 320i 2.2 M54B22 z LPG?

Doradzamy, a kolega piotrpisz, czepia się że do M54 tylko oryginał BMW, a to nie jest dobre rozwiązanie.

Poza tym mam pytanie.
Czym w mechanice i budowie silnika różni się M52 i M54 pomijając że M54 zmienia fazę również na wałku wydechowym??
Nie pytam o osprzęt (bzdety typu Disa, elektroniczna przepustnica, regulacja ciśnienia paliwa idt.)

_________________
Diagnostyka Komputerowa/Autoalarmy/CB/LPG



Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 25 stycznia 2012, 22:47 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 346
Lokalizacja: Mazury
Hm.O ile dobrze pamiętam to w sumie chyba niczym się nie różni skoro niektóre częsci bodaj że pasuja wzajemnie :) czy to jakiś sprawdzian :) Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 26 stycznia 2012, 23:19 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 2235
Lokalizacja: Nasielsk
Moje BMW: E39
Kod silnika: M52B28
Cytuj:
czy to jakiś sprawdzian :)

Nie, to nie sprawdzian ;)

Po prostu Cię podpuściłem :P
Sam napisałeś
Cytuj:
Hm.O ile dobrze pamiętam to w sumie chyba niczym się nie różni

Więc dlaczego mieszanki w komorze M54 nie może zapalać świeca dedykowana do M52, a taką wszyscy proponowali od początku wontku??? :hyhy:

_________________
Diagnostyka Komputerowa/Autoalarmy/CB/LPG



Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 27 stycznia 2012, 07:33 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 346
Lokalizacja: Mazury
Ok.w takim razie będzie tak,''Caarl'' zapewne jeśli pojedzie na warsztat badż sam zmieni to będą to V-Line 30 czyli dedykowane do m54, a jesli pojedzie na stację montażu gazu to tam być może założą V-Line 30 lub że jeśli Dobry gazownik bedzie uważał ze moga byc to również np. NGK V-Line 20


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 27 stycznia 2012, 08:06 
Offline
Compact z wyboru
Avatar użytkownika

Wiek: 33
Posty: 3741
Lokalizacja: Rzeszów
Moje BMW: e36 316i
Kod silnika: M43B16
Garaż: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t ... lit=malina
moje m43 lata z gazem na czteroelektrodowych ngk-ach i jest bardzo fajnie

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 27 stycznia 2012, 21:34 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 43
Posty: 2235
Lokalizacja: Nasielsk
Moje BMW: E39
Kod silnika: M52B28
piotrpisz napisał(a):
Ok.w takim razie będzie tak,''Caarl'' zapewne jeśli pojedzie na warsztat badż sam zmieni to będą to V-Line 30 czyli dedykowane do m54, a jesli pojedzie na stację montażu gazu to tam być może założą V-Line 30 lub że jeśli Dobry gazownik bedzie uważał ze moga byc to również np. NGK V-Line 20


Coś w tym stylu ;)
Jak auto jest typowo PB to zdecydowanie V-Line 30, jeżeli natomiast zainstalowano LPG to z V-Line 20, w przypadku "słabszych" cewek zapłonowych, mamy mniejsze prawdopodobieństwo wypadania zapłonu.

_________________
Diagnostyka Komputerowa/Autoalarmy/CB/LPG



Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 29 stycznia 2012, 13:24 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
Popieram wszystkie wypowiedzi wyżej w szczegolnosci Toudi, nie montuje gazu ale w temacie swiec troszke siedze i widze, że kolego wiesz o co chodzi. fordy zetec'ki pracowaly na swiecach 1,3mm i tam z racji tego ze gaz przy cewce zaplonowej okolo 30kV na standardowej przerwie 1.3mm ktora w benzynie pobiera okolo 25kV potrzebuje dodatkowych 7000V w lpg na wytworzenie iskry na swiecach, to strzelały w kolektory i rozwalalo izolacje kabli, bo cala instalacja pracowala na wyzszym napieciu... swieca platynowa stosowana w fordzie pobiera 1000V mniej ale to jeszcze za malo... wystarczalo je przestawic do 1,0, teraz gdzie stosuje sie swiece platynowe 0,8mm 0,6mm irydowe czy platynowe kazde przestawienie irydowych o 0,05mm to zmniejszenie napiecia w ukladzie o 4000V wiec duzo nie musimy przestawiac, ale przestawia sie na "zapas"-stare kable, niewymieniane przez ludzi swiece. przestawianie swiec w zetecu na 0,8mm czy innym fordzie na mniej niz 1,0mm nie jest dobrym pomyslem, zarowno w starszych 8V nie tylko 16V, wtedy koslawo chodzi jest spadek mocy i gorzej odpala... Jesli chodzi o pytanie zawarte w temacie tego watku to polece poczytac tutaj: viewtopic.php?f=3&t=83317&start=20

od siebie w odpowiedzi na pytanie wyzej polecam kupic 1 elektrodowa wersje tego co jest dedykowane czyli platyny boscha tylko ze 1 elektrodowe i ustawic na 1,00mm. fabrycznie byly fgr7dqp z przerwa 1,6mm (je odradzam do gazu, za duza przerwa mimo cienkiej elektrody srodkowej), auto wymaga przerwy na tego typu swiecy jednoelektrodowej 1,1mm w benzynie...w przypadku gazu nalezy ustawic ja na 1,0mm, lub drozsza opcja bkr6equp - niekoniecznie bedzie na nich lepiej...

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 29 stycznia 2012, 15:47 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 5693
Lokalizacja: Ciechanów
Moje BMW: e39
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?p ... 0#p2043810
Caarl napisał(a):
Strona NGK dla mojego modelu wskazała tylko jeden model: NGK BKR6EQUP. Jeden z kolegów na forum poleca do LPG Denso k20txr.

Ja latam na takich denso, zapewne polecila je nam ta sama osoba ;) Jak na razie jest ok, zbliza sie juz ich wymiana, ale nie wykazuja zadnych nieprawidlowosci. Przy wymianie na pewno kupie takie same. Wczesniej tez czytalem, pytalem i cudowalem. Ale skoro denso sie sprawdzaja i sa nie drogie to nie bede eksperymentowal.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E46] Świece dedykowane do LPG czy wg producenta?
PostNapisane: 29 stycznia 2012, 17:49 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 3643
Lokalizacja: PL / DE / NL / UK
Moje BMW: E46
to zmien na fr7ldc+ z czerwonym napisem to zobaczysz roznice ze denso przy boschu mieknie jednak

_________________
Masz problem z układem zapłonowym w BMW z LPG? Napisz na pw, pomogę Ci :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL