BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 23 maja 2024, 17:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: 3,5t a cieżka przyczepa, viatoll, tacho
PostNapisane: 20 czerwca 2012, 12:52 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
Siema.

Różne rzeczy słyszałem...

Auto służbowe. Tranist na kat.B do 3.5t. wyposażony w hak.

Z tego co wiem z przyczepą lekką do 750kg poruszam się na kat.B. Nie obowiązuje Viatoll ani Tacho.

Z przyczepą ciężką o DMC pow.750kg (niezależnie od tego czy pusta czy nie) obowiązuje mnie prawo jazdy kat.B+E i viatoll.

I to dokładnie jak dla samochodów osobowych.

Jak sprawa tacho? Czy jest to zależne od tego czy auto jest na osobę prywatną (do celów prywatnych) lub na firmę (działalność gospodarcza)?
Ale Tacho by było na dostawcze do 3,5t a nie osobowe do 3,5t? Chyba jakaś bzdura?

Jak sprawa psychotechniki?

Może rozwiejecie moje wątpliwości?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: 3,5t a cieżka przyczepa, viatoll, tacho
PostNapisane: 20 czerwca 2012, 21:12 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Obowiązek montowania urządzenia rejestrującego wynika z przepisów UE: rozporządzenie rady nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym. Zgodnie z ust. 3, urządzenie rejestrujące jest zainstalowane i używane w tych pojazdach, które są zarejestrowane w Państwach Członkowskich i są wykorzystywane do transportu drogowego osób lub rzeczy, z wyłączeniem pojazdów, o których mowa w art. 4 i art. 14 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 3820/85.
Rozporządzenie nr 3820/85 nie obowiązuje już, obowiązuje inne, zgodnie z którym urządzenia rejestrującego nie montuje się w przypadku przewozu drogowego wykonywanego:
a) pojazdami używanymi do przewozu osób w ramach przewozów regularnych, których trasa nie przekracza 50 km;
b) pojazdami o dopuszczalnej maksymalnej prędkości nie przekraczaj ą cej 40 km/h;
c) pojazdami będącymi własnością sił zbrojnych, służb obrony cywilnej, straży pożarnej i sił odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego, lub wynajmowanych przez nie bez kierowcy, gdy przewóz wykonywany jest w związku z zadaniami powierzonymi tym służbom i pozostaje pod ich kontrolą ;
d) pojazdami używanymi w razie wypadków lub do prowadzenia działań ratunkowych, w tym pojazdami używanymi w niehandlowym przewozie pomocy humanitarnej;
e) pojazdami specjalistycznymi używanymi do celów medycznych;
f) pojazdami specjalistycznymi pomocy drogowej poruszającymi się w promieniu 100 km od swej bazy;
g) pojazdami poddawanymi próbom drogowym do celów rozwoju technicznego lub w ramach napraw albo konserwacji oraz pojazdami nowymi lub przebudowanymi, które nie zostały jeszcze dopuszczone do ruchu;
h) pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony używanymi do niehandlowego przewozu rzeczy;
i) pojazdami użytkowymi o statusie pojazdów zabytkowych zgodnie z przepisami państwa członkowskiego, w którym są użytkowane, wykorzystywanymi do niehandlowych przewozów osób lub rzeczy.

Nie ma definicji niehandlowego przewozu rzeczy, ale trafiłem w jednym z wyroków wojewódzkiego sądu administracyjnego taki cytat:
Cytuj:
Przez "niehandlowy" należy rozumieć przewóz rzeczy, która nie stanowi przedmiotu wymiany towarowej o charakterze ekwiwalentnym. Przykładem takiej wymiany, połączonej ze zmianą osoby właściciela rzeczy, jest przykładowo umowa sprzedaży. Gdyby zatem wspomnianym pojazdem skarżący transportował kruszywo, celem jego dostarczenia innemu podmiotowi w ramach wykonania umowy sprzedaży, pojazd podlegałby obowiązkowi wyposażenia go w urządzenia rejestrujące samoczynnie prędkość jazdy oraz czas jazdy i postoju pojazdu.

Orzeczenie wydane na podstawie starego stanu prawnego, ale myślę, że zachowuje swoją aktualność w zacytowanym zakresie.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: 3,5t a cieżka przyczepa, viatoll, tacho
PostNapisane: 20 czerwca 2012, 21:55 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
maaaad, szczerze mówiąc to nie bardzo to rozumiem, bo z tego wynika że tacho montuje się do osobówek bo nie są podane jako wyłączone :) Poproszę o tłumaczenie w polskiego na nasze :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL