BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 9 maja 2024, 20:27

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Reklamacja towaru na podstawie ustawy.
PostNapisane: 22 czerwca 2012, 11:18 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1373
Lokalizacja: Przemyśl
Witam Panowie.

Mam problem z reklamacją nowego sprzętu i pomyślałem, że kilka osób byłoby w stanie mi tutaj pomóc.

Mianowicie kupiłem nowy telewizor LED na jednym ze sklepów internetowych dużej sieci, która posiada również swoje sklepy stacjonarne w całej Polsce. Zmuszony byłem kupić akurat ten egzemplarz w internecie z powodu jego niedostępności w sprzedaży stacjonarnej. Sprzęt otrzymałem 6 czerwca tego roku, oryginalnie zapakowany w fabrycznym stanie.
Po uruchomieniu go okazało się, że na matrycy znajduje się około 30 'martwych pikseli' w samym centrum obrazu.
Po telefonach na infolinie zostałem poproszony o zawiezienie sprzętu do sklepu stacjonarnego u siebie w mieście, w między czasie zostałem zapewniony o wymianie na nowy egzemplarz jeżeli usterka zostanie potwierdzona.

Reklamację zdecydowałem się złożyć na podstawie ustawy o niezgodności towaru z umową i jako sposób załatwienia reklamacji wybrałem - wymiana na nowy. Jednocześnie zaznaczyłem punkt, że NIE zgadzam się na naprawę mojego towaru i jestem świadom, że zostanie on odesłany zepsuty.
Dziś otrzymałem smsa z prośbą o przyjście do sklepu. Na miejscu dowiedziałem się, mój telewizor został NAPRAWIONY i nie otrzymam nowego. :znudzony:
Dokładnie dzisiaj mija 14 dzień od kiedy złożyłem reklamację. Kierownik w sklepie powiedział, że zostało wysłane do mnie pismo wyjaśniające, którego jeszcze nie otrzymałem. Zostało mi ono przez niego przeczytane z monitora komputerowego, ale nic nie podpisywałem i telewizora nie odebrałem.

Stąd moje pytanie, czy mam jeszcze jakąkolwiek szansę na wymianę sprzętu, który de facto został mi sprzedany nowy i zepsuty oraz naprawiony bez mojej zgody.
I drugie pytanie, czy termin 14 dni obowiązuje sprzedawcę jako termin wysłania (stempla pocztowego) czy doręczenia do mnie, w tej kwestii znajduje sprzeczne informacje.

Prosiłbym administracje o nie usuwanie tego tematu, mimo iż nie pasuje on do tematyki naszego forum, ale jako już kilkuletni forumowicz prosiłbym o pomoc.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Reklamacja towaru na podstawie ustawy.
PostNapisane: 24 czerwca 2012, 15:41 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
To do Ciebie jako konsumenta należy wybór - naprawa towaru albo wymiana na nowy.
Jeśli chodzi o 14-dniowy termin na udzielenie odpowiedzi na reklamację - oczywiście, że liczy się data doręczenia pisma. A w zasadzie próba doręczenia przez listonosza (art. 61 par. 1 kodeksu cywilnego - "oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią"). W żadnym wypadku nie liczy się tu data nadania.

Jeżeli:
1) naprawa albo wymiana jest niemożliwa,
2) sprzedawca nie zdoła uczynić zadość żądaniu konsumenta (nie naprawi/nie wymieni) w odpowiednim czasie,
3) naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności,
wówczas kupujący może żądać obniżenia ceny lub od umowy odstąpić. Odstąpić od umowy jednak nie może, jeżeli niezgodność towaru z umową jest nieistotna.

Jeżeli wyraźnie zażądałeś wymiany sprzętu na nowy, a sprzedający bez Twojej zgody naprawił tv i Ci go wciska, może dość do sytuacji, którą należy podciągnąć pod pkt 2. Naprawa nie jest bowiem spełnieniem Twojego żądania, a zatem sprzedawca nie zdołał (póki co) uczynić jemu zadość. W takiej sytuacji - jak już wyżej wspomniałem - przysługuje Ci prawo do obniżenia ceny, względnie odstąpienia od umowy (Ty im oddajesz tv, oni Tobie kasę).

Podstawa prawna: art. 8 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 141, poz. 1176 ze zmianami).

Na marginesie, zgodnie z ust. 2 ww. przepisu, nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Reklamacja towaru na podstawie ustawy.
PostNapisane: 29 czerwca 2012, 16:31 
Offline
Zacna persona forum

Posty: 1373
Lokalizacja: Przemyśl
Dzięki wielkie maaaad, za proste i klarowne wytłumaczenie.
Trochę nerwów mnie to wszystko kosztowało, a powodem tego był pracownik sklepu, który powinien handlować pietruszką, a nie sprzętem RTV. :]

Z całej tej sytuacji jedynie kierownik sklepu okazał się człowiekiem i potrafił przyznać się do błędu. Po rozmowie, zdeklarował się i wymienił telewizor w ciągu dwóch dni roboczych.

Temat można zamknąć/usunąć/lub zostawić dla innych.

maaaad, jeszcze raz dzięki, może będę miał kiedyś okazje się jakoś odwdzięczyć.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Reklamacja towaru na podstawie ustawy.
PostNapisane: 29 czerwca 2012, 21:12 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 31
Posty: 1068
Lokalizacja: Katowice
Moje BMW: Ford Mondeo
Kod silnika: Freunde am Fahren
maaaad napisał(a):
Na marginesie, zgodnie z ust. 2 ww. przepisu, nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.

Swoją drogą załatw sobie kogoś z autem z jakimś 5.0 V8 pod maską i zażądaj zwrotu kosztów jeżdżenia do sklepu :D Na upartego możesz tak zrobić, a trochę grosza wpadnie zawsze :P

_________________
Bóg stworzył BMW jako cud, a resztę marek, bo miał dobry humor!

I Obrazek Poland Kurde!
Jeśli mogę Ci pomóc, służę pomocą!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Reklamacja towaru na podstawie ustawy.
PostNapisane: 29 czerwca 2012, 21:40 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 31
Posty: 1650
Lokalizacja: WT / WPR
Moje BMW: E46
Kod silnika: M54B30
Glimcio napisał(a):
maaaad napisał(a):
Na marginesie, zgodnie z ust. 2 ww. przepisu, nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.

Swoją drogą załatw sobie kogoś z autem z jakimś 5.0 V8 pod maską i zażądaj zwrotu kosztów jeżdżenia do sklepu :D Na upartego możesz tak zrobić, a trochę grosza wpadnie zawsze :P


Pazerny zawsze dwa razy traci tak na marginesie ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Reklamacja towaru na podstawie ustawy.
PostNapisane: 29 czerwca 2012, 21:43 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 31
Posty: 1068
Lokalizacja: Katowice
Moje BMW: Ford Mondeo
Kod silnika: Freunde am Fahren
marszal napisał(a):
Glimcio napisał(a):
maaaad napisał(a):
Na marginesie, zgodnie z ust. 2 ww. przepisu, nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.

Swoją drogą załatw sobie kogoś z autem z jakimś 5.0 V8 pod maską i zażądaj zwrotu kosztów jeżdżenia do sklepu :D Na upartego możesz tak zrobić, a trochę grosza wpadnie zawsze :P


Pazerny zawsze dwa razy traci tak na marginesie ;)

Obyś się nie zdziwił :D

_________________
Bóg stworzył BMW jako cud, a resztę marek, bo miał dobry humor!

I Obrazek Poland Kurde!
Jeśli mogę Ci pomóc, służę pomocą!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL