BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 17 czerwca 2024, 03:10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 326 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 4 lutego 2014, 23:59 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 32
Posty: 4264
Lokalizacja: Poznań
Tomek napisał(a):
Wszystko prawda, tylko powinna byc * w tekscie i pod spodem "* nie dotyczy skrzyn GM w BMW".

x2

Tomek napisał(a):
No, wygodne jest w korku, koniec zalet.

i tak i nie, bo jak stoisz na równej powierzchni to w manualu wrzucasz na luz i koniec, w automacie ciągle noga na hamulcu bo auto cały czas 'ciągnie'.

rorafalki napisał(a):
w starszych Beem był tryb zimowy, ruszało się na nim z 2.

w E39 jak wykryje uślizg przy ruszaniu na śniegu/lodzie też odrazu wrzuca 2 bieg.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 00:12 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 16
Posty: 6536
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 6 coupe
osobiście automata nigdy nie miałem, ale wielokrotnie zdarzyło mi się jeździć e46 330dA jak również 330ciA.
O ile jeszcze klekot z automatem to dobre połączenie , o tyle benzynka to jak dla mnie porażka... automat w e46 jest taki zamulony że 330ciA wyprzedza moje 320ci dopiero przy jakichś 90km/h.
Jazda w trybie manualnym jest troszkę fajniejsza ale też szału nie ma.

Podobnie jak Tomek uważam że automat dużo lepiej komponuje się z kanapowatym 7er niż ze zwinną "sportową" trójka.

Z nowszych automatów jeździłem e60 530d i e65 3.0d no i tam już trochę lepiej ta skrzynia ogarnia.


Ogólnie dużo zależy od preferencji użytkownika, automat to zdecydowanie nie skrzynia dla mnie :)

_________________
The Unattainable Is Invariably Attractive!


Ostatnio edytowano 5 lutego 2014, 09:27 przez Dejmon, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 00:32 
Offline
Forumowicz

Posty: 364
Automat super sprawa, miałem cztery auta pod rząd w automacie i obecnie jak mam jechać czymś z manualem to mnie wku..rwia, a już szczególnie w mieście. Jednak preferuję wieksze auta - 5er, 7er, E-klasse, S-klasse.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 00:58 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 15986
Lokalizacja: Los Santos
Moje BMW: E30 E46 E83
Kod silnika: M20B25 FTMW!!!
Garaż: ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Byczus napisał(a):
i tak i nie, bo jak stoisz na równej powierzchni to w manualu wrzucasz na luz i koniec, w automacie ciągle noga na hamulcu bo auto cały czas 'ciągnie'.


No tak, ale w korku to masz caly czas podjezdzanie, hamowanie, przyspieszanie, zatrzymywanie, ruszanie... oszalec mozna jak tak stoisz godzine ;)

Dejmon napisał(a):
automat w e46 jest taki zamulony że 330ciA wyprzedza moje 320ci dopiero przy jakichś 90km/h


Oj cos mi sie wydaje ze to nie automat w tej 330ciA jest zamulony ;)

_________________
BMW z duszą skończyły się na Kill 'em All.
Obrazek
Było: '92 E36 320i 2d diamantschwarz/stoff anthrazit; '98 E46 323i 4d farngruen/leder hellbeige, '97 E36 323i->328i 2d arktissilber/leder montana schwarz
Jest: '90 E30 325i 2d diamantschwarz/leder bison schwarz (M3), '05 E46 330ci stahlblau/leder schwarz, '08 E83 X3 3.0si alpinweiss 3/leder nevada tabak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 01:09 
Offline
Forumowicz

Posty: 364
Tomek napisał(a):

w tej 330ciA)


A może 330FBI? :D

Kontynuując mój monolog z poprzedniego posta, w E46 pewnie też bym wolał automat, a już w szczególności jeśli by była z dieslem. Ilekroć jadę teraz dupowozami typu Ford Focus, Mondeo, Honda Accord, to zawsze mnie wkurza wajchowanie, tym bardziej że te auta tak czy tak są wolne. W USA mają dobre podejście: automaty we wszystkich dupowozach i limuzynach, manuale sporadyczne, w autach sportowych (Corvette Z06, Viper)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 01:17 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 15986
Lokalizacja: Los Santos
Moje BMW: E30 E46 E83
Kod silnika: M20B25 FTMW!!!
Garaż: ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Diesel to inna sprawa, tam z powodu slabej charakterystyki silnika (elastycznosc :rotfl:) automat jest niezbedny, inaczej to sie mozna na smierc zamachac :)

_________________
BMW z duszą skończyły się na Kill 'em All.
Obrazek
Było: '92 E36 320i 2d diamantschwarz/stoff anthrazit; '98 E46 323i 4d farngruen/leder hellbeige, '97 E36 323i->328i 2d arktissilber/leder montana schwarz
Jest: '90 E30 325i 2d diamantschwarz/leder bison schwarz (M3), '05 E46 330ci stahlblau/leder schwarz, '08 E83 X3 3.0si alpinweiss 3/leder nevada tabak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 09:11 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 16
Posty: 6536
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 6 coupe
Tomek napisał(a):

Oj cos mi sie wydaje ze to nie automat w tej 330ciA jest zamulony ;)


chętnie zweryfikuje to z innym 330ciA
(daj znać kiedy w Białym będziesz :D a jak nie to ja Augustów nawiedzę jak się cieplej zrobi :hyhy: )


sln napisał(a):
A może 330FBI? :D
hahaha stawiam na inteligencje ;)


Tomek napisał(a):
Diesel to inna sprawa, tam z powodu slabej charakterystyki silnika (elastycznosc :rotfl:) automat jest niezbedny, inaczej to sie mozna na smierc zamachac :)
true story, diesel tylko z automatem :)

_________________
The Unattainable Is Invariably Attractive!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 09:21 
byku1600 napisał(a):
Smokin,jakbyś zaglądnął kiedyś na spota to byś się przekonał jak jeździ mój turas w automacie

spoko, bliżej wiosny wpadnę bo będę chciał jeszcze oblookać e90 Kuby :)
byku1600 napisał(a):
Pierwsze rejony troszkę znam,drugie dużo lepiej,Dolne,czy Górne?

Dolne :) mamy tam znajomych :)

Tomek napisał(a):
No, wygodne jest w korku, koniec zalet.

to teraz mam namącone w głowie :zakrecony:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 11:24 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Posty: 16970
Moje BMW: mityczne
Kod silnika: tłuste konie
Garaż: Było: E36 318i sedan, E36 316i Compact, E39 528i sedan, E46 328Ci, E92 325Xi
Jest: F32 420i, F32 428i
Dejmon napisał(a):
automat w e46 jest taki zamulony że 330ciA wyprzedza moje 320ci dopiero przy jakichś 90km/h.


Musiałeś jakąś padliną jechać.
Automat w E46 działa ekstra, ładnie, szybko zmienia biegi. Że tak powiem 2.0 nie ma podejścia do tego.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 12:14 
Kyokushin, też śmigasz automatem? bo wertując temat , czytając Twoje posty widać, że masz sporą wiedzę o skrzyniach AT. Oglądałem filmiki przyspieszeń na YT 330i w manualu i automacie i nie widać tam jakichś drastycznych różnic... o jakich pisze np Dejmon


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 12:24 
Offline
Forumowicz

Posty: 364
Hydrokinetyczna skrzynia automatyczna z powodu swojej budowy zawsze ma trochę większe straty mocy niż manual, im większy silnik tym strata jest mniej odczuwalna, do tego dochodzi zestopniowanie, dawniej często było tak, że manual w danym silniku był 5 biegowy a automat 4, albo manual 6 a automat 5 (np E39 540) itp, teraz jest na odwrót, w nowej F10 automat ma 8 biegów a manual 6 i auta ze skrzynią automatyczną są szybsze niż manuale.

W E39, E46 jeszcze tak nie było.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 13:30 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 16
Posty: 6536
Lokalizacja: Warszawa
Moje BMW: 6 coupe
Myślę ze ta 330 do padlin nie należy. Mój motor to 2.2 co nie zmienia faktu ze do 3.0 jest przepaść. Jednak automat tak skutecznie zamula ten silnik ze na drodze aż takiej ogromnej różnicy jak się spodziewałem nie bylo. 330ciA jeździ na poziomie 325ci wiec do szybkiej zmiany biegów to tu bardzo daleko.

_________________
The Unattainable Is Invariably Attractive!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 13:47 
Offline
E34 lover
Avatar użytkownika

Wiek: 41
Posty: 10409
Ja przytoczę mitycznego w serii 5er. Między 528iA a 528i jest przepaść :kwasny:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 15:35 
Offline
Częsty bywalec

Wiek: 36
Posty: 617
Lokalizacja: Ciecin
Moje BMW: 320d+
Kod silnika: M47D20
Hydrokinetyk ma straty wieksze od manuala, tutaj nie przeskoczymy fizyki ale duza roznica osiagow moim zdaniem zalezy glownie od zestopniowania skrzyni biegow. W starym jak dinozaury 5 biegowym ZF w E34 (5hp18) czy w o niebo nowoczesniejszym ZF w E46 jest to samo - mega dlugasne biegi. Czy to wina samej skrzyni czy innego dyfra - niewazne, w E34 vmax jest na czwórce!!!, ktora jest dlugosci piatki w manualu, w E46 nie sprawdzalem na ktorym biegu jest vmax ale mimo ze piec juz spory (m54b25) to nadal czuc ze jednak te biegi sa dlugie. Nie wiem czym to jest spowodowane czy komfortem czy innymi zalozeniami inzynierow ale porownujac to np. do skrzyni MB 5biegowej (odpowiednik steptronica w e46, te same lata produkcji) to biegi sa o trzy nieba krotsze. Np. dwojka do 80 kmh w benzyniaku 2.0 gdzie w e46 2.0 jest to 110. Roznica taka jakbysmy wrzucili jakis ultra krotki dyfer.

Jak dla mnie automat ma jeszcze jedna spora zalete - redukcje, ktore w manualu sa juz hardcorowe i najczesciej albo zgrzytamy albo trwaja bardzo dlugo, jak np. przy 90 km/h wrzucanie dwojki, w automacie kickdown wchodzi w pol sekudny i jest odjazd :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 15:42 
no dobra a każdy też mówi, że jak się coś spierdzieli to koszta przyprawiają o zawrót głowy... Mniej więcej jakiego kalibru to są koszta? Tak uśredniając bo przecież zależy co komu się zepsuło. 3 - 6 tys zł 6-9 tys zł ?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 15:43 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Posty: 8338
6-7 tyś zł.
Mniej też,w zależności co się wymienia,ale tak na gotowo to pewnie z piątkę trzeba liczyć.
Tutaj przykład z forum odnośnie awari ASB.
viewtopic.php?p=1207006#p1207006
viewtopic.php?p=1154467#p1154467

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 5 lutego 2014, 16:02 przez byku1600, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 15:45 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 44
Posty: 37031
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E38 730d
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=153718
średnia cena naprawy skrzyni waha się od 3 do 5k
nie zapominaj, że sprzęgło/dwumas w manualu też swoje kosztuje

_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 17:26 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 15986
Lokalizacja: Los Santos
Moje BMW: E30 E46 E83
Kod silnika: M20B25 FTMW!!!
Garaż: ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
rorafalki napisał(a):
średnia cena naprawy skrzyni waha się od 3 do 5k
nie zapominaj, że sprzęgło/dwumas w manualu też swoje kosztuje


Tak, o tym trzeba pamiętać, zwłaszcza że w mocniejszych wersjach może zajść potrzeba. Tylko że padnięty dwumas nie unieruchamia auta, można z tym jeździć a naprawa kosztuje 2500zł. Z padniętym konwerterem nigdzie się nie zajedzie a naprawa się zaczyna od 4000zł. W sumie mała różnica w skali całej eksploatacji takiego samochodu.


Dejmon napisał(a):
(daj znać kiedy w Białym będziesz a jak nie to ja Augustów nawiedzę jak się cieplej zrobi )


Jakoś w maju ale samochód zostaje na pustyni :rotfl:

_________________
BMW z duszą skończyły się na Kill 'em All.
Obrazek
Było: '92 E36 320i 2d diamantschwarz/stoff anthrazit; '98 E46 323i 4d farngruen/leder hellbeige, '97 E36 323i->328i 2d arktissilber/leder montana schwarz
Jest: '90 E30 325i 2d diamantschwarz/leder bison schwarz (M3), '05 E46 330ci stahlblau/leder schwarz, '08 E83 X3 3.0si alpinweiss 3/leder nevada tabak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 18:05 
Offline
Forumowicz

Posty: 364
Dejmon napisał(a):
330ciA jeździ na poziomie 325ci wiec do szybkiej zmiany biegów to tu bardzo daleko.


Może tak być, jednak gwoli scisłości nie chodzi o szybkość zmiany biegów (nawet stary automat zmienia bieg szybciej niż kierowca sportowy manualem - vide babcia E23: http://www.youtube.com/watch?v=27ixMdrw2mg ) tylko o to, że
a) jak już wspomniałem skrzynia automatyczna hydrokinetyczna z racji swojej budowy /napęd jest de facto przenoszony poprzez olej/ ma większe straty mocy, przez co "zabiera" nieco mocy silnika
b) jak już wspomniał ktoś inny powyżej - zestopniowanie i ilość biegów - starsze (tzn w BMW poniżej E65, E60, E90) automaty mają mniejszą ilość biegów niż odpowiedniki w manualu i są dłużej zestopniowane. Gdyby wyrzeźbić krótszy dyfer do automata, sporo by to zmieniło.


Za kilka lat nie będziemy już mieli dylematu, ponieważ w F10 czy F30 8 biegowe automaty są szybsze od manuali (6spd), za sprawą większej ilości biegów i co za tym idzie węższego zestopniowania, a także coraz niższych strat mocy w skrzyni (mimo, że to nadal hydrokinetyki).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Skrzynia automatyczna - Step/tiptronic, opinie zalety i wady
PostNapisane: 5 lutego 2014, 18:19 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Wiek: 44
Posty: 37031
Lokalizacja: Kielce
Moje BMW: E38 730d
Kod silnika: M57
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=153718
Tomek napisał(a):
rorafalki napisał(a):
średnia cena naprawy skrzyni waha się od 3 do 5k
nie zapominaj, że sprzęgło/dwumas w manualu też swoje kosztuje


Tak, o tym trzeba pamiętać, zwłaszcza że w mocniejszych wersjach może zajść potrzeba. Tylko że padnięty dwumas nie unieruchamia auta, można z tym jeździć a naprawa kosztuje 2500zł. Z padniętym konwerterem nigdzie się nie zajedzie a naprawa się zaczyna od 4000zł. W sumie mała różnica w skali całej eksploatacji takiego samochodu.


popsuć się może wszystko. Bez względu czy PB czy ON, ASB czy manual. Jak się nie ma preferencji co do skrzyni to trzeba brać lepsze auto (stan).

_________________

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 326 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL