BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 16 czerwca 2024, 21:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Regulamin działu


W dziale proszę umieszczać tematy związane z mechaniką, elektryką i eksploatacją modeli wydanych przed 1990r.

Drogi forumowiczu, przed założeniem nowego tematu proszę o skorzystanie z opcji szukaj.
Jeśli to nie przyniesie efektu i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie, odśwież istniejący podobny temat a jeżeli takiego nie ma, możesz założyć nowy temat. Proszę jednak o poprawne tytułowanie tematów,posty o tytułach "Pomocy " będą poprawiane bądź usuwane.



Proszę również o poprawne tytułowanie tematów:
[Exx] Tytuł tematu


Tematy źle nazwane, będą usuwane, bez komentarza ani informacji.
Nie umiesz czytać, stosować się do powyższych zasad, nie będziesz mieć tematu!!


Tematy związane z modelami wytworzonymi przed 1990r. prosimy zakładać w dziale Young & Oldtimery



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [E36] Obrotomierz a prędkościomierz - sprzęgło.
PostNapisane: 29 października 2015, 13:40 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 77
Moje BMW: E36, E46
Kod silnika: M43 1.6 , M43 1.9
Witam mam pytanie odnośnie obrotów i prędkościomierza , czy na każdym biegu jak wrzucam i przyspieszam wskazówki idą razem równo ? tzn mają iść równo ? , bo np w żony aucie ford focus wskazówki idą tak samo równo ,u mnie dopiero chyba na 5 biegu idą równo, a tak obrotomierz wskazówka idzie szybciej niż prędkościomierz, dlaczego pytam ? ostatnio u brata w lagunie był problem ze sprzęgłem i śmierdziało mu w kabinie spalenizną siarką , okazało się że tarczę miał zjechaną całkowicie, wymienił i jest okey,postanowiłem sprawdzić u siebie sprawność sprzęgła metoda krawężnik 5 bieg ,ręczny , zrobiłem 3 próby i przy każdej próbie strasznie śmierdziało w a ucie i na całym parkingu,w jednej próbie to obroty poszły w górę a silnik po puszczeniu sprzęgła przy 3500 obrotów dalej pracował,próbę przeprowadzałem gazując, mam nadzieje że dobrze ? czy moje sprzęgło się kończy? czasami mam wrażenie ze auto jest słabe , podjazd po większą górę to silnik wyje , nie ma tej mocy - przyspieszenia jak na 102 konie, wiem że to nie rewelacja ale na tyle koni powinien jakoś śmigać, ojciec ma astrę 91 rok 75 koni i ona śmiga ciągnie aż miło.Proszę o jakieś sugestie. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Obrotomierz a prędkościomierz - sprzęgło.
PostNapisane: 29 października 2015, 16:04 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23127
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Wejdź Sobie na YT i luknij jak powinien się wkręcać Twój silnik na obroty ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Obrotomierz a prędkościomierz - sprzęgło.
PostNapisane: 29 października 2015, 16:49 
Offline
Pierwsze kroki

Posty: 77
Moje BMW: E36, E46
Kod silnika: M43 1.6 , M43 1.9
Dzięki wielkie, rzeczywiście znalazłem filmik pomimo że to chipowany M43 ,ale rozbieżność wskazówek jest niesamowita jak u mnie.

.

Kurde kręci ostro aż do końca czerwonego pola , bez chipa też tak czasem mogę pocisnąć w swoim M43 ?, wygląda na to że połozenia wskazówek zależą chyba od przełożeń w skrzyni no i napędu w moim przypadku wału ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Obrotomierz a prędkościomierz - sprzęgło.
PostNapisane: 30 października 2015, 03:50 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 23127
Lokalizacja: Łódź
Moje BMW: E36&E46&F30
Garaż: E36 316i Compact & E46 320CI Coupe & F30 320D Sedan
Pewnie nie możesz bo pewnie gość ma przesuniętą odcinkę ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Obrotomierz a prędkościomierz - sprzęgło.
PostNapisane: 31 października 2015, 22:50 
Offline
Częsty bywalec
Avatar użytkownika

Wiek: 34
Posty: 667
Lokalizacja: Rumia
Moje BMW: BMW E90 318i 143 PS
Kod silnika: N43B20(U0)
- Prędkość i obroty nie będą raczej szły równo, szczególnie na pierwszych 2-3 biegach. Zależy jakie kto ma przełożenia skrzyni i dyferencjału. Z jedynki przykładowo auto przyspiesza najszybciej, bo jedynka ma najkrótsze przełożenie (coś koło 4:1 najczęściej), opory powietrza również są najmniejsze, więc obroty lecą w górę momentalnie, a prędkość powiedzmy do 52-60 km/h. Ta rozbieżność naprawdę nie ma nic do rzeczy. Możesz jechać 50 km/h i wtedy:
--- na 1. będziesz miał prawie odcinkę 5700-5900 rpm
--- na 2. coś koło 4000 myślę
--- na 3. ze 2400-2500
--- na 4. to jest 1500-1600
--- na 5. pewnie będze 1200-1300, nie wiem bo nie wrzucam 5 bez przynajmniej 70-80 km/h

Jak widzisz szybkość w km/h ciągle ta sama, a obroty mogą być różne w zależności który bieg. Gdyby auto miało dłuższe przełożenia (np. wersja 328i, ma dyfer 2.93 a nie jakieś 3.56 jak 316i) to wówczas obroty byłyby jeszcze niższe (oto tajemnica niskiego spalania rzędowych 6-stek na trasie :) )

- Jeśli zmieniasz bieg, dodajesz gazu, a silnik tylko zwiększa obroty ale prędkość się za bardzo nie zwiększa = to są symptomy ślizgającego (a więc i kończącego się) sprzęgła. Raczej nie rób takich "prób" jakie tu opisałeś, mam wrażenie, że tylko spaliłeś sprzęgło niepotrzebnie

- Co do filmu: poczytałem komenty, ten samochód jest pomodzony oraz ma przesuniętą odcinkę na 7k, 316i normalnie ma przy ok. 6k (ja mam wersję 316i 1.9 i równo 6k odcina), więc nasze auta na dwójce pociągną przykładowo do 82-85 km/h, a tutaj gość da radę do 96-97 km/h. Ciekawe tylko jak silnik to wytrzyma na dłuższą metę.

_________________
Było: Kompakt E36 316i 1.9
Jest: E90 318i LCI
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Obrotomierz a prędkościomierz - sprzęgło.
PostNapisane: 1 listopada 2015, 14:47 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Posty: 169
Lokalizacja: okolica częstochowy
Moje BMW: e36 323 sedan
Kod silnika: m52b25
jawirax napisał(a):
postanowiłem sprawdzić u siebie sprawność sprzęgła metoda krawężnik 5 bieg ,ręczny , zrobiłem 3 próby i przy każdej próbie strasznie śmierdziało w a ucie i na całym parkingu,w jednej próbie to obroty poszły w górę a silnik po puszczeniu sprzęgła przy 3500 obrotów dalej pracował,próbę przeprowadzałem gazując, mam nadzieje że dobrze


kolega sobie sam sprzęgło załatwił :rotfl: :rotfl:

_________________
Klasyk jest jak pies, któregoś dnia zdechnie (


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: [E36] Obrotomierz a prędkościomierz - sprzęgło.
PostNapisane: 3 listopada 2015, 16:36 
Offline
Forumowicz

Wiek: 47
Posty: 207
Moje BMW: e36
Kod silnika: M43
Garaż: włsny
tak ma być


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL