BMW Sport

Forum dyskusyjne fanów marki BMW

Teraz jest 14 maja 2024, 09:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1




Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 15:12 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 36
Posty: 83
Lokalizacja: Tychy
Moje BMW: E36 328i
Kod silnika: M52B28
Witam. Więc do niedawna byłem posiadaczem 3 BMW E36. Po prostu jak się trafiała fajna to brałem.
Niedawno sprzedałem jedną z nich - BMW E36 325td - 1993rok.
Auto posiadałem prawie 3 lata, wszystkie opłaty ważne i zrobiony świeży przegląd przed dzień sprzedaży.
Auto było w oryginalnym Mpakiecie z oryginalnymi felgami szprychowymi 17" co już trochę kosztuje. Cena jaka mnie interesowała za samochód to 6500zł. Znalazł się klient, przekonywałem go że auto nie jest nowe ma niedługo 18 lat i na pewno trzeba będzie przy nim porobić. Osobiście jeździłem nim prawie 3 lata i nie było problemów. Klienta uprzedziłem o kapiącym oleju z miski olejowej i kilku szczegółach gdyż jestem uczciwy. Zaoferowałem że opuszczę na doprowadzeniu tych detali do porządku 1000zł więc spokojnie sobie wszystko zrobi. Klient się zgodził.
Po tygodniu dzwoni że wymienił uszczelkę pod miską olejową i olej dalej kapie i do wymiany jest uszczelniacz i auto chce oddać. Jestem uczciwy opuściłem mu 1000zł żeby porobił te kilka rzeczy a tu taka wdzięczność. Za godzinę przyjechał do mnie z pretensjami. Dałem mu kolejny upust Komplet opon letnich (4sztuki) Dunlop SP Sport wartości około 350zł oraz oddałem za paliwo 50zł. Czyli w sumie zjechałem już 1400zł. Za kolejny tydzień znów klient dzwoni że wymiana uszczelniacza 400zł i mam dać pieniądze oraz podłoga jest zardzewiała a to kosztuje 400zł i chce wyciągnąc ode mnie pieniądze pod groźbą sądu. Auto ma przecież 18 lat i może chyba kapać olej szczególnie że klientowi o tym powiedziałem i w sumie opuściłem 1400zł na te naprawy. Klient powiedział że zobaczymy się w sądzie... Co o tym myślicie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 15:20 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 46
Posty: 53
Lokalizacja: Pabianice
Moje BMW: E46
Kod silnika: M43TU B19
Witam!
Jeśli jesteś osobą prywatną, a nie "komisem" to pogoń gościa na drzewo! Jako "zwykły" urzytkownik auta nie musisz być kompetentny do fachowej oceny stanu auta. Zamieściłeś w umowie klauzule "kupujący zna stan samochodu..."? Jesli tak to śpij spokojnie, gość niech idzie do sądu nawet do Najwyższego...
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 15:21 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 36
Posty: 83
Lokalizacja: Tychy
Moje BMW: E36 328i
Kod silnika: M52B28
Wiesz nie wchodziłem pod auto, to że kapie widziałem i powiedziałem. Przecież mu opuściłem na te naprawy 1400zł a on chce kolejny 1000zł :/ Jasne że jestem prywatną osobą.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 15:24 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 343
Lokalizacja: Elbląg/Bydgoszcz
Moje BMW: E39 530iA Touring
Kod silnika: M54B30
Jeśli nie było żadnych adnotacji w umowie o usterkach to niech się buja, a z drugiej strony to jesteś trochę za uczciwy bo gościu wyczuł że się przestraszyłeś i teraz próbuje wyciągnąć kasę. Zlej go niech idzie do sądu, koszty procesowe będą większe niż wartość samochodu

_________________
Banditer Motor Wagen


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 16:06 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Wiek: 39
Posty: 3682
Lokalizacja: Lublin
Moje BMW: E39 @ e46 @ e36
Kod silnika: m52b20 @ m43b16
Daj sobie siana z tym gościem, a jak przyjedzie kolejny raz z pretensjami to go pogoń, jak nie pomorze zadzwoń na policje i zgłoś nachodzenie... To jest auto używane kilkunastoletnie, w każdej chwili mogą powstawać przeróżne usterki...

Gościo na bank nie pójdzie do sadu, ponieważ jest to za mała wartość auta aby się kłócić o jakiekolwiek zadośćuczynienie...

_________________
Moja R6
viewtopic.php?f=60&t=120270

Moja e39
http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=93561

Moja 19letnia e36 (niestety aktualnie już była)
viewtopic.php?f=6&t=104802&p=1262357#p1262357


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 16:33 
Offline
Pierwsze kroki
Avatar użytkownika

Posty: 46
Lokalizacja: K-lin
Moje BMW: e36 325i qp
Kod silnika: M50B25nv
nie no co za koleś, powiedz ze jak chce w 100% sprawny samochód to niech se idzie do salonu. Niech sie buja, nie daj sie wydymać ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 16:34 
Offline
Forumowicz

Posty: 117
Lokalizacja: krk
Moje BMW: e46 320d
Kod silnika: m47
nastepnym razem jak przyjedze to powiedz mu niech sie buja.....a jak chce bezawaryjne auto to do salonu. choc tam tez sie zdarzaja niewypały. ja mialem podobny przypadek sprzedalem auto policjantowi, tez chcial wyciagnac odemnie kase jednak zlewalem go z gory na dol, straszyl mnie procesami i wogole. wkoncu zdal sobie sprawe ze mam go gleboko w d...e i sam sobie dal odpust....


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 16:38 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 15986
Lokalizacja: Los Santos
Moje BMW: E30 E46 E83
Kod silnika: M20B25 FTMW!!!
Garaż: ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Psem go poszczuj :D
Ile wpisaliście na umowie? Bo może się opłaci brać auto i mu oddać 2tyś i niech się goni ;)

_________________
BMW z duszą skończyły się na Kill 'em All.
Obrazek
Było: '92 E36 320i 2d diamantschwarz/stoff anthrazit; '98 E46 323i 4d farngruen/leder hellbeige, '97 E36 323i->328i 2d arktissilber/leder montana schwarz
Jest: '90 E30 325i 2d diamantschwarz/leder bison schwarz (M3), '05 E46 330ci stahlblau/leder schwarz, '08 E83 X3 3.0si alpinweiss 3/leder nevada tabak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 16:40 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 9443
Lokalizacja: PL
Co za kretyn,a jak mu dasz teraz na uszczelniacz i podloge,to za tydzien znow przyjdzie po kase bo cos sie zepsulo :rotfl: :rotfl:
Podziekuj mu i niech sobie idzie do sadu

_________________
BMW E46 Touring
viewtopic.php?f=6&t=150081&start=0


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 16:40 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15733
Nie można być w życiu za dobrym, moim zdaniem żle zrobiłeś obniżając cenę, dając opony czy zwracając za paliwo. Klient podpisał umowę, w której jest zapis Kupujący oświadcza że stan techniczny pojazdu jest mu znany lub podobny zapis i niech spada.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 17:49 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
renoraines napisał(a):
Kupujący oświadcza że stan techniczny pojazdu jest mu znany

Maciejka napisał(a):
Zamieściłeś w umowie klauzule "kupujący zna stan samochodu..."? Jesli tak to śpij spokojnie, gość niech idzie do sądu nawet do Najwyższego...

I powiedz mi, co to oznacza, że jest mu znany? Tzn. że wie o każdej niedokręconej śrubeczce?
Dejwid_328, teoretycznie koleś może powołać się o przepisy dotyczące rękojmi. Ale jeśli powiedziałeś mu o kapiącym oleju, to jesteś zwolniony z odpowiedzialności. Przynajmniej jeśli chodzi o tę wadę i o te wszystkie, o których mu powiedziałeś. Również jeżeli chodzi zwyczajne zużycie eksploatacyjne przedmiotu sprzedaży, to odpowiedzialność jest, moim zdaniem, wyłączona. Sprzedający odpowiada za to za wszystkie wady, które zataił podstępnie przed kupującym, tyle że to już musi udowodnić kupujący.

Z tytułu tejże rękojmi, kupujący ma prawo - według swojego uznania - albo odstąpić od umowy, albo żądać obniżenia ceny. W Twoim przypadku, kupujący skorzystał z tego drugiego uprawnienia, przy czym obniżenie ceny winno nastąpić w odpowiednim stosunku. W mojej ocenie i tak poszedłeś mu mocno na rękę, więc... Pogoń gościa ;-)

Aha, jeszcze jedna rzecz - kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli sprzedający niezwłocznie wady usunie.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 19:19 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15733
maaaad napisał(a):
Również jeżeli chodzi zwyczajne zużycie eksploatacyjne przedmiotu sprzedaży, to odpowiedzialność jest, moim zdaniem, wyłączona.


O to właśnie chodzi, bo auto jest z 93r i mówiąc wprost, może się psuć.

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 19:24 
Offline
Naczelny złomiarz forum
Avatar użytkownika

Wiek: 36
Posty: 1115
Lokalizacja: KGR
Moje BMW: 520 e34 i 528 e39
Kod silnika: m20b20 i m52b28
Garaż: Zielona http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=68745
e39 528 http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=155826

oraz e36 coupe http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=140644
a ile minęło od sprzedaży bo z tego co wiem to tylko do 14 dni ma wogule prawo się domagać czegokolwiek o czym mu nie powiedziałeś a jeśli powiedziałeś to nic nie ma dla niego i tyle...

_________________
Sprzedana Biała e34 viewtopic.php?f=6&t=120395
oraz e30 ...viewtopic.php?f=6&t=78197[url=http:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 19:30 
Offline
Zacna persona forum
Avatar użytkownika

Wiek: 37
Posty: 2371
Lokalizacja: Skierniewice
Moje BMW: e32
Kod silnika: m60b40
spytaj go czy jak mu sie paliwo skończy w baku to też będziesz mu musiał zapłacić, jeżeli minął tydzień od sprzedaży to nic nie wskóra ja bym go olał

_________________
Obrazek

Bo najważniejsza jest Pasja


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 27 października 2010, 21:38 
Offline
Pierwsze kroki

Wiek: 46
Posty: 53
Lokalizacja: Pabianice
Moje BMW: E46
Kod silnika: M43TU B19
>maaaad napisał:
>I powiedz mi, co to oznacza, że jest mu znany? Tzn. że wie o każdej niedokręconej śrubeczce?

Nie nie o śrubeczce ale o ogólnym stanie auta. Jako osoba prywatna NIE MUSI znac się na autach i mechanice więc nie odpowiada za wady wynikłe podczas dalszej aksploatacji. A jeśli kupujący jest sierotą to już jego sprawa...

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 28 października 2010, 06:43 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
Maciejka napisał(a):
Nie nie o śrubeczce ale o ogólnym stanie auta.

Ale co to jest ogólny stan auta? Zresztą, tym bardziej nie musi znać go kupujący, skoro widzi samochód po raz pierwszy na oczy i nie musi się znać na motoryzacji, nie ma obowiązku korzystania z fachowca przy kupnie, nie ma nawet obowiązku dokładnego zapoznania się ze stanem pojazdu.
Maciejka napisał(a):
nie odpowiada za wady wynikłe podczas dalszej aksploatacji.

Zależy za jakie wady. Sprzedasz auto po dzwonie jako bezwypadkowe, nawet nie wiedząc nic o tym i już może podstawa do odpowiedzialności z tytułu rękojmi.
To sprzedającego co do zasady obciąża ryzyko związane ze sprzedażą, nie kupującego.

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 28 października 2010, 08:29 
Offline
Uzależniony od forum :)
Avatar użytkownika

Posty: 14408
maaaad, podpowiedz jak sprzedać auto żeby uniknąć problemów? Zawsze zdarzyć się może jakiś cwaniak i mogą być problemy. Jakaś dodatkowa adnotacja w umowie?

Dejwid_328, czy on nie jest ze Zduńskiej Woli?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 28 października 2010, 09:10 
Offline
Naczelny bimbrovnik
Avatar użytkownika

Posty: 9076
Lokalizacja: PTU
Moje BMW: e30
Kod silnika: m52b28
Garaż: http://www.bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=6&t=77118
KotSylwester, najlepszym z punktu widzenia sprzedającego jest wyłączenie w umowie jego odpowiedzialności z tytułu rękojmi, coś w ten deseń:
"Strony wyłączają odpowiedzialność Sprzedającego z tytułu rękojmi" - i tu już sprawa jest przesądzona. Klauzula taka nie dotyczy jednak wad, które sprzedający zataił podstępnie przed kupującym.
Można też odpowiedzialność z tytułu rękojmi ograniczyć np. do wad nie wynikających z normalnego zużycia, albo w jaki tam się chce sposób.

Co do "naturalnego zużycia się rzeczy" - to tez nie jest sprawa taka oczywista:
Cytuj:
Nie ulega wątpliwości, iż przepisy o rękojmi za wady fizyczne rzeczy odnoszą się także do sprzedaży rzeczy używanych, a wobec tego także w takim przypadku sprzedana rzecz winna być właściwej jakości i nadawać się do użytku ze względu na zwyczajne przeznaczenie rzeczy.
Jeśli rzecz takich cech nie osiąga to przypisać jej można wadliwość fizyczną w rozumieniu art. 556 § 1 kc. Tak jest w rozpatrywanej sprawie, jeśli zważyć, iż przedmiotowe urządzenie miało usterki powodujące zmniejszenie jego wartości ze względu na cel wynikający ze zwyczajnego przeznaczenia rzeczy, skoro wydane pozwanej urządzenie nie było zdolne do podjęcia pracy zgodnie z przeznaczeniem. To, iż ujawnione usterki wynikały z naturalnego zużycia rzeczy tej oceny zmienić nie może, gdyż obowiązkiem sprzedawcy było wydanie rzeczy nadającej się do użytku. Tak samo nie ma wpływu na powyższą ocenę to, że ujawnione wady były usuwalne i nadawały się do naprawy.
- z uzasadnienia do wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, 2008 r.

Ale z drugiej strony:
Cytuj:
Określona w art. 556 § 1 kc odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne rzeczy sprzedanej odnosi się także do rzeczy używanych, nie obejmuje ona jednakże odpowiedzialności za takie zmniejszenie wartości lub użyteczności rzeczy, które jest normalnym następstwem jej prawidłowego używania.

Uchwała Sądu Najwyższego, 1977 r.

Dodam tylko jeszcze, że wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń z tytułu nienależytego wykonania umowy wg zasad ogólnych :-)

_________________
Obrazek

One redline a day keeps a mechanic away.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rękojmia na 18 letni samochód...
PostNapisane: 28 października 2010, 16:05 
Offline
Forumowy terrorysta
Avatar użytkownika

Posty: 15733
KotSylwester napisał(a):
Zawsze zdarzyć się może jakiś cwaniak i mogą być problemy. Jakaś dodatkowa adnotacja w umowie?


Jak się zdarzy cwaniak, to nie podpisze umowy z zapisem dotyczącym wyłączenia odpowiedzialności sprzedającego z tytułu rękojmi.

Cytuj:
Nie ulega wątpliwości, iż przepisy o rękojmi za wady fizyczne rzeczy odnoszą się także do sprzedaży rzeczy używanych, a wobec tego także w takim przypadku sprzedana rzecz winna być właściwej jakości i nadawać się do użytku ze względu na zwyczajne przeznaczenie rzeczy .


Cytuj:
obowiązkiem sprzedawcy było wydanie rzeczy nadającej się do użytku.


Kiedy rzecz/auto nadaje się do użytku?

_________________
Styl mojej wypowiedzi zależny od poziomu rozmówcy. Inteligentnych cenię.
Z szukających atencji, żałosnych frustratów, ignorantów kręcę bekę.LOL


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL