BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 9 maja 2024, 05:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zakup samochodu na części a OC
PostNapisane: 18 czerwca 2012, 11:21 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 13607
Lokalizacja: WWY
Moje BMW: E38
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 08&start=0
Witam.

Sytuacja wygląda tak; kupuję na części samochód który stoi od dłuższego czasu nie użytkowany, samochód zarejestrowany w PL. Spisuję umowę, poprzedni właściciel zgłasza sprzedaż w Wydziale Komunikacji i ubezpieczalni. Czy ja mam obowiązek rejestrowania tego samochodu i ubezpieczenia go ?? jak to wygląda w świetle prawa ??

_________________
"Ja to chętnie napiłbym się kawy, ale wszyscy myślą, że ja tylko tą wódę, no i stawiają, a ja nie mam śmiałości, żeby im odmówić"-Jan Himilsbach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zakup samochodu na części a OC
PostNapisane: 18 czerwca 2012, 15:09 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 49
Posty: 1605
Lokalizacja: śląsk/Gliwice
Moje BMW: 530 diesel
Kod silnika: M57D30
Garaż: Moje Byłe Sreberko
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=101097

Moja Obecna CZARNA PERŁA
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 3#p1477693

Moje obecne GRAYowe e61 SILVER BULLET
http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=163310
Oj moderator moderator... :)
Po pierwsze - zorientuj się, czy auto miało opłacane przez cały okres OC - nawet jak stało.
Jeśli nie miało to na Tobie jako na nowym właścicielu będzie ciążył obowiązek dopłaty niezapłaconej składki...
Po drugie - w Polsce nie funkcjonuje coś takiego jak kupowanie samochodu na części!
Auto można wyrejestrować tylko na dwa sposoby - sprzedając je na złom lub sprzedając je innej osobie!
Jeśli kupisz auto na części i będziesz chciał je rozmontować i posprzedawać części będziesz mieć spore kłopoty.
Po trzecie - jeśli oddasz auto na złom, aby wyrejestrować je z OC to licz się z tym, że za każdy nominalny BRAKUJĄCY kilogram masy auta dopłacisz sporo siana!

Podsumowując - nie ma możliwości abyś jako prywatna osoba kupił auto na części. Sporo problemów możesz sobie ściągnąć - zaczynając od punktu pierwszego - jeśli obecny właściciel nie opłacał ubezpieczenia OC to zaległość może być spora - myślę, że spokojnie w ok. 2 tys zł i wyżej. Ty będziesz to musiał opłacić - potem możesz oczywiście zwrócić się z regresem do poprzedniego właściciela - czyli rozprawa sądowa...
Jeśli auta nie opłacisz i nie zarejestrujesz to wierz mi - wydział komunikacji Cię znajdzie. Poprzedni właściciel na 100% auto wyrejestruje, na Tobie ciąży ustawowy obowiązek rejestracji auta w ciągu 30 dni.

_________________
Moje Byłe Sreberko

Moja Obecna Czarna Perła


Mój Obecny GRAY Silver Bullet

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zakup samochodu na części a OC
PostNapisane: 18 czerwca 2012, 15:10 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Jeśli pytasz, jak jest zgodnie z prawem, to owszem, masz taki obowiązek :D Musisz ubezpieczyć (w dniu zakupu) i przerejestrować (w terminie 30 dni od nabycia).

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zakup samochodu na części a OC
PostNapisane: 18 czerwca 2012, 18:29 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
Niestety dopóki auto masz zarejestrowane to musi być ciągłość OC. Kiedyś jeszcze ludzie wypowiadali ostatnie ubezpieczenie i jakoś im się udawało. Teraz jednak system UFG jest bardzo szczelny i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dostaniesz karę jak nie ubezpieczysz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zakup samochodu na części a OC
PostNapisane: 18 czerwca 2012, 20:48 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 40
Posty: 13607
Lokalizacja: WWY
Moje BMW: E38
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f ... 08&start=0
Loona Thic napisał(a):
Oj moderator moderator...
spoko spoko, potwierdziliście moją skromną wiedzę na ten temat :]

Temat założeyłem po to aby udowodnić znajomemu że nie ma racji :P
Kupił samochód na częsci od sąsiada, który mu powiedział że od tego roku jak jedna umowa się kończy to sam musi zadbać o kontynuację, co jest bzdurą bo w lutym wszedł przepis że jak sprzedam samochód to informując o tym TU otrzymuję zwrot za niewykorzystany okres ubezpiecznenia, u tylko tyle chyba w tym temacie.
Starałem się to mu wytłumaczyć, kumpel mówił mu to samo, a ten swoje. No i jak dziś przyszedł i powiedział że inny sąsiad go zapewnił że nie musi ubezpieczać tego szrota jak go nie zarejstruje, bo w umowie napisałby że samochód jest na części i go nie będzie użytkował, że tak było od zawsze, to nie wytrzymałem i postanowiłem założyć ten temat, licząc że go przekonam, i chyba sie udało.

Z tym że jak samochodu nie będzie użytkował bo jest uszkodzony to nie musi płacić OC to mnie załamał, bo ja mogę odkręcić koło i też nie dam rady samochodem jeździć to według niego nie muszę płacić OC, a On mi dalej wmawia że to nie to sam i tak w kółko.

Dzięki za zainteresowanie tematem i za pomoc :super:
Na szczęście jeszcze nie podpisał żadnej umowy z poprzednim właścicielem, wiec nie wszystko stracone, bo ten samochód od roku stał nieużywany, wiec i pewnie oc nie było opłacone.

_________________
"Ja to chętnie napiłbym się kawy, ale wszyscy myślą, że ja tylko tą wódę, no i stawiają, a ja nie mam śmiałości, żeby im odmówić"-Jan Himilsbach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zakup samochodu na części a OC
PostNapisane: 19 czerwca 2012, 18:29 
Offline
Specjalista
Avatar użytkownika

Wiek: 38
Posty: 1696
Lokalizacja: Kalisz
Moje BMW: E46 320d
Kod silnika: M47
DanyU napisał(a):
Kupił samochód na częsci od sąsiada, który mu powiedział że od tego roku jak jedna umowa się kończy to sam musi zadbać o kontynuację


Jest tak, że jeśli kupiłeś auto gdzie polisa była wystawiona po 10.02 to ona już się automatycznie nie wznawia jak skończy się okres ubezpieczenia. Taka polisa się kończy i jesteś bez OC jak zapomnisz. Kiedyś do art 31 stosowało się art 28 ( klauzula prolongacyjna- automatyczne wznawianie) teraz już się nie stosuje.

DanyU napisał(a):
bo w lutym wszedł przepis że jak sprzedam samochód to informując o tym TU otrzymuję zwrot za niewykorzystany okres ubezpiecznenia


Nie ma takiego przepisu zawsze potrzebne jest wypowiedzenie nabywcy. Jeśli miałeś wypowiedzenie nabywcy to zwrot przysługiwał też pod rządami starej ustawy. Teraz tylko nie ma już terminu 30 dniowego za który nie zwracali. Nabywca nie ma już prawnie zagwarantowanych 30 dni tylko polisa wygasa w dzień złożenia wypowiedzenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zakup samochodu na części a OC
PostNapisane: 19 czerwca 2012, 20:34 
Offline
Forumowicz

Posty: 148
Moje BMW: e39
Kod silnika: M62B44
Najlepiej to zgarniasz takiego typa z ulicy( czytaj żula) i na niego spisujesz umowę kupna sprzedaży jemu stawiasz flaszkę ty bierzesz furę i wszyscy są zadowoleni . Jego potem szukają długimi latami a samochodu już nie ma.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zakup samochodu na części a OC
PostNapisane: 19 czerwca 2012, 20:41 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 3682
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E39 @ e46 @ e36
Kod silnika: m52b20 @ m43b16
endriu007 napisał(a):
Najlepiej to zgarniasz takiego typa z ulicy( czytaj żula) i na niego spisujesz umowę kupna sprzedaży jemu stawiasz flaszkę ty bierzesz furę i wszyscy są zadowoleni . Jego potem szukają długimi latami a samochodu już nie ma.

Miałem o tym wspomnieć ;) To jedyne rozwiązanie korzystne dla ciebie, a niekoniecznie dla osoby która stała się prawowitym właścicielem-no ale są ludzie tacy ze im to na rękę i bez wahania za skromny zadatek zrobią wszystko :hyhy:

_________________
Moja R6
viewtopic.php?f=60&t=120270

Moja e39
http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=93561

Moja 19letnia e36 (niestety aktualnie już była)
viewtopic.php?f=6&t=104802&p=1262357#p1262357


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL