BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 28 marca 2024, 17:13

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Bmw e46 318i Touring 03' problem...
PostNapisane: 21 sierpnia 2018, 17:38 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Wiek: 41
Posty: 14119
Lokalizacja: Cieśnina złych przeżyć
Moje BMW: E60
Kod silnika: M57N
Garaż: Na przylądku, w portowej tawernie.
maaaad napisał(a):
A co to zmienia? Za stan pojazdu odpowiada przed kupującym sprzedający, a nie jeszcze poprzedni właściciel.
Dlatego warto na umowie mieć punkt, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. W przeciwnym razie co chwile by ktoś po 2 latach auto oddawał, bo mu coś grubszego padło. Z przebiegami też różnie bywa - jedni handlarze kręcą liczniki, a inni już kupują ze skręconym, więc czemu mają za to odpowiadać ? Sprawa jest dość złożona moim zdaniem.

_________________
Obrazek
"Yes, Lucifer has come to our little world of milk and petrol"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bmw e46 318i Touring 03' problem...
PostNapisane: 21 sierpnia 2018, 18:44 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Frank napisał(a):
Z przebiegami też różnie bywa - jedni handlarze kręcą liczniki, a inni już kupują ze skręconym, więc czemu mają za to odpowiadać ? Sprawa jest dość złożona moim zdaniem.

Sprawa jest jednoznaczna - odpowiedzialność z tytułu rękojmi ponosi sprzedający, bo poprzedni właściciel nie jest stroną tego stosunku prawnego.
Jedyną w 100% pewną opcją, by uniknąć roszczeń z tytułu rękojmi jest wypisanie na umowie WSZELKICH wad pojazdu (zaznaczam: wad, a nie niedomagań będących następstwem normalnej, zwykłej eksploatacji pojazdu), co oczywiście może być dość trudne. Bo zapis "kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu" jest bardzo nieprecyzyjny, nie wiadomo nawet, co on oznacza. Zapis o wyłączeniu rękojmi też daje sprzedającemu jakieś zabezpieczenie, ale nie absolutne, to raz, a dwa - nie działa przeciwko konsumentowi.
Kupujący, prócz rękojmi, ma jeszcze inne instrumenty do dochodzenia swoich roszczeń:
1) roszczenie odszkodowawcze z tytułu nienależytego wykonania umowy (471 kc, jak ktoś chce przeczytać),
2) uchylenie się od skutków oświadczenia woli (84 kc).

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Bmw e46 318i Touring 03' problem...
PostNapisane: 21 sierpnia 2018, 20:31 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Wiek: 41
Posty: 14119
Lokalizacja: Cieśnina złych przeżyć
Moje BMW: E60
Kod silnika: M57N
Garaż: Na przylądku, w portowej tawernie.
maaaad napisał(a):
Sprawa jest jednoznaczna - odpowiedzialność z tytułu rękojmi ponosi sprzedający, bo poprzedni właściciel nie jest stroną tego stosunku prawnego.
Jedyną w 100% pewną opcją, by uniknąć roszczeń z tytułu rękojmi jest wypisanie na umowie WSZELKICH wad pojazdu (zaznaczam: wad, a nie niedomagań będących następstwem normalnej, zwykłej eksploatacji pojazdu), co oczywiście może być dość trudne. Bo zapis "kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu" jest bardzo nieprecyzyjny, nie wiadomo nawet, co on oznacza. Zapis o wyłączeniu rękojmi też daje sprzedającemu jakieś zabezpieczenie, ale nie absolutne, to raz, a dwa - nie działa przeciwko konsumentowi.
Kupujący, prócz rękojmi, ma jeszcze inne instrumenty do dochodzenia swoich roszczeń:
1) roszczenie odszkodowawcze z tytułu nienależytego wykonania umowy (471 kc, jak ktoś chce przeczytać),
2) uchylenie się od skutków oświadczenia woli (84 kc).
Maaad , nie chcę się z Tobą przekomarzać bo Ty jesteś prawnikiem a ja historykiem, ale chodzi mi w skrócie o to, iż czym innym przekręt handlarza a czym innym tzw " trudny " klient, który odstawia najdziksze swawole. Zapis o zapoznaniu sie stanem technicznym pojazdu ocenia sędzia, jesli ktos zgłasza,ze po zakupie silnik nie ma kompresji, to sędzia pyta czy przed zakupem ją mierzył. Każdy może każdego o wszystko pozwać, ale nadal to jednak sąd decyduje.
Jestem tak samo przeciw handlarzom oszustom, jak przeciwko klientom rozkapryszonym, cwaniakom, ktorzy po jakims czasie kombinują jak oddać zakupiony samochód. W tym temacie mamy wątek zwrotu kasy za auto już dalej odsprzedane, dla mnie to abstrakcja. :zakrecony:

_________________
Obrazek
"Yes, Lucifer has come to our little world of milk and petrol"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL